Viete, ako prebieha spánok?

spánok

Len čo si ľahneme, organizmus sa upokojí a počas niekoľkých minút zaspávame. V priebehu noci prechádzame niekoľkými spánkovými štádiami.

Čím je hlbšie štádium spánku, tým je výdatnejší odpočinok a regenerácia tela.

Za noc viackrát zaspíme

Človek spí v spánkových cykloch, ktoré pozostávajú z NREM (nonREM) a z REM spánku v trvaní 60 – 90 minút. NREM má 4 cykly. Počas týchto cyklov zaspávame, sníme a spíme.

1. fáza – zaspávanie

Zdravý človek zaspí v rozmedzí od niekoľkých sekúnd do pol hodiny. V tejto fáze môžete vzdialene vnímať svoje okolie sluchom a ste ľahko prebuditeľní.


2. fáza – ľahší spánok

Stále nejde o pravý hlboký spánok, ale skôr o prechod z povrchného do hlbokého.

3. fáza – hlbší povrchný spánok

Začnete hlboko dýchať, srdcovú činnosť máte pravidelnú. Mozog vytvára vysoké pomalé vlny, je to pravdepodobne obdobie spánku, ktoré najvýraznejšie umožňuje mozgovú regeneráciu. Všetky tieto fázy sú v NON REM spánku – zdajú sa vám sny, ktoré si ráno nepamätáte.

4. fáza – hlboký spánok

V ňom dochádza k rýchlemu pohybu očí pod viečkami, srdce pracuje takmer rovnako ako v bdelosti, svaly tela máte uvoľnené a nehýbete sa. Zdajú sa vám výrazné sny. Počas REM fázy spánku si mozog ukladá poznatky, citové a iné vnemy do pamäte. Od začiatku cyklu – teda od zaspávania ubehlo 60 – 90 minút a prichádza ďalší cyklus a ďalšia fáza zaspávania. Ráno sa po tejto fáze zvyčajne zobudíte.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Kvalitu dobrému spánku Vám zabezpečí aj relaxačný sprej na vankúš, zmes olejov levanduly, medovky lekárskej, pelargonie a harmančeka.

Psia láska: Ako spoznáte, že vás pes miluje

facebook

Ako si udržať zdravý vzťah s milovaným človekom?