Čo robiť, keď vám chlap lezie na nervy?

Občas má svojho milovaného po krk každá druhá z nás. Teraz sa tento problém týka úplne všetkých. Dá sa zabrániť tomu, aby sme mali chuť hodiť po partnerovi panvičkou alebo na neho kričať?

Ale áno, milujeme ich. Sú skvelí, úžasní a vôbec, čo by sme si bez nich počali, však? Lenže čoho je veľa, toho je príliš. Môj muž si pred troma týždňami zlomil ruku, takže nás spolu pevne zviazal nielen home office a karanténa, ale aj jeho neschopnosť odkrojiť si chleba. Variant, že občas odídem na chalupu na samote, teda padá a my sme stále spolu. A hoci sa vlastne nič nedeje, občas sadnem do auta a idem sa trochu prejsť, aby som bola aspoň chvíľu sama. Je mi totiž jasné, že v mojom mužovi to vlastne nie je, len nie som zvyknutá byť s ním takmer každú minútu dňa.

Na zabitie

„On tak divne chrúme a vydáva pri jedle nepríjemné zvuky. Už aby otvorili krčmy. Večer, keď muž pôjde na pivo a ja budem mať pokoj, si snáď zapíšem do denníčka. Zabilo by ho, keby mi občas s niečím pomohol? „Toto mi za posledný týždeň povedali alebo napísali kamarátky, ktoré sa, rovnako ako ja, vyrovnávajú s tak trochu domácim väzením, kedy sme s partnerom a deťmi zatvorené v jednom byte. A presne toto sú prejavy takzvanej ponorkovej choroby, ktorá začína drobnými nezhodami, pokračuje dávkou opovrhnutia, hádkami a keď ju neubrzdíte včas, môže končiť rozvodom. Našťastie sa dá zastaviť skôr, ako poviete alebo urobíte niečo, čoho by ste mohli časom ľutovať.

Hurá, ponorka!

„V prvom rade je úplne zásadné si uvedomiť, že negatívne pocity smerom k partnerovi plynú práve zo skutočnosti, že sme spolu doma zavretí,“ hovorí psychologička a psychoterapeutka Alexandra Hrouzková. Chyba teda nie je na vašej, ale ani na jeho strane. „Stáva sa, že ako partnerom dôjde, že ich vlastne stretla ponorka, tak sa zbytočne pohádajú, povedia si veľa zraňujúcich vecí na rôzne témy, v horšom prípade sa dokonca rozídu. Keď si však žena včas uvedomí, že ide o ponorku, býva potom už omnoho jednoduchšie napätie doma efektívne riešiť, „dodáva psychologička.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ja na prvom mieste

Lenže len vedomie toho, že ide o ponorku, nestačí. Ďalší krok je uvedomiť si, čo chcete, a povedať si o to. To sa ľahko povie, ale horšie urobí. „Vo vzťahoch sa často stáva, že partneri nežijú svoj život, ako to robievali skôr, ale majú tendenciu sa všetkým prispôsobovať. Ženy upratujú po deťoch, učia sa s nimi, venčia psov, varia, muži namiesto aby boli chlapi, tak sa podriaďujú a sedia doma a pozerajú na televíziu. Nedochádza nám základné pravidlo a to je mať rád sám seba, robiť, čo mám rád a byť vnútorne hlboko spokojný s tým, ako žijem. Až potom môžeme robiť kompromisy,“ vysvetľuje kouč Aleš Kalina. Problém je, že sme od detstva zvyknuté počúvať, takže potom otročíme aj v dospelosti. Samy sebou sme tak možno chvíľu večer, keď už všetci spia a my máme hotovo. Ak nemáte zdravo nastavený životný režim, v domácej izolácii to na vás dopadne ako balvan.

Povedať si o to

Predstavte si, že nie ste od detstva naučená uvedomiť si, čo vlastne chcete, nieto aby ste si o niečo vedela povedať. A teraz ste sa tak trochu ocitla v tlakovom hrnci, kde sa varí voda, para nebezpečne syčí a hrozí výbuch. Aby ste upustila paru, odpovedzte si na niektoré otázky. Čo presne znamená mať sa rada? Aký priestor potrebujem? Potom príde na rad realizácia. „Než povedať blízkemu priamo, že ho mám plné zuby, býva efektívnejšie skôr niečo ako: Vieš, že ťa milujem, som rada, že ťa mám a že sme si oporou nielen v týchto časoch, ale ja jednoducho potrebujem byť chvíľu sama,“ radí Alexandra Hrouzková.

Kam utiecť?

Podľa psychologičky nie je môj nápad s prechádzkami autom vlastne vôbec zlý. „Môžete sa s partnerom dohodnúť, že vás nebude rušiť, keď sa zavriete do niektorej z miestností v byte alebo budete trebárs na záhrade. Keď atmosféra doma začína hustnúť, je možné si dať napríklad len pár koliesok okolo domu. Ľudia sú kreatívni a veľmi vynaliezavo nachádzajú spôsoby, ako nájsť pokoj. „

zdroj: blesk.cz

Ako bojovať s prvými vráskami?

facebook

Ako sa dostať do formy: 15 účinných rád.