Nadváha je ochrana

Podľa štatistík až 95 percent ľudí, ktorým sa podarilo schudnúť na vytúženú váhu, do roka nabralo všetko späť. A to hovoríme o tých, ktorým sa to podarilo … Koľko asi bolo tých, ktorí sa takmer zničili, ale želaného výsledku nedosiahli? Myslím, že by to boli tisíce.

Čo je príčinou tak bezútešných údajov?

Číňania majú pekné príslovie: «Nadváha nie je choroba, je to obrana pred nešťastím». Ak máte nadbytočné kilá, zamyslite sa: pred čím vás chránia? Pred akými nežiaducimi emóciami, situáciami alebo rozhodnutiami? Prečo ich potrebujete?

Myslíte, že žiadna nepotrebujete? Stavím sa, že sa mýlite!

Človek vždy (opakujem: vždy!) dosahuje svoje ciele. Len si často neuvedomuje, že práve toto by jeho cieľ. Takže na vedomej úrovni môže žena chcieť byť štíhla, ale podvedome najčastejšie využíva nadváhu ako univerzálnu výhovorku vo všetkých životných situáciách. Nadváha je skrátka jedinečný, spoločnosťou tolerovaný spôsob, ako odložiť svoj život „na potom“. Ako všetko začať až „zajtra“.

Nadváha je prakticky vždy až druhoradým problémom. Nie je príčinou, je dôsledkom.

Aby bolo jasnejšie o čom hovorím, dovoľte mi uviesť príklady:

Príklad číslo 1:

Žena sa bojí opustiť zle platené zamestnanie a hľadať si iné. Príčin jej obavy môže byť viac: strach z opustenia komfortnej zóny, strach z neúspechu, strach z neistoty atď. Začne teda tvrdiť, že si novú prácu začne hľadať hneď, ako schudne. Ľudia s nadváhou majú totiž ďaleko menej šancí získať dobre platené zamestnanie!

Tento dôvod mnohí dobre chápu a plne uspokojuje aj ženu samotnú. A ak je jej obava z opustenia mizerného miesta dosť silná, nezbaví sa nadbytočných kilogramov nikdy, pretože strach je veľmi mocná emócie.

Takže skutočnou príčinou jej nadváhy je strach opustiť zamestnanie. Nadváha je výhovorkou a legálnym dôvodom, prečo zamestnanie neopustí. «Až schudnem» je v tomto prípade niečo ako „na svätého Dindy“. Dobrý odborník nájde slušné miesto, či váži koľko chce.

Príklad číslo 2:

Žena hovorí, že si nájde známosť, až schudne. Každý predsa vie, že ženy s nadváhou sa mužom nepáčia! Pokiaľ má podvedomý strach zo vzťahu, bude chudnúť večne ..

Každý chápe, že rôznym mužom sa páči rôzne ženy, je však oveľa pohodlnejšie nič nerobiť a celé roky „chudnúť“, než priznať si a niečo urobiť so svojim strachom, úzkosťami a pochybnosťami. Prichádzame s tvrdeniami, že niekam pôjdeme, pôjdeme si zatancovať alebo začneme behať potom, čo schudneme. To sú odklady vlastného života „na potom“. Našli sme príčinu, odôvodnenie, prečo nie teraz. Hneď. Žijeme večným zajtrajškom, kedy všetko bude celkom iné.

Ak máme nejaký významný, ambiciózny cieľ, ale bojíme sa neúspechu, bojíme sa niečo v živote zmeniť, bojíme sa ísť snom naproti, prichádza na pomoc nadváha. Pomáha ospravedlniť pasivitu a strach prijať zodpovednosť za vlastný život. Je jasné, že toto ani zďaleka nie je úplný zoznam možných psychologických dôvodov nadváhy. Možno však vám tento článok pomôže pozrieť sa na ňu nielen ako na skľučujúci problém, ale aj možný zdroj skrytých výhod.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Čo tým všetkým chcem povedať?

Ak máte nadváhu, ktorej sa nie a nie zbaviť, zamyslite sa nad tým, k čomu ju potrebujete. Existuje niečo, čo odkladáte na dobu až schudnete? Ak áno, skoncujte s odklady, pustite sa do toho hneď. Zbavte sa poukazovania na nadváhu.

Skúste tento postup: pohodlne sa usaďte, zatvorte oči a povedzte „Ďakujem“ svojou nadváhe za všetko, čo pre vás urobila. Poďakujte jej a vysvetlite, že teraz už jej pomoc nepotrebujete. Že zodpovednosť za svoj život teraz beriete na seba. Potom otvorte oči.

zdroj: prokondici.cz

O čom vypovedá vaša nadváha

facebook

Môže byť nadváha zdravá?