Čo sa zmení, keď prestanete jesť cukor

Hneď na začiatku si musíme povedať, že cukor sám o sebe nie je nejaké zlo. Problém je v tom, že sa dnes pridáva prakticky do všetkých priemyselne vyrábaných potravín. Takže ak jete veľa priemyselne spracovávaných potravín, zjete s veľkou istotou ďaleko viac cukru, než skutočne potrebujete. Všeobecne sa dá konštatovať, že ak radikálne znížite objem sladkostí (a nahradíte ich napríklad ovocím) a prestanete zladiť kávu a čaj, budete žiť určite oveľa zdravšie.

Potrebujete to konkrétnejšie? Tu je päť vecí, ktoré sa odohrajú potom, čo prestanete jesť cukor.

1. Budete mať viac energie

Znie to divne, veď mnohí z nás si práve pri silnej únave či ospalosti dajú osladenou kávu alebo, čo je ešte oveľa horšie, sladký energetický nápoj. Vysvetlenie je veľmi jednoduché: cukor skutočne dodáva sviežosť, bohužiaľ však na veľmi krátku dobu. Všeobecne možno povedať, že cukor robí všetko pre to, aby ste sa cítili chronicky unavení. Blokuje schopnosť vášho organizmu uchovávať zásoby energie. Keď je strávený – a k tomu stačí samotná hodina – začne vám znovu padať hlava. A musíte znova zjesť alebo vypiť niečo sladké. Vzniká uzavretý kruh. Pretrhnúť články tohto reťazca môžeme len radikálnym obmedzením príjmu cukru.

2. Stabilizuje sa vám váha

Cukor v potrave nás núti jesť ešte viac cukru. Vyvoláva skutočnú chemickú závislosť! Povedzme si rovno: drvivá väčšina vyrábaných potravín obsahuje tony soli a cukru. Spolu s nimi vaše telo získava prebytočné kalórie. Cukor navyše vyvoláva pocit hladu a núti nás sa prejedať. To je dôvod, prečo keď zjete čokoládovú tyčinku, máte už za hodinu pocit, že by ste dokázali zjesť treba slona.

3. Váš tráviaci trakt bude pracovať lepšie

Keby s vami mohli vaše vnútorné orgány hovoriť, určite by vás požiadali, aby ste jedli oveľa menej sladkých výrobkov. Všimli ste si, že tí, ktorí radi sladké, chodia na WC oveľa častejšie ako ostatní? To nie je žiadna náhoda: tráviace ústrojenstvo spracováva cukor najrýchlejšie zo všetkého. A ak je cukru príliš, potom naše trávenie skrátka nestíha spracovať čokoľvek ostatné do tej doby, než sa to ocitne v hrubom čreve.

4. Prestanete mať radi sladké

Je to fakt: cukor vás núti chcieť cukor. Pokiaľ ho vyradíte z jedálnička, váš zvyk vždy a všade si objednávať múčnik, časom vymizne. Budete mať radšej ovocie. Torty a pečivo vám budú pripadať príliš sladké.

5. Vaša pokožka získa zdravší vzhľad

Nemôžete pochopiť, čo sa vám to deje s kožou, keď ju predsa rozmaznávate krémami a masťami? Je celkom možné, že prebytok cukru vám ju poškodzuje zvnútra.

Ak sa v ľudskom tele vyskytuje chronický prebytok glukózy, je koža suchá, ľahko sa pokryje vriedkami a vyrážkami. To je prirodzená reakcia organizmu.

Podľa odporúčania celosvetovej zdravotníckej organizácie by sme počas dňa nemali zo sladkostí získať viac, ako 5 percent celkovej potrebnej energie. Ako však dosiahnuť, aby sa nám táto norma nezdala niečím zaťažujúcim?

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Začnite maličkosťami. Všímajte si toho, čo jete a pijete. Koľko je v tom cukru? Možno by ste mali skoncovať s ľadovými čajmi a Colou. Samozrejme, že to nie je ľahké. Uvedomte si ale jednu vec: závislosť na cukre vymiznú behom troch týždňov. Ak dokážete prežiť toto obdobie, potom po tomto oslobodzujúcim období bude vaša nutkanie jesť sladké podstatne oslabené. A vzápätí závislosť vymizne. Proste už nedokážete zjesť niečo príliš sladkého. Nebudete chcieť. Za nejaké to počiatočné úsilie to stojí.

Zdroj: pronaladu.cz/

Hlavná príčina všetkých chorôb

facebook

Výhody prerušovaného pôstu