Psia láska: Ako spoznáte, že vás pes miluje

Uvažujete niekedy o tom, či vás váš pes miluje? Vy mu lásku prejavujete tým, že ho poškriabete na brušku, hladíte ho, staráte sa o to, aby jedol len to najlepšie, ale ako zistíte, že vás pes miluje rovnako ako vy jeho? On asi ťažko príde s kyticou ruží. Ale za to vám môže priniesť svoju obľúbenú, totálne oslintanú hračku! A to je znamenie hlbokej náklonnosti, to je psie láska. Ak váš pes robí niektoré z nižšie popísaných prejavov, je jasné, že vás miluje.

Pobehuje ako blázon, keď prídete domov

Toto poznáte asi všetci. Už vo dverách vás nadšene víta, vrtí chvostom, v tlame má svoju obľúbenú hračku a skáče. A toto je psia láska v tej najpravdivejšej forme. Psík takto prejavuje svoje nadšenie zakaždým, keď vás vidí. Dajte si však pozor. Ak tieto znaky vykazuje u každého, kto vojde do domu, môže to značiť jeho „predajnosť“. Potom tento faktor nie je tak presný z hľadiska určenia, ako veľmi vás psík miluje.

Psie láska je v špecifických výrazoch v tvári

Psie láska nie je len o vrtení chvostom. Okrem toho je to aj o špecifických výrazoch, ktoré môžete vyčítať v jeho tvári. V nedávnej štúdii, ktorá bola vykonaná v Japonsku, boli psi zoznámení s ich rodičmi, s cudzincom a psou hračkou. Vedci študovali psie reakcie na konkrétne položky. Keď psy zbadali svojich rodičov, okamžite zdvihli obočie, a to najmä ľavé.. Keď uvideli cudzinca, bolo výrazov v tvári podstatne menej a psy pohybovali najmä pravým obočím.

Podobne to bolo s pohybom uší. Ak psy videli niekoho alebo niečo, k čomu mali vzťah, hýbali ľavým uchom. U neznámych ľudí hýbali skôr pravým uchom. Zo štúdie vychádza, že psy sú oveľa rezervovanejší v okamihu, keď vidia niekoho nového alebo niečo, čo sa im nepáči.

Naozajstná psie láska je v očiach

Podľa Briana Hare, známeho psieho odborníka, vám pes preukazuje svoju neskonalú lásku tým, že sa vám pozerá priamo do očí. Označuje to ako „objímanie očami“. Počas toho, kedy sa vzájomne pozeráte do očí, sa uvoľňuje oxytocín, čo je rovnaký hormón, ktorý napomáha mamičkám a ich novorodencom nadviazať medzi sebou to najsilnejšie puto.

Zíva spolu s vami

Všetci vieme, že zívanie je nákazlivé. A to nemusíte zívajúce osobu ani vidieť. Stačí o zívaní čítať (tak čo, už ste si zívli?). Ale vedeli ste, že rovnako nákazlivé je vaša zívanie pre psa?

Podľa nedávnej štúdie Live Science signalizuje zívanie vzájomnú empatiu. Síce nie je možné zmerať psiu empatiu, ale je pravdepodobné, že psie zívanie symbolizuje empatiu k jeho pánovi. V tejto štúdii psy zívali rovnako ako ich páničkovia. Ale u ľudí, ktorých psíkovia nepoznali, sa táto „empatie“ neprejavila. Môžete to vyskúšať doma. Ale zívanie nehrajte. Vášmu psíkovi by sa mohlo zdať, že sa namiesto zívanie divne usmievate a zívanie z jeho strany by ste sa nemuseli dočkať. Proste tomu nechajte voľný priebeh.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

A aký je najspoľahlivejší spôsob na zmeranie psej lásky? Verte tomu, čo cítite. Či už psík vrtí chvostom, dvíha obočie alebo skáče ako pominutý, to všetko hovorí, že jeho srdce patrí 100% vám.

zdroj: dafik.cz

Jedno vajce denne.

facebook

SLOVENSKÝ RAJ 2020