Šesť najčastejších chýb v detskom stravovaní

Viac ako pätina našich školákov vo veku 11 až 15 rokov má nadváhu alebo je rovno obéznych. Nie je to dané len sedavým spôsobom života, ale aj problematickým jedálničkom. Nutričná terapeutka Viera Boháčová je jedným z odborníkov, ktorí sa snažia deťom zo základných a stredných škôl povedať niečo viac o rozumnom stravovaní, prípadne s nimi preberá aj rôzne módne diéty a ich dôsledky.

S prednáškami, ktoré sa snažia podať hravou formou, začínajú odborníci u detí zo 4. alebo 5. triedy. To má svoj dôvod. V tomto veku zvyčajne prestávajú navštevovať školský klub a často začínajú chodiť do školy i zo školy samé. Od rodičov dostanú vreckové a skúšajú sa stravovať viac podľa vlastných predstáv. Nie vždy sú to predstavy racionálne. Aké najčastejšie chyby robia?

1. Neraňajkujú a niekedy ani nedesiatujú

Pravidelne neraňajkuje 30 až 50% školákov. Navyše to nevnímajú ako problém. Netušia, aké ťažkosti si môžu spôsobiť, ak sa ráno a počas dopoludnia poriadne nenajedia. Horšie sa potom totiž sústreďujú, ľahšie sa unavia, bývajú nepokojnejšie a viac sa hnevajú. Inými slovami môžu mať v škole kvôli tomu horšie výsledky a teda i prospech.

Rodičia by preto mali dohliadnuť na to, aby raňajkovali, rovnako ako na to, aby si do školy nosili vhodné desiaty. Ak chcú, aby ich skutočne jedli, mali by sa spolu dohodnúť na potravinách, ktoré im chutia a sú aj zdravé.

„Niekedy pomôžu drobnosti toho typu, že im rodičia jablko alebo papriku nakrájajú, pretože deti majú rady chrumkavé a šťavnaté potraviny, avšak ich ohryzávanie ich zdržiava,“ hovorí terapeutka.

2. Nepoznajú kalorické bomby

Keď Viera Boháčová príde do triedy, často vidí na lavici alebo pod ňou vrecko s chipsami a fľašu so sladeným nápojom. Litrovú, ale často aj dvojlitrovú. Deti potom prekvapí, keď sa dozvedia, koľko problematického tuku obsahuje bežný 150gramový sáčok chipsov.

„Keby ste ho previedli na maslo, čo je jedna z energeticky najvýdatnejších potravín, mohol by ste s ním bez problémov namazať štyri veľké krajce chleba,“ vysvetľuje mi nutričná terapeutka.

„A veľa sladených limonád obsahujú energiu, ktorá sa u litrovej fľaše rovná energii 43 kociek cukru  a u PET fľaše s obsahom dva a štvrť litra až 65 kociek cukru. Sú jednou z hlavných príčin, prečo deti pri sedavom spôsobe života naberajú na váhe. „

Nejde však len o vysoký obsah energie. Ďalší problém potravín typu chipsov, tatraniek, orieškov alebo príliš sladkých limonád spočíva v tom, že dieťa zasýti, ale nedodajú mu látky, ktoré potrebuje k svojmu zdravému vývoju. Teda dostatok bielkovín a vhodných tukov, ktoré navyše budú v správnom pomere so sacharidmi. Zvyčajne v nich chýbajú tiež potrebné vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, prípadne ďalšie mikronutrienty.

3. Namiesto v školskej jedálni jedia vo fastfoode

Keď si deti môžu vybrať medzi obedom v školskej jedálni a jedlom zo supermarketu alebo z rýchleho občerstvenia, veľmi často zvíťazí druhá možnosť. Potraviny a jedlá, ktoré si tam kupujú, sú totiž chuťovo výrazné, teda často vyprážané, mastné alebo sladké.

Lákavú chuť podčiarkujú soľ, cukor, koreniny, majonéza a ďalšie podobné ingrediencie. Pre telo ale predstavujú veľmi mizerné palivo.

„Školské jedálne naopak musia rešpektovať predpísané limity tuku, cukru, dbajú na limity obsahu soli alebo ostrého korenia, ale riešia aj rad ďalších výživových noriem,“ upozorňuje Viera Boháčová.

„Jedlo, ktoré pripravia, potom môže byť chuťovo menej výrazné, je však neporovnateľne lepšie z hľadiska správnej výživy. Obsahuje potrebné živiny, teda bielkoviny, tuky, sacharidy, rovnako ako ďalšie dôležité látky. Pripadá mi podstatné to deťom povedať a vysvetliť. Ich organizmus sa vyvíja a rastie. Preto je pre neho kvalitná strava zásadná. „

4. Šalát ako hlavné jedlo

Veľa detí, najmä dievčat, si myslí, že ďaleko lepší než obed v školskej jedálni je dať si zeleninový šalát. Podľa ich predstáv zdravý.

Šalát určite nie je zlý, ale sám o sebe nestačí. Je potrebné, aby k nemu alebo v ňom mali aj kus ryby alebo chudého mäsa, prípadne nejakej naozaj kvalitnej šunky alebo tvrdého syra. Ochutiť ho môžu napríklad olivovým či repkovým olejom a octom, ale aj trochou majonézy. K šalátu by si mali vziať pečivo alebo chlieb, pridať hrsť cestovín, ryže či iných obilnín, aby jedlo obsahovalo vedľa bielkovín aj tuky a sacharidy.

„Ktoré z detí to ale urobí, a to aj tých starších?“ pýta sa odborníčka. „Obávam sa, že žiadne.“ Nie je to jediná skreslená predstava o zdravej výžive medzi deťmi a dospievajúcimi.

5. Vyčerpaní športovci

Nedávno narazila terapeutka na prípad dievčaťa, ktoré športovalo, ale jej problém spočíval v tom, že sa cítila neustále unavená a niekedy až vyčerpaná. Pritom bola zdravá a piť sa snažila dostatočne. Jej ťažkosti mali našťastie jednoduché riešenie. Prakticky úplne vylúčila z jedálnička biele pečivo a sacharidové prílohy, pretože ich považovala za škodlivé. Keď ich začala bez výčitiek jesť, jej problémy zmizli.

Nadbytok pečiva a príloh je dôležité regulovať napríklad u ľudí s nadváhou. Pre športovcov, najmä vo vývine, je naopak dôležité, aby tieto potraviny mali v ich jedálničku svoje miesto, pretože sú dôležitým zdrojom energie, ktorú potrebujú. Podľa nutričnej terapeutky nie je sama. Tiež rad trénerov deťom prísne zakazuje biele pečivo a niektoré ďalšie potraviny. Dokonca im kontrolujú batohy. Na druhú stranu je aj dosť osvietených trénerov, ktorí vedia, že úspešný športovec musí byť správne a dostatočne živený. A to tým skôr, ak ide o deti a dospievajúcich.

Nadbytok pečiva a príloh je dôležité regulovať napríklad u ľudí s nadváhou a obéznych, zvlášť keď žijú sedavým spôsobom života. Pre športovcov, najmä vo vývine, je naopak dôležité, aby tieto potraviny mali v ich jedálničku svoje miesto, pretože sú dôležitým zdrojom energie, ktorú potrebujú.

„Nesprávne zostavený jedálny lístok často vedie u malého športovca k rýchlejšej únave, ľahšie sa môže zraniť a podáva horšie výkony, než by mohol podávať,“ vysvetľuje Viera Boháčová. „Tiež sa ľahko môže stať, že ho športovanie prestane baviť, a to samozrejme nechceme.“

U športujúcich detí je podľa nej potrebné riešiť ich výživu veľmi dôsledne. Nie je to len o zdrojoch sacharidov, je to aj o dostatočnom množstve bielkovín, o pestrosti stravy, jej pravidelnosti, pitnom režime a ďalších veciach. Jedálniček musí podporiť ako samotné športovanie, tak ich správny rast, vývoj i zdravie.

Našťastie v rade športových centier a klubov už spolupracujú s nutričnými terapeutmi. A športujúce deti sa podľa terapeutky o výživu často samy zaujímajú. Bývajú tiež prístupné rozumným radám.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Skreslené predstavy o správnej výžive

O vegetariánstve a ďalších veciach okolo výživy si deti i mladí ľudia nachádzajú väčšinu informácií na internete. Ich kvalita však býva rôzna. Je nepochybne pravdou, že umiernené vegetariánstvo môže byť u dospelých dobrou prevenciou proti kardiovaskulárnym chorobám, cukrovke, vysokému cholesterolu a ďalším civilizačným chorobám. U detí je to ale inak. Nároky ich organizmu, ktorý sa vyvíja a rastie, sú v určitých ohľadoch iné ako nároky organizmu dospelého človeka. Deťom preto nemusí chýbať len vitamín B12, železo a kvalitné bielkoviny z mäsa, ale i ďalšie látky, čo dokáže vyvolať rad zdravotných problémov. Trebárs chudokrvnosť, rednutie a vypadávanie vlasov atď.

Deti teda nepotrebujú obmedzenia, ale skôr pestrú, kvalitnú stravu. Na spomínané rizika ich ale máloktorý internetový zdroj upozorní.

„Preto sa im snažím ponúknuť informácie aj z iného pohľadu, ktorý sa popri prednosťami u rôznych výživových smerov snaží zároveň vidieť aj ich slabiny,“ hovorí Viera Boháčová.

Skreslené predstavy mávajú aj o takzvanej detoxikácii organizmu, o prospešnosti pôstov, o bezlepkovej diéte bez preukázanej neznášanlivosti lepku, ktorú človek drží len takzvane „preventívne“, aby sa lepšie cítil a tak ďalej. Aj tu bývajú problémom diskutabilné informácie, ktoré si deti, ale aj ich rodičia nájdu na internete.

zdroj: novinky.cz/

Limonády bez cukru. Čo všetko napácha koktail umelých sladidiel?

facebook

Zoznam 50 superpotravín pre zdravie, silu a energiu.