Nebojte sa občas niečo pokaziť alebo Ako byť dobrým rodičom?

Byť rodič je jedna z najťažších životných úloh. Máte predstavu, aký vzťah s dieťaťom chcete mať a akého človeka z potomka chcete vychovať ale nie vždy sa to darí. Než si začnete vyčítať, že ste zlyhali, skúste sa zamyslieť, čo by šlo robiť inak.

Len máloktorý rodič niekedy nezažil pocit, že zlyhal. Niekto hľadá chybu v sebe, iný pátra u dieťaťa. Lucie Königová sa vzťahom rodičov a detí venuje vo svojej praxi aj v knihe (Ne)gramotní rodičia a podelila sa s nami o svoje poznatky. Mnohé sa dá dozvedieť tiež od Laury Markham, autorky knihy Aha! Rodičovstvo.

1. Šťastný rodič = šťastné dieťa

Uvedomte si, že na harmonickom vzťahu môže pracovať len vyrovnaný rodič. „Je jasné, že chcete, aby deti boli šťastné, ale nezabúdajte na seba! Aj vy musíte byť v súlade so sebou a mať priestor len pre seba,“ vysvetľuje Lucia Königová. Laura Markham k tomu hovorí, že je potrebné pochopiť, ako fungovali vaše vzťahy v detstve, poučiť sa z nich a dávať sami sebe lásku. Potom môžete ponúknuť dieťaťu bezpečný a hlboký vzťah, ktorý sa stane základom všetkých jeho budúcich vzťahov.

2. Zbavte sa chaosu

Základom je, aby rodič vedel, čo chce a mal v súlade dôležité oblasti života. Ak máte chaos v sebe, prenesiete ho na deti. „Sebahodnoty rodiča sú alfou a omegou!“ upozorňuje Lucia Königová. Je potrebné mať vyvážený osobný život, vzťahy, prácu i financie, inak sa problémy začnú kumulovať. „Najväčšiu negramotnosť vidím v tom, keď si ľudia svoje problémy a nedostatky vybíjajú na deťoch, namiesto aby riešili ich podstatu!“ varuje trénerka.

3. Nebuďte dokonalí

Ste dobrý rodič, len keď je všetko perfektné? Omyl! Podľa Lucie Königová sú prílišná túžba po dokonalosti a dôslednosť za všetkých okolností častou chybou. Ak máte na seba aj na okolie vysoké nároky, vytvárate tým tlak. Je potrebné získať zdravý balans a nechať priestor pre uvoľnenie

Rodič by mal dieťaťu ukázať, že nie je vždy len veselý, môže byť unavený, nahnevaný alebo smutný. Je nutné to pomenovať a vysvetliť. Učíte tak deti ozvať sa, keď sa im niečo nepáči. A Laura Markham dodáva, že rodič by mal byť tým, kto sa dieťaťa vždy zastane, jeho bezpečný prístav, kde bude môcť vyjadriť emócie.

4. Nevychovávajte ovce

Trváte urputne na svojom, pretože keď zľavíte, stratíte autoritu? Chcete, aby Vás deti vždy počúvali, pretože len tak z nich vychováte usporiadaných ľudí? S deťmi je nutné hovoriť, musia vedieť, čo a prečo po nich chcete. Lucie Königová varuje, že trvaním na slepej poslušnosti dosiahnete jedine toho, že budú robiť veci bez premýšľania a vychováte ovce bez názoru.

Vyvarujte sa emotívnych hádok a výrokov a skúste zvládať hnev, keď dieťa nereaguje, ako ste dúfali. Laura Markham odporúča vyhnúť sa nesplniteľným vyhrážkam (podrývajú si tak autoritu) a uvedomiť si, že vy sami ste súčasťou problému.

5. Budujte dôveru aj sebadôveru

Jedna zo zásadných prísad harmonického vzťahu je dôvera. Odovzdajte deťom zodpovednosť a verte, že všetko urobia, ako najlepšie môžu. Plňte sľuby! Podľa Lucie Königová je dôležité byť dôsledný v dodržiavaní dohôd. Keď sľúbite, že odídete na ihrisko za päť minút, ale práca sa vám pretiahne, s dieťaťom to preberte. V štyroch rokoch je možná potomok malý na chápanie časových úsekov, ale potom nemôžete čakať, že bude v puberte chodiť domov včas …

Laura Markham radí utvrdzovať deti v radosti zo samotnej činnosti, zamerať sa na objavovanie a nie sa len sústrediť na cieľ. Dodávajte im zdravú sebadôveru a odvahu prekonávať prekážky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Venujte si plnohodnotný čas

Budovať vzťah, bez toho aby ste boli spolu, je nemožné. Doprajte si s deťmi plnohodnotný spoločný čas. Nechajte ich byť samy sebou a skúste sa učiť vy od nich. Lucie Königová radí nechať sa deťmi viesť. Ste smutní? Spýtajte sa dcéry, ako to robí, že má stále tak dobrú náladu. Možno vás jej recept prekvapí. Laura Markham odporúča raz denne alebo niekoľkokrát týždenne tráviť s každým dieťaťom „špeciálny čas“. Striedajte sa v plánovaní aktivít a venujte im stopercentnú pozornosť.

zdroj: prozeny.cz/

Ako spoznať, či z neho bude dobrý otec?

facebook

Zlé rodičovskej návyky, ktoré ničia zdravie detí