Ako si udržať zdravý vzťah s milovaným človekom?

Úsilie potrebné vynaložiť na to, aby sme si chránili súkromie a zachovali si aspoň kúsok manželského šťastia, je niekedy také zložité, že to väčšina párov po nejakej dobe vzdá. Mať s niekým dôverný vzťah neznamená iba byť mu nablízku, ale vyžaduje to tiež vzdať sa určitých zvykov, čo je veľmi ťažké zvlášť pre mužov, ktorí len neradi opúšťajú svoj navyknutý spôsob života.

Sloboda vzťahu

V láske je podstatné, aby ste sa s tým druhým cítili slobodne a nemali pocit, že sami musíte robiť príliš veľké kompromisy. Inak to znamená, že niečo nie je v poriadku. Zdravý vzťah nám umožňuje byť sami sebou , voľne dýchať a – čo je veľmi dôležité – dosiahnuť vedľa milovanej bytosti naplnenie v osobnej, profesionálnej a vo všetkých ďalších oblastiach života. Malé ťažkosti sa dajú relatívne ľahko prekonať.

V priebehu času – ak máte šťastie – sa objavia ľahké zmeny osobnosti ako súčasť zbližovania medzi manželom a manželkou. Každý z dvojice, či už vedome alebo nevedome, prenáša niečo zo seba na toho druhého. Preto sa niekedy stáva, že si u skúseného páru všimnete do očí bijúce podobnosti: tí dvaja vystupujú, ako keby boli jedným celkom, a nie ako dve oddelené bytosti, dve úplne rozdielne osobnosti.

Zjednotenie hodnôt a záujmov

Napriek tomu je vo zdravom vzťahu najťažšie zjednotenie základných hodnôt a rozdielnych záujmov. Vyžaduje to mnoho trpezlivosti a nekonečných rozhovorov, aby bolo možné nájsť spoločné body a najvýraznejšie rozdiely, a potom ich prirodzene zahrnúť medzi vlastné pravidlá a názory na život. Napríklad deti: deti môžu vyvolať priam domáci hurikán ešte skôr, než sa narodia. Do ktorej školy budú chodiť? Aké životné pravidlá by sme ich mali naučiť? Budú často u starých rodičov ? To všetko sú otázky, ktoré si kladú budúci rodičia, a s odpoveďami nemusia byť vždy spokojné obidve strany.

Veľké šťastie majú tie páry, ktoré si dokážu nájsť spoločné pracovné aktivity. Pracovať spolu a mať tak možnosť poznávať partnera aj po tejto stránke, je všeobecne považované za veľké plus, ktoré utužuje manželský vzťah. Ale pozor – takéto spoločné skúsenosti môžu nielen zlepšiť vzájomný vzťah, ale môžu sa stať aj predmetom sporov. Je úžasné zdieľať spoločné ciele a mať spoločné ideály, avšak predpokladá sa, že predovšetkým dobre poznáte sami seba a to, čo od života naozaj chcete. A rovnakou mierou budete brať do úvahy aj túžby a priania vášho partnera.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

V zdravom vzťahu sa nikdy nebojuje o moc a ovládnutie druhého. Manželia samozrejme nemusia zmýšľať úplne rovnako v rozličných situáciách, dokonca ani o takých aspektoch, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život. Prejaviť rozdielny názor väčšinou znamená myslieť vlastným rozumom a používať vlastnú hlavu, nie mozog a hlavu toho druhého. Rovnaké je to aj v prípade estetických a umeleckých sympatií a preferencií – čím väčší rozdiel, tým bohatšie zážitky.

Sex vo vzťahu

A na záver otázka sexu, ktorý je asi tou najpríjemnejšou časťou spoločne zdieľaných skúseností: je dobré vedieť, že nič tak neupúta pozornosť ako práve tento aspekt. Sex v lietadle, na kuchynskom stole, sex v kúpeľni alebo na podlahe, všetko, čo sa môže zdať na prvý pohľad smiešne – to sú intímne želania, ktoré je dobré krok za krokom plniť, inak sa môžu premeniť na malé neviditeľné strašidlá, ktoré vás budú prenasledovať vo vašom ďalšom živote.

Dezinfikujte svoj mobil

facebook

Hádky partnerov sú prirodzené. Ale pravdu pri nich nemá ani jeden z nich.