Pozitívny vplyv sexu na ľudské zdravie

Sex je ako droga, na ktorú je bezpečné a zdravé byť závislý. Upokojuje nás, pôsobí antidepresívne, zlepšuje pamäť, uľavuje od bolesti, znižuje krvný tlak či zlepšuje spánok. Už dávno nie je len evolučnou nutnosťou. Okrem pozitívneho vplyvu na našu psychiku a pocit životnej pohody, má významný prínos aj pre naše telesné zdravie. Príroda to zariadila rozumne a spojila pohlavný akt s mnohými zdravotnými benefitmi. Chcete mať v rukáve argumenty pre vašu partnerku (partnera), prečo viac (sexu) je lepšie? Čítajte ďalej!

,,Keď nejde o sex, nejde o nič.“ Jan Werich

Čo sa deje s telom pri sexe

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa vlastne deje vo vašom tele, keď sa oddávate sexu? V ľudskom organizme prebieha pri pohlavnom styku hormonálny ohňostroj, ktorý má štyri plynulo na seba nadväzujúce fázy.

Vzrušenie. V tejto fáze sa nám rozširujú zrenice a prekrvujú genitálie, čo má za následok u mužov erekciu a u žien lubrikáciu. Dochádza k vyplavovaniu špeciálnych látok – serotonínu, adrenalínu a dopamínu. Serotonín (hormón šťastia) je neurotransmiter, ktorý spôsobuje to, že sa cítime dobre. V ľudskom mozgu ovplyvňuje emócie, pamäť, bolesť, spánok a chuť k jedlu. Nedostatok tejto látky sa prejavuje depresiou, poruchami spánku, nervozitou (až agresivitou). Adrenalín nám prináša pocit vzrušenia. Tento hormón, vylučovaný nadobličkami, pripravuje telo na výkon. Je základným hormónom pri stresových reakciách. Dopamín zaplavuje naše telo počas príjemných situácií (teda väčšinou aj pri sexe). V mozgu umožňuje (a zlepšuje) prenos impulzov (neurotransmiter).

Plateau. Ďalším hormónom, ktorý sa dostáva k slovu v takzvanej fáze plateau je noradrenalín (neurotransmiter), ktorý vyplavujú nadobličky. Jeho prínos a význam tkvie v tom, že umožňuje organizmu dosiahnuť krátkodobo zvýšenej aktivity.

Orgazmus. Pri orgazme zaplavuje telo vysoká dávka, z hypofýzy uvoľneného, ​​hormónu oxytocínu, čiže hormónu lásky. Prichádza uvoľnenie napätia, pričom svaly sa uvoľňujú vo vlnách, ktoré spôsobujú (toľko návykové) slastné pocity. Hladina oxytocínu má vplyv na mieru zážitku orgazmu.

Uvoľnenie. Účinky hormónov doznievajú a telo (i myseľ) sa uvoľňuje.

Sex ako droga

Prečo sa o sexe tak často hovorí ako o droge? Jeho prevádzkovanie totiž pôsobí v rovnakej oblasti v mozgu ako jedenie čokolády, pitie nápojov s kofeínom, inhalácie nikotínu pri fajčení alebo šnupanie kokaínu. Vďaka sexu sa cítime dobre. Pocit radosti je do veľkej miery spojený s uvoľňovania neurotransmiteru dopamínu. Ten v mozgu aktivuje takzvané centrum odmeny a jeho pôsobenie je podobné niektorým drogám a vyššie spomenutým substanciám.

„Užívanie kokaínu a prevádzkovanie sexu nevyvoláva presne ten istý pocit, ale oboje sa dotýka tých istých oblastí mozgu,“ upresňuje docent psychológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles Timothy Fong.

Viac sexu = menej depresie a stresu

Sex pôsobí na náš organizmus ako bezpečné prírodné antidepresívum z viacerých príčin. Jednak sa pri ňom efektívne uvoľňuje stres. Vyplavujú sa endorfíny a znižuje sa hladina kortizolu, ktorého hladina je vyššia pri dlhodobom strese. Pravidelná súlož je teda jeho ideálnou zdravou prevenciou.

Počas pohlavného styku dochádza k zníženiu prietoku krvi v časti mozgu spojeného s prežívaním emócií – amygdala. Zvýšené riziko vzniku úzkostných porúch je spojené s vyšším prívodom krvi do tohto orgánu. Sex je teda funkčný pomocník pri prežívaní úzkostných stavov. Znižuje ich početnosť a intenzitu.

Zaujímavá štúdia z roku 2002, ktorú vykonala Newyorskej štátna univerzita, ukázala, že tí, ktorí prevádzkujú sex bez kondómu, trpia menej depresívnymi príznakmi ako tí, ktorí ho používajú. Vedci sa domnievajú, že za to môžu látky obsiahnuté v semene (estrogény a prostaglandíny), ktoré majú antidepresívne účinky na naše zdravie. Ich odporúčanie však znie, že sex bez ochrany je vhodný LEN pre stálych partnerov.

Príjemná úľava od bolesti

Ďalším benefitom sexu je jeho schopnosť uľaviť našej fyzickej bolesti. Môže za to hormón endorfín, ktorý v jeho priebehu zaplavuje celé telo. Tento „hormón šťastia“ pôsobí ako prírodný liek proti bolesti. Okrem celkového pocitu spokojnosti pomáha efektívne s bolesťou hlavy. Takže nabudúce, až sa bude váš partner vyhovárať na bolesť hlavy, máte v ruke pádny protiargument.

Nedávna štúdia na univerzite v nemeckom Münsteri zistila, že až 60% osôb trpiacich migrénou, môže sex čiastočne či úplne uľaviť od bolesti. Iné výskumy ukázali, že stimulácia ženského bodu G zvyšuje prah bolestivosti. Ak trpíte migrénami, môže pre vás byť sex liekom, ktorý stojí za to vyskúšať.

Posteľový tréning pamäti.

Veľa ľudí zažilo po sexe takzvanej „prázdno“ v hlave. Môže trvať od niekoľkých minút po niekoľko hodín a v tejto dobe si takto postihnutý človek len ťažko spomenie aj na úplne nedávne udalosti. O zapamätanie si niečoho nového nemôže byť v tej chvíli ani reč. Ide o bežnú reakciu na intenzívne uvoľnenie a nie je sa čoho báť. Aj keď by si hocikto rád udržal tento „bezmyšlienkový“ stav ďaleko dlhšie, čoskoro prejde.

Okrem týchto okamihov vypnutej pamäti má sex aj potenciál ju dlhodobo zlepšovať. Vedci z talianskej univerzity v Pavii zistili, že ľuďom, ktorí majú sex každý deň, pribúdajú v mozgu neuróny. Do štúdie zahrnuli tri skupiny ľudí, ktorých krv následne analyzovali – čerstvo zamilované, tie v dlhodobom vzťahu a bez partnerov. Prvá skupina vykazovala oveľa vyššiu úroveň rastu nervov.

Ich poznatky potvrdila ďalšie štúdie (tentoraz vykonávaná na hlodavcoch) na Princetonskej univerzite v Amerike. Vedci nechali jednu skupinu myší páriť sa raz za dva týždne a druhú naopak denne. Druhá skupina hlodavcov mala preukázateľne väčší nárast neurónov v hipokampuse, oblasti mozgu spájaného s pamäťou. Či platí rovnaký mechanizmus aj u človeka, sa teraz overuje.

Spite ako medvede

Nie príliš prekvapivým zistením je, že sex navodzuje a prehlbuje spánok. A to ďaleko viac u mužov, ako u žien. Tento argument sa pánom môže tiež hodiť, že? Podľa vedcov za to môže pôsobenie ejakulácie na prefrontálny kortex, ktorý po dosiahnutí vrcholu, akoby vypne. Svoj vplyv tu má i vylučovanie oxytocínu a serotonínu, ktoré spôsobuje posexuálnu malátnosť.

Faktom je, že pri súloži je vydávaná energia a rovnako ako po inej náročnej fyzickej aktivite sa môžete cítiť viac unavení. Uvoľňovaný oxytocín prispieva k pocitu únavy, ktorá má za následok ľahšie zaspávanie. (Viac to funguje na mužov) Vyvrcholenie všeobecne má za následok zníženie produkcie glykogénu v našom tele a to stav unavenosti ešte podporí.

Ďalšie zdravotné benefity pohlavného aktu lásky

Sex znižuje krvný tlak (ten znižuje údajne aj časté objímanie a bozkávanie).

Pôsobí preventívne proti stareckej demencii. (Výskumníci z Holandska, ktorí vykonávali výskum na senioroch zistili, že ľudia s väčším záujmom o sex preukazovali po sedemdesiatom roku veku oveľa väčšie mozgovú aktivitu a ich pamäť i IQ sa značne zvýšili.)

Pravidelný sex znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, infarktu a cukrovky.

Počas pohlavného aktu sa aktívne spaľujú kalórie, čo má za následok úbytok hmotnosti. Vďaka 30 minútam sexu spáli muži približne 100 kalórií a ženy 70. Ak budete súložiť aspoň dvakrát denne, určite nejaké to kilo zhodíte.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Pre mužov je pravidelný sex (ejakulácia) prevenciou proti rakovine a zápalom prostaty. Zvyšuje ich plodnosť a výdrž.

Posilňuje imunitu. (Časopis Psychology Report uviedol štúdiu o vplyve sexe na imunitný systém a výsledok bol prekvapivý. Ľudia, ktorí prevádzkovali pohlavný styk aspoň raz týždenne, mali v krvi vyššiu hladinu protilátok, ktoré sú nevyhnutné na boj s chorobami. Tí, ktorí vôbec nesúložila, mali oproti nim hladinu protilátok nižšiu o tridsať percent.)

zdroj: bezpasaka.cz

Ako odstrániť hlboké vrásky na tvári

facebook

Celulitída