O čom vypovedá vaša nadváha

Je všeobecne známe, že našu váhu či nadváhu ovplyvňujú faktory dvojakého druhu.

–  príčiny fyziologické
–  príčiny psychologické

Chcela by som sa venovať príčinám psychologickým, pretože práve ony po mojom súdu zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri vzniku tukových vankúšov.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Tuk v úlohe ochrancu. Pred čím nás chráni tuk?

1. Tuk nás chráni pred krivdami, ktorými je naplnená naša duša. Všimnite si, že keď vás niekto nahnevá alebo urazí, reagujete konzumáciou rýchlych sacharidov, čiže uhľohydrátov: tyčinky, cukríky, čokoláda … Namiesto aby ste na krivde zapracovali v psychickom zmysle slova, obklopíte ju teplým vankúšikom tuku, uložíte ju hlboko … a navždy.

2. Tuk nás dokáže ochrániť pred výbuchom emócií. Napríklad vám niekto dlhodobo lezie na nervy alebo sa na niekoho hneváte, ale nemôžete dať svoje emócie najavo, musíte ich v sebe skrývať a dusiť. Tak ich zajedáte. (Hnev sa prejavuje napätím v oblasti úst a žuvacie pohyby pomáhajú napätie uvoľniť.)

3. Tuk nás dokáže ochrániť pred stretnutiami či povinnosťami, do ktorých sa nám nechce. Všetkým napríklad hovoríte, že by ste sa chcela vydať, ale zarastáte tukom priam kozmickou rýchlosťou. Ženy často nezdary v osobnom živote zdôvodňujú nadváhou a akokoľvek je to podivné, za obezitou schovávajú svoju nevôľu k založenie rodiny.

4. Tuk vám dokáže zabrániť v dosiahnutí kariérnych cieľov aj iných met v oblasti sebarealizácie. Vo vedomí mnohých ľudí je sociálne úspech pevne spojený so štíhlosťou.
Sedíte v práci, ktorá vám odjakživa liezla krkom. Omrzela vás práca a omrzeli vás všetci okolo. Ale neodídete, pretože máte strach vyjsť von so svojím rozmerným telom. Všetci by na vás pozerali a ohovárali by Vás. Načo vám sú ich súdy, keď už ste sa sama rozhodla: do práce sa berú len štíhle a krásne, tzn. vás by nikde neprijali. Preto je lepšie sedieť, trpieť a zajedať svoj žiaľ s myšlienkou, ako je život nespravodlivý.

5. Tuk vás ochráni pred obavami a strachom. Prešli ste v živote ťažkou traumou, ktorá silne zasiahla vašu psychiku. Aby vás ochránil pred možnosťou opakovania traumy, stavia váš organizmus tukové barikády.

6. Tuk chráni pred nudou. Jedlo je vaša jediná životná zábava. Jete, aby ste si urobili aspoň nejakú radosť. Mohli by ste, pravda, mať psa alebo mačku, zájsť na plaváreň alebo sa ísť prejsť, ale či je v tom toľko pohodlia, ako v čokoládovej tyčinke?

7. Tuk vás chráni pred samotou. Nemáte priateľov, zábavnú prácu, ani koníčka. Nechodíte do divadla, nespievate karaoke a nenavštevujete konferencie. Vaša trasa je medzi domovom a prácou. Nemáte do čoho vložiť svoju energiu, preto ju všetku investujete do trávenie potravy.

8. Tuk vám môže brániť v niečom pre váš život veľmi významnom. Niečom, čo by ste radi získali …


Ak chcete ísť po ceste k štíhlosti, čaká vás veľká psychologická práca. Môžete sa do nej pustiť sami alebo s pomocou psychológa. Podľa môjho názoru je lepšie obrátiť sa na odborníka, pretože dosiahnuť samostatne zmeny určitých obmedzujúcich názorov, obáv a negatívneho naprogramovania, je dosť zložité.

Veď čo to vlastne je, nadváha? Spravidla je za ňou závislosť na jedle. A ak je tomu tak, potom verte, že je ovplyvniteľná, ako ktorákoľvek iná psychická závislosť.

Aby sa váha znížila a nikdy viac sa nevrátila, musí vo vašej hlave dôjsť k akémusi prepnutiu, osvieteniu, nazvite to podľa ľubovôle, po ktorom váha začne klesať sama. Pretože práve vy osobne začnete riadiť svoj organizmus, svoju energiu, emócie, myšlienky a činy.

zdroj: prokondici.cz

Koľko hodín denne máte naozaj spať podľa veku

facebook

Každý, kto chce schudnúť, vyradí tieto 4 veci z jedálneho lístka