Venovať pozornosť len tomu, ako jedlo pripravujeme a ako ho neskôr jeme, môže byť pre mnohých cesta k trvalému zníženiu hmotnosti. Určite však je to spôsob, ako jesť zdravšie.
Sadnúť si je luxus
Uponáhľaná doba naučila mnohých ľudí jesť v pokluse. Pri stole nútia jesť maximálne deti, dospelí potom sami ujedáme jedlo, zatiaľ čo robíme niečo iné. A keď už si k tomu sadneme, pozornosť venujeme telefónu, ktorý nedávame z ruky, alebo aspoň správam v televízii. Akoby sa súčasná spoločnosť dohovorila a čas venovaný len jedlu považovala za premrhaný.
Tejto ľudskej potrebe vyhoveli aj reštaurácie, ktoré pripravili obedové menu. Zákazník dostane už pripravené jedlo, ktoré môže rýchlo zjesť a utekať znovu k svojej práci. Ešte o krok horšie sú fast foody, ktoré sú založené na jedle so sebou. Balia jedlo tak, aby si ho zákazník mohol zjesť kdekoľvek, napríklad za chôdze alebo pri riadení auta.
Vyhnite sa stresu
Ak však jedlu nevenujeme dostatočnú pozornosť, telo nevyužíva látky v jedle obsiahnuté v maximálnej možnej miere, v niektorých prípadoch jedlo rovno ukladá vo forme tuku. K tomu dochádza v prípade, že sa pri jedle do tela z nejakého dôvodu vyplaví hormón kortizol. Trebárs keď človeka rozčúli vodič pred ním idúceho auta či zlé správy v televízii. Vedecké výskumy tiež ukazujú, že príliš rýchle tempo pri stole vedie okrem nadváhy aj k refluxu (potrava sa vracia do pažeráka) či prispieva k rozvoju metabolického syndrómu.
Cielene spomaľte
Nie je to možno jednoduché, ale ak chcete z jedla užiť maximálne možné benefity a zabrániť priberaniu na váhe, spomaľte. Každý deň si vyhraďte trikrát pätnásť minút na tri hlavné jedlá denne a počas ich konzumácia proste len buďte.
Sústreďte sa na to, čo máte na tanieri, čo si vkladáte do úst, ako to chutí. A tiež si uvedomte, či to, čo na tom tanieri máte, skutočne chcete zjesť. V niektorých prípadoch tak zabránite zbytočnému maškrteniu a emocionálnemu prejedaniu, pretože si uvedomíte, že to jedlo v skutočnosti zjesť nechcete, že len jednáte podľa nejakého zvyku.
Naučte sa žuť
Jedlo dôkladne požujte. Nemusí to byť stokrát, ale mali by ste ho premeniť na tekutú stravu, alebo aspoň kašovitú stravu. „Žuvanie je nevyhnutnou súčasťou dobrého trávenia. Tiež možno povedať, že trávenie potravy začína už v ústach. V ľudských slinách sú totiž obsiahnuté enzým amyláza, ktorý pomáha rozkladať potravu – zo zložitých cukrov robia jednoduchšie – a potravu ďalším orgánom pekne pretrávi. Dôležité preto je, aby sme potravu v ústach priviedli do tekutej podoby,“ vysvetľuje autorka projektu Jeme inak Eva Cikrytová.
Podľa nej žuvanie žiadny iný proces v tele nenahradí a ak ho človek preskočí, proste z potravy nedokáže získať plnú zásobu živín, zároveň ale nedokáže potravu plne stráviť, čo môže viesť k zdravotným komplikáciám.
Zjete toho menej
Dôkladným žuvaním uľahčíte svojmu žalúdku aj črevám tak, že budú mať menej práce so spracovaním potravy. A pretože ako žalúdok, tak črevá potrebujú k svojej činnosti energiu, nebudú vám ju toľko brať. Lepšie zvládnete svoje ďalšie činnosti a budete mať stále dostatok sily.
Pomalé stravovanie má ale ešte jednu výhodu – nebudete sa prejedať. Keď jete rýchlo, ako telu dôjde, že má dosť, vy zjete pokojne aj niekoľko desiatok ďalších súst. Ak spomalíte, budete jesť presne toľko, koľko bude vaše telo chcieť, pretože pocit sýtosti prevládne oveľa skôr. Množstvo prijatých kalórií znížite úplne prirodzene a bez akýchkoľvek diét.
Zapojte zrak, čuch a chuť
Zrak, čuch a chuť sú vnemy, ktoré prechádza naším mozgom a umožňujú takzvané emočné stravovanie. „Jedlom aktivujeme určité emócie. Čím sú emócie pozitívnejšie, tým ľahšia je cesta k vysnívanému cieľ, ktorý chceme jedlom dosiahnuť. To väčšinou nie je len obživa, ale aj skutočnosť, že jedlo vnímame ako odmenu. Pokiaľ jedlo vnímame ako odmenu, môžeme naplno využiť všetky jeho benefity a docieliť aj zníženie váhy, „vysvetľuje pre web Fitshaker nutričné trénerka a lektorka výživy Barbara Sviežená.
Zapojenie vyššie uvedených zmyslov stravníkom opäť pomáha viac sa zapojiť do samotnej konzumácie jedla. Proces začína už pri varení, kedy jednotlivé ingrediencie ochutnávame, očuchávame a potom pri jedle môžeme skúmať, či je v jedle cítime.
zdroj: dama.cz/