Dieťa a rodič. Ako sa menia ich vzťahy v priebehu života?

Milujete ich stále rovnako. Nech je im rok, alebo tridsať. Sú to vaše deti a vaša láska je bezhraničná, nepodmienená. Ale vaše vzťahy a to, ako vás potomok vníma, sa menia. Sú to prirodzené životné etapy, ktorými si každý s dieťaťom prejde. Viete, čo vás čaká, keď sa stanete rodičom?

Narodí sa a prevráti vám život naruby. Až keď prvýkrát priviniete svoje dieťa, naozaj pochopíte význam slova láska. Aj keď vás niekedy štvú, idú vám na nervy, ste kvôli nim unavení, vyčerpaní, stále ich milujete! A ako to cítia deti? Aj tie majú rodiča radi, aj keď vzťahy prechádzajú rôznymi etapami. Čo vás čaká?

Etapa 1: Úplná závislosť

Zhruba prvé tri roky je na vás dieťa v podstate totálne závislé a v jeho očiach ste vlastne Boh – ten, kto všetko vie a so všetkým si poradí. Naplníte hladné bruško, pomôžete s prvými krôčikmi, pofúkate odreté koleno. Ste prvý, koho dieťa ráno uvidí a posledný, koho vidí pred zaspaním. Ste celý jeho svet. A ak vynecháme detské zlostenia, vlastne nemá potrebu vám odporovať. Keď poviete, že je tráva fialová, bude vám veriť.

Etapa 2: Prvé sociálne vzťahy

Niekedy medzi tretím a štvrtým rokom nastúpi väčšina detí do škôlky a ich svet sa zrazu rozširuje. Už nie je len rodina, ale sú tu učiteľky, kuchárky a veľa nových kamarátov. Je to vek, kedy potomkovia začínajú nadväzovať prvé priateľstva. Zisťujú, že rodičia nie sú dokonalí: pani učiteľka vie hrať na klavír, kým mamička nie, školník opraví kúrenie, zatiaľ čo otecko musí volať opravára. A tiež začne rad vecí okukávať aj od iných ľudí než od vás a naučí sa tak veľa dobrého, ale pripravte sa aj na novinky, z ktorých mať radosť nebudete.

Etapa 3: Predpuberta

Obdobie zhruba od šesť do desať rokov považujú odborníci za najšťastnejšie. Dieťa má dostatok skúseností a zručností, aby bolo z veľkej časti samostatné, plne si uvedomuje svoje ja, má na rad vecí vlastný názor, snaží sa presadzovať svoje potreby, ale nerieši žiadne veľké problémy, neohrozuje ho stres (ak neberieme do úvahy rozvod, úmrtie v rodine, šikanovanie v škole a podobne), má dosť času na zábavu a nadväzuje pevnejšie kamarátstvo. A tiež sa objavuje potreba vymedziť sa voči rodičom. Už dokáže tvrdšie odporovať aj kritizovať. Prvýkrát zrejme zažijete smútok nad tým, že pokiaľ ide o zábavu a trávenie voľného času, nad partiou kamarátov už nemáte šancu vyhrať. Môžete mať pocit, že sa vám dieťa vzďaľuje, ale je to prirodzený vývoj.

Etapa 4: Puberta

Tu asi nie je potrebné príliš veľa slov. Puberta je jedno z najťažších období rodičovstva. Ako by sa z dieťaťa stal úplne iný človek. Predtým usmievavý chlapec je večne otrávený, vzdoruje a všetko, čo poviete, je v jeho očiach trápne. Predtým spoločenský tvor je najspokojnejší, keď je zatvorený sám so slúchadlami na ušiach a každá minúta strávená s rodičmi je pre neho utrpenie. A keď už s vami hovorí, len vás vytáča. Výkyvy nálad, sklony k extrémnym názorom, výbuchy hnevu striedané plačom, to všetko k puberte patrí. Občas môžete mať pocit, že vás dieťa skôr nenávidí, ale toto si musia odžiť rodičia i deti.

Etapa 5: Čerstvá dospelosť

Keď puberta odzneje (u niekoho to môže byť v šestnástich, u iného v osemnástich), je to ako by ste sa konečne nadýchli čerstvého vzduchu. Dieťa je späť so všetkým, čo ste na ňom toľko milovali. A navyše je dospelé, čo dáva vášmu vzťahu úplne nové dimenzie – už nie ste autorita, sprievodca životom, ale ste parťák! Môžete si spolu zájsť na pivo či víno a poradiť si, pretože je veľa oblastí, o ktorých toho potomok vie o dosť viac ako vy. Môžete sa vzájomne inšpirovať a podporovať.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Etapa 6: Dospelosť

Bavíme sa o čase, keď sú rodičia v dôchodkovom veku a ich ratolesti majú deti. Tu väčšinou prichádza ozajstné porozumenie a pochopenie: syn či dcéra konečne chápu, čo všetko ste prežívali, keď oni boli deťmi, prečo ste sa kvôli rôznym veciam hnevali, trápili, z čoho ste mali taký strach a podobne. A tiež sa úlohy trochu vymieňajú – zrazu sú vaše deti tými, ktorí sa o vás starajú, s radou vecí vám radia, pomáhajú. A občas nad vami s úsmevom nechápavo krúti hlavou.

zdroj: prozeny.cz/

Pozor, o vianočné prejedanie bábätko nestojí. A myslite aj na pohyb

facebook

Ako spoznať, či z neho bude dobrý otec?

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.