Naštvala vás váha? 3 dôvody, prečo ukazuje viac bez priberania

„Koľko teraz vážim? To nepoviem. Nikdy! „Ak vás hodnoty, ktoré vám naposledy ukázala vaša váha, vôbec nepotešili, možno vás trochu povzbudíme. Nárast hmotnosti nemusí hneď znamenať, že ste pribrali. Pozrite sa, čo všetko vašu aktuálnu váhu ovplyvňuje.

A poznáte tento? „Dneska som postavila váhu do kúta. Tá potvora tam zostane, kým sa neospravedlní! „

Teraz ale vážne. Obzvlášť v čase, keď sa snažíte schudnúť, vás dokáže pekne nahnevať, že sa čísla na váhe neznižujú. Nieto ešte keď sa bezdôvodne zvyšujú! Poznať hmotnosť svojho tela je dobré pre určitú orientáciu. Rozhodne by ste sa ale na tento údaj nemali spoliehať stopercentne. Nezriedka totiž klame kvôli týmto dôvodom.

1. Dnes o dve kilá viac? Je to voda!

Na vašu telesnú hmotnosť má významný vplyv fluktuácia vody, teda meniaci sa podiel vody v tele. Ak máte jeden deň na váhe o dve alebo aj tri kilá viac ako deň predchádzajúci, pravdepodobne sa jedná len o vodu. Často sa tak stáva vo chvíli, keď ste deň predtým „hrešili“, čo vás ešte viac utvrdí v domnienke, že ste pribrali.

S najväčšou pravdepodobnosťou to ale naozaj tak nie je. Ak ste si predchádzajúci deň dopriali jedlá ako zákusky, čokoládu, sladkosti alebo napríklad hamburger či pizzu, znamená to, že ste do seba dostali nadbytok sacharidov. Každý gram uložených sacharidov na seba viaže tri gramy vody. Práve preto vám váha dočasne vzrástla. Keď sa ale vrátite k normálnej vyváženej strave, veľmi rýchlo klesne späť.

Zadržiavanie vody nezriedka spôsobuje aj vyšší príjem soli. Opäť rad nezdravých jedál ako chipsy, fast food pokrmy či niektoré údeniny obsahujú nadbytok soli. Keď ste si cez víkend vyhodili z kopýtka a dopriali si slaných a sacharidových jedál viac ako obvykle, odporúčame sa v pondelok nevážiť.

2. Keď cvičíte …

Ak sa už niekoľko týždňov, možno mesiacov, pokúšate vo fitku sformovať postavu, môže vás rozhodiť, že výsledkom sú rastúce čísla na váhe. Toto je ale najzásadnejší bod, kedy váha často klame!

Svaly sú jednoducho oveľa ťažšie ako tuk. Preto môže 70 kíl vážiť ako žena s perfektne vytvarovanou postavou, tak silnejšia dáma. Ak pravidelne posilňujete, stravujete sa vyvážene a vyberáte jedlá bohaté na proteíny, je viac než možné, že ste začali naberať svalovú hmotu. To je však žiaduce hneď z niekoľkých dôvodov!

Predovšetkým pekne formované a spevnené telo, ktoré tak chcete, musí mať viac svalov a menej tuku. Ďalej čím viac svalovej hmoty si vybudujete, tým rýchlejšie vám funguje spaľovanie, pretože svaly spotrebúvajú viac energie. Navyše so svalnatým telom sa spája rad zdravotných benefitov, najmä znižujúce sa riziko bolestí chrbta, správny postoj, ale aj odolnejšie kĺby.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
3. Záleží na tom, kedy sa vážite

V neposlednom rade vašu hmotnosť veľmi ovplyvňuje denná doba, kedy sa vážite. Ideálne je vážiť sa ráno po prebudení, vyprázdnení a samozrejme bez oblečenia. V ďalších častiach dňa môže byť váha výrazne skreslená.

Ak sa zvážite bezprostredne po ťažkom jedle, vaša hmotnosť bude určite chvíľkovo vyššia. Lenže ona môže zostať vyššia aj za dve hodiny! Telu totiž často trvá aj celé popoludnie, než spracuje, čo ste zjedli na obed. Rovnako tak po cvičení alebo akejkoľvek aktivite, počas ktorej ste vypili dosť vody, môže dôjsť k nárastu hmotnosti. Nesúvisí to však s nárastom tuku, preto rozhodne nemá cenu sa tým stresovať.

zdroj: prozeny.cz

Nadváha je ochrana

facebook

O čom vypovedá vaša nadváha