Vegetariánstvo nie je len stravovacím režimom, jedná sa o akúsi životnú filozofiu. Človek, ktorý sa rozhodne nejesť mäso (a prípadne živočíšne produkty), máva väčšinou hlbšie dôvody než len redukciu váhy alebo nechuť k bravčovému mäsu. Niekomu ide o odľahčenie organizmu, iní nesúhlasia so zabíjaním živočíchov kvôli mäsovému priemyslu, u iných ide o dôsledok výchovy alebo naopak formu protestu proti modernej „konzumnej“ spoločnosti. Aké sú teda pre a proti kontroverzného vegetariánstva?
Vegetariánstvo je spôsobom stravovania, keď je vylúčená konzumácia mäsa a živočíšnych výrobkov. Existuje množstvo variantov vegetariánstva, niektoré sú populárne, iné nie sú príliš rozšírené, v zásade ale môžeme odlíšiť štyri druhy:
1) lakto-ovo vegetariánstvo, pri ktorom sa neje mäso, ale sú povolené mliečne výrobky a vajcia. Táto forma stravovania je jedna z najrozšírenejších;
2) lakto vegetariánstvo, ktoré dovoľuje z vyššie spomenutej trojice len mliečne výrobky. Zakázanými potravinami sú teda mäso, mäsové výrobky a vajcia;
3) ovo vegetariánstvo, to naopak zase povoľuje vajcia spolu so zákazom mäsa a mliečnych výrobkov;
4) a najprísnejšia forma vegetariánstva – takzvané vegánstvo. Vegáni nejedia žiadne živočíšne produkty vrátane vajec, mlieka, syrov a niekedy tiež medu.
Zelená pre vegetariánstvo
Najčastejšou dogmou zástancov vegetariánstva patrí tvrdenie, že konzumácia mäsa prináša telu veľa rizík, a to najmä vďaka množstvu tuku a zložitému procesu trávenia. Je pravdou, vysoké množstvo tuku prispieva k obezite, civilizačným chorobám, napomáha k upchávaniu ciev a je aj bohatým zdrojom nezdravého cholesterolu. Avšak tiež je pravdou, že normálna konzumácia najmä bielych druhov mäsa a rýb naopak ľudskému telu prospieva. Aby ste docielili niektorého z vyššie uvedených problémov, museli by ste sa pravdepodobne denne napchávať bôčikom a párkami.
Červená pre vegetariánstvo
Na druhej strane vám veľa doktorov a odborníkov na výživu potvrdí, že konzumácia mäsa je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá. Mäso je zdrojom plnohodnotných bielkovín a obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie samo vytvoriť. V tomto ohľade nedosahuje rastlinná strava rovnakej hodnoty. Zároveň sa jedná o bohatý zdroj minerálnych látok, železa a vitamínov A, D a B.
Ideálne riešenie pre všetkých?
Ideálne teda je zaradiť kvalitné mäso a morské ryby do jedálnička minimálne trikrát týždenne. Mäso by malo byť samozrejme čerstvé a chudé. Samozrejme všetko záleží na vašich chuťových preferenciách a životnom postoji.
zdroj: prakticky-zivot.cz