Osem znamení, že budete starnúť rýchlejšie, než by ste mali

Starnutie je prirodzený proces, avšak niektoré nezdravé radovánky a zlozvyky vám môžu nenápadne ukrajovať z dĺžky života. Ak vyzeráte omnoho mladšie, než ste, nemusí to nutne znamenať, že budete žiť dlhšie než iní. Naopak vás to môže zvádzať k zhoršeniu životných návykom častejšie ako ostatných jedincov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO môže vo vyspelých krajinách až za 40% úmrtí zlý životný štýl. Na pohľad nevinné prehrešky, ako sú vaše obľúbené hranolčeky, pohár alkoholu, opaľovanie na slniečku, cigaretka na raňajky alebo príjemné leňošenie na pohovke však môžu mať fatálne následky. Dĺžku vášho života, rýchlosť starnutia, stav vašej pokožky a v neposlednom rade fungovanie vášho mozgu totiž ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov, zďaleka nie všetko závisí len na vašej genetike.

Vedci z University of Cambridge dokonca zistili, že nadváha alebo obezita môže spôsobiť, že váš mozog bude v porovnaní so štíhlymi ľuďmi rovnakého veku pôsobiť o 10 rokov staršie.

Väčšina ľudí si zvyčajne neuvedomuje, ako veľmi niektoré zdanlivo bežné každodenné návyky dramaticky skracujú život a urýchľujú proces starnutia, ktoré sa okrem iného prejavuje vrásčitou pokožkou, bolesťou kĺbov, mentálnym úpadkom a predispozíciami k mnohým chorobám.

Podľa nutričnej špecialistky Moniky Bartolomejovej má na dĺžku života vplyv mnoho parametrov. „Genetika, výživa, životný štýl, stres a ďalšie. Prejavy starnutia nemožno zastaviť, ale možno ich spomaliť a smer, ktorý sa ním zaoberá, sa označuje anti aging. Na dĺžku života má vplyv nielen zloženie stravy, ale aj samotný energetický príjem. Sú štúdie, ktoré ukazujú, že kalorická reštrikcia (obmedzenie príjmu energie) má na dĺžku života pozitívny vplyv a to predovšetkým v súvislosti s pribúdajúcim vekom a obmedzenou fyzickou aktivitou,“ uviedla Bartolomejová.

Pokiaľ chcete vyzerať lepšie, žiť dlhý život, mať dostatok energie a zostať bystrí čo najdlhšie, dajte si pozor na tieto faktory, ktoré urýchľujú starnutie.

Máte radi mäso a grilovanie

 Ak váš rýdzo mäsožravý postoj zabraňuje tomu, aby sa vám na tanier v dostatočnom množstve dostala aj zelenina, môže to mať negatívny vplyv na vašu životnosť. Spojitosť medzi zvýšenou spotrebou mäsa a skorou smrťou bola už zaznamenaná v mnohých štúdiách, vrátane nedávnej vedeckej analýzy publikovanej v Journal of the American Osteopathic Association, ktorá zahŕňala 1,5 milióna skúmaných osôb. Odborníci dokonca špekulujú, že mäsožravcom hrozí zvýšené riziko úmrtnosti zo všetkých príčin oproti jedincom, ktorí preferujú ovocie a zeleninu.

To môže byť tiež zapríčinené tým, že ľudia, ktorí jedia veľa červeného mäsa, majú zároveň tendenciu konzumovať menej rastlinných potravín, takže do svojho tela dostanú menej antioxidantov a ďalších živín, ktoré pomáhajú chrániť proti rakovine a ďalším chorobám. Zvýšené riziko predčasného starnutia a úmrtia hrozí aj ľuďom, ktorí holdujú grilovaniu. Podľa The National Cancer Institute (NCI) sa pri grilovaní mäsa pri vysokých teplotách po dlhšiu dobu vytvárajú dve karcinogénne zlúčeniny – heterocyklické amíny a polycyklické aromatické uhľovodíky. Tieto látky spôsobujú zmeny v DNA, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny.

„Samotná konzumácia červeného mäsa vám život zrejme neskráti, ale ukazuje sa, že by mohla mať súvislosť s rozvojom nádorových ochorení. Ale aj tu platí, že sa nejedná o jediný parameter, ktorý by vám mohol toto ochorenie spôsobiť, ale vždy sa jedná o súhru viacerých faktorov, „poznamenala Bartolomejová.

Trávite veľa času v sede

Možno považujete prácu na stavbe za nebezpečnú, ale podľa odborníkov môže zamestnanie, v ktorom trávite hodiny a hodiny za pracovným stolom, vo výsledku podobne škodiť vášmu zdraviu. Podľa analýzy výskumníkov z Cambridge University z roku 2016, ktorá sa zaoberala skúmaním milióna mužov a žien, môže sedenie najmenej osem hodín denne zvyšovať riziko predčasnej smrti až o 60 percent.

Srdcové ochorenia a rakovina boli hlavnými príčinami úmrtí spojenými s neaktívnym životným štýlom, ale dlhodobé sedenie bolo tiež spojené s pomalým krvným obehom, zlou reguláciou krvného cukru a vysokými hladinami cholesterolu. Autori výskumu tiež zistili, že účastníci štúdie, ktorí trávili v sede osem a viac hodín denne, ale zapojili do svojho denného programu pohybovú aktivitu (napríklad miernu chôdzu) po dobu aspoň jednej hodiny, znížili svoje riziko predčasného úmrtia o takmer 40% v porovnaní s tými , ktorí celý deň len sedeli.

Odborníci radia snažiť sa vstať od pracovného stola každú polhodinu a stráviť najmenej dve minúty krátkou prechádzkou alebo ľahkou rozcvičkou.

Milujete vyprážané pokrmy a sladkosti

Či už sa vaša túžba po sladkom prejavuje častým pitím sladkých limonád, dennom pochutnáváním si na čokoláde alebo si nedokážete predstaviť deň bez pečiva, nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru významne prispieva k rýchlejšiemu starnutiu.

Expertka na výživu Alexandra Millerová z diétneho programu zhŕňa: „Cukor podporuje nezdravý mikrobiom a je tiež prozápalový. Všetky tieto vlastnosti môžu urýchliť proces starnutia. „

Našťastie tento jav môžete sami zvrátiť. Vedci z lekárskeho centra Mount Sinai zistili, že keď ľudia vyškrtli z jedálnička sladké, spracované a vyprážané potraviny, zápalové procesy v tele sa zníži. Ak nestojíte o predčasné známky starnutia, mali by ste sa mať na pozore aj pred lákavými smaženými jedlami, ako sú hranolky, vyprážaný syr či viedenský rezeň.

„Keď smažíme potraviny, vystavujeme olej a tuk extrémne vysokým teplotám. Tým sa vytvárajú voľné radikály, primárny vinník v starnutí, „upozornila odborníčka na výživu Lisa Hayimová z New Yorku s tým, že tieto potraviny škodia nielen nášmu štíhlemu pásu ale aj našim orgánom.

Neobťažujeme sa cvičiť

Jedným z hlavných vinníkov, ktoré vám uberajú na vitalite a bránia dosiahnutiu dlhovekosti, je sedavý životný štýl bez dostatku pohybovej aktivity. Možno patríte medzi zarytých odporcov upotených posilňovní a fitness lekcií. Avšak k cvičeniu posilňovňu nepotrebujete, ani sa nemusíte nútiť k hopsanie pred zrkadlom so skupinou nadšencov do aerobiku alebo iného hromadného cvičenia.

Odborníci totiž zistili, že iba 30 minút mierne svižnej chôdze denne môže vylepšiť vaše zdravie, znížiť hladinu zlého cholesterolu, ochrániť vaše srdce, zlepšiť citlivosť na inzulín a tiež posilniť vaše kosti. A silné kosti sú pri starnutí veľmi dôležité, pretože v staršom veku môže zranenie kostí dokonca ohroziť váš život.

Preferujete biele pečivo, ryžu a cestoviny

Ak vám celozrnné varianty cestovín, ryže či pečiva nič nehovoria, vytvárate si na predčasné starnutie. Nutričná špecialistka Bartolomejová objasnila, že biela múka je zbavená všetkých zdraviu prospešných látok, akými sú minerálne látky, vitamíny a vláknina. Neprináša telu teda žiadne benefity. Rovnako tak aj biela ryža je zbavená povrchových vrstiev, ktoré sú na živiny bohaté.

„Potraviny z bielej múky, ale aj biela ryža, majú vysoký glykemický index aj glykemickú nálož, čo je z pohľadu optimálnej hladiny krvného cukru veľmi nevhodné. Z jedálnička by mali byť tieto potraviny vylúčené. Pre spomalenie prejavov starnutia sú živiny, o ktoré je biela múka oklamaná, nevyhnutné. Či si však len kvôli ich konzumácii skrátite život, možno ťažko povedať, pretože záleží aj na mnohých ďalších faktoroch,“ myslí si nutričná špecialistka Monika Bartolomejová.

Málokedy sa poriadne vyspíte

Podľa National Sleep Foundation trpí väčšina Američanov nedostatkom spánku. A tento problém sa zďaleka netýka len obyvateľov Spojených štátov amerických. Vzhľadom k tomu, že spánok hrá dôležitú úlohu v hormonálnej regulácii, obnove svalovej hmoty, vývoji pamäte a udržaní správne fungujúceho metabolizmu, môže dlhodobý nedostatok spánku viesť k nárastu hmotnosti, úzkostiam, depresii a inzulínovej rezistencii.

Tým pádom hrozí riziko vzniku cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku a srdcových ochorení. Podľa niektorých odborníkov vám časté ponocovanie môže ubrať dokonca až desať rokov života.

Nedokážete si odpustiť ďalší pohárik alkoholu

Zrejme pre vás nebude žiadnou novinkou, že nadmerné pitie alkoholu výrazne poškodzuje zdravie. Príležitostný pohár (alebo dve) vína sa síce na vašom celkovom zdraví ani pokožke príliš neprejavia, ale časté pitie alkoholických nápojov spôsobuje vznik voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky, upozornila doktorka Tasneem Taz Bhatia, odborníčka na chudnutie z Atlanty v Spojených štátoch amerických.

Tá dodala, že alkohol navyše zbavuje telo vitamínu A, čo je antioxidant, ktorý je nevyhnutný pre obnovu buniek. Podľa niektorých štúdií pravidelné pitie aj menšieho množstva vína vás môže obrať o desať minút života a každá vypitá fľašu tvrdého alkoholu vám uberie takmer 7 hodín.

Neustále sa stresujete

Nadmerný a stály stres zvyšuje hladiny kortizolu v tele, čo podľa odbornej štúdie publikovanej v Biological Psychiatry môže viesť k vysokému krvnému tlaku, bolesti na hrudníku, spomalenému metabolizmu a zvýšenie hmotnosti. Všetky tieto zdravotné problémy potom skracujú životnosť a prispievajú k chorobám súvisiacich s vekom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„Stres značne ovplyvňuje rad pochodov v našom tele. Ak človek dlhodobo zotrváva vo vybudenom stave, môže to negatívne ovplyvniť jeho zdravie. Objaviť sa môže stuhnutosť svalov, nespavosť, problémy so zažívaním, zvýšený krvný tlak, problémy so srdcom. Naviac ku stresovým situáciám sa pridružujú aj ďalšie negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú potom naše zdravie a to napríklad fajčenie, alkohol či nezdravá strava, „dodala Monika Bartolomejová, hlavná nutričná špecialistka.

zdroj: idnes.cz

Migréna, alebo klasická bolesť hlavy? Rozdiel je veľký

facebook

Ako sa vyhnúť prejedaniu pri stresových situáciách