Snažíte sa byť (nielen vo vzťahu) dokonalá? Nikto to neocení

Bezchybný vzhľad, dokonale uprataná domácnosť, perfektné výkony v práci aj v posteli a úloha matky zvládnutá na jednotku? Pracujete na sebe, snažíte sa byť dokonalá a nielenže nakoniec nie ste spokojná vy, ale nie je z vás na vetvy ani vaše okolie. Prečo je to tak?

Perfekcionista nikdy nemá hotové, je k sebe extrémne kritický a nikdy nedosiahne uspokojenie. Psychoterapeutka a lektorka Alžbeta Protivanská to opisuje ako „celoživotnú snahu naplniť vodou vedro, ktoré je deravé“. Život s takýmto človekom môže byť veľmi náročný, pretože udržať krok je ťažké. Áno, od dokonalých žien sa často uteká.

Konzultantka v oblasti výživy z Cambridge Weight Plan Ivana Kabelková dopĺňa: „Dnešný svet dáva možnosť dosiahnuť dokonalosť každej žene v každom veku. Úplné uspokojenie a sebavedomie vám ale nikto nezaručí. Mnoho žien je rozpoltených vo vlastnom vnútri, nedokážu sa prijať za také, aké sú. Ani najdokonalejším stylingom nedocielite duševnej rovnováhy. Dôležité je starať sa nielen o zovňajšok, ale aj o svoje vnútro a poznať svoju hodnotu. „

Pracovať na sebe je v poriadku, veď sebazdokonaľovanie v oblasti, ktorá je vám blízka, vás posúva dopredu. Ako však poznať, že vaša snaha byť dokonalá prekročila únosnú hranicu? Podľa týchto 5 vecí spoznáte, že ašpiruje na pani Dokonalú.

1. Kvôli pochvale urobíte všetko

Problém nastáva, keď sa túžba po dokonalosti čiže perfekcionizmus zvrhne. Alžbeta Protivanská vysvetľuje: „Ženy, ktorým ide hlavne o to, získať uznanie od ostatných, zvádzajú ťažký boj. Nútia samy seba do výkonu, neustále sa kontrolujú a porovnávajú s predobrazom, ktorý považujú za ideálny – či už sa jedná o v detstve nastavenú nereálnu normu, alebo nedostatok pochvál typu, si dobrá.“ Každý je rád, keď ho niekto pochváli, ale vy samy predsa najlepšie viete, v čom ste dobré. Pokojne sa pochváľte samy a nečakajte to od ostatných. Získali by tým nad vami obrovskú moc.

2. Vy aj váš byt vyzeráte vždy dokonale

Starať sa o seba a mať chuť byť upravená je v poriadku. Pokiaľ ale začne byť túžba po dokonalom vzhľade nezdravá, nejde už o sebalásku, ale o problém. Alžbeta Protivanská k tomu hovorí: „Túžba po dokonalosti sa môže objaviť vo všetkých oblastiach života, ale najviac býva patrná v starostlivosti o vzhľad a priestor, kde žena žije. Spočiatku žena oslavuje s takýmto prístupom úspech – je krásne upravená, všetko je upratané. Neskôr sa ukáže, že venuje toľko energie, aby bolo všetko perfektné na pohľad, že úplne zabudne na svoj vnútorný zážitkový svet. Je emočne vyprázdnená a prežíva mučivé pocity vnútornej frustrácie, napätia a únavy. „

Verte tomu, že vaše deti aj partner ocenia viac vašu dobrú náladu, ako perfektne uprataný byt alebo skvelý make-up. To isté platí aj o kolegoch a priateľoch.

3. Musíte byť pri všetkom

V poslednej dobe sa zdá, že bola vyhlásená súťaž o to, kto má viac práce a kto viac nestíha. Vyhráva ten so svojim najplnším diárom. Leńošenie je neprípustné a je považované za plytvanie potenciálom. A pritom je to práve naopak – nestíhať, nemať nikdy hotovo a byť v permanentnom pokluse znamená, že si neviete prácu rozplánovať, delegovať a prípadne asertívne odmietať. Vedieť oddychovať, občas sa aj nudiť je osviežujúci a zdravé. Žiť vedľa premotivovanej ženy nikoho dlho nebaví, je to vyčerpávajúce. Komu by sa chcelo byť súčasťou prepracovanej logistiky?

4. Nikdy nikoho nepožiadate o pomoc

Máte pocit, že vy si všetko urobíte najlepšie, alebo si myslíte, že požiadať o pomoc je známkou slabosti? Je to inak. Vy to možno naozaj zvládnete najlepšie, ale je potrebné, aby všetko bolo vždy bez chybičky? Stál ten čas za to? Ak si myslíte, že to druhí ocenia, mýlite sa. Najskôr na vás začnú hrnúť aj svoju prácu a ešte sa vám budú za chrbtom smiať, alebo im bude naopak vadiť, že im nedôverujete.

Je super byť emancipovaná a vedieť sa o seba postarať. Ale nie je známka slabosti požiadať niekoho o pomoc, ľudia totiž pomáhajú celkom radi. Skúste to niekedy. Pokiaľ ide o domácnosť, každý by mal mať svoje úlohy, v ktorých sa cíti silný v kramflekoch. Netreba dokazovať, že ste nielen perfektná kuchárka, ale tiež viete vymeniť koleso u autá lepšie ako manžel.

5. Snažíte sa zapáčiť ostatným

Žijeme v dobe, keď trávime veľa hodín týždenne on-line. V priestore sociálnych sietí, kde sa ľudia radi porovnávajú a chvália. „Anonymita internetového priestoru dáva priestor kritizovať alebo niekoho úplne zhodiť. Pokúšať sa tu získať uznanie sa opäť podobá prirovnaniu s deravým vedrom – toto prostredie vám nikdy neposkytne stabilný vnútorný pocit úspechu. Ten na vás čaká len v obojstranne vyživujúcich, pozorných a oceňujúcich vzťahoch s ľuďmi okolo vás,“ hovorí psychoterapeutka Alžbeta Protivanská.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Nesledujte toľko životy ostatných, nesnažte sa im podobať alebo ich dokonca prekonať. Je to rovnaké ako so sviečkovou, ktorú tak dobre ako svokra rovnako nikdy neuvaríte. A je to v poriadku. Váš muž si nevybral niekoho kópiu, ale originál!

zdroj: prozeny.cz/

Chorobná žiarlivosť má pôvod v menejcennosti aj génoch

facebook

Láska v ohrození. Rozvodovosť rapídne stúpa. Čo s tým?