Prečo sa váha po ukončení diéty vracia? Ako sa tomu môžeme vyhnúť, ak si dopredu pripravíme pôdu pre pohodlné a hlavne zaručené schudnutie so stálym výsledkom? Ktoré tri pravidlá nám pomôžu schudnúť? Odpovede nájdete v našom článku.
V priebehu diéty nám pomáha sila vôle a vysoká motivácia spojená s túžbou po výsledku. Avšak dlhodobé obmedzovanie v príjme potravy znáša organizmus ťažko. Preto je tiež väčšina diét plánovaná na týždeň alebo dva. Dlhšie by sme vydržali len s ťažkosťami. Nadváha teda odchádza a hmotnosť sa znižuje, lenže po skončení diéty sa vraciame k viacmenej obvyklému spôsobu stravovania, niekedy dokonca aj vydatnejšiemu. A zhodené kilogramy sa vracajú, často s istým prídavkom a spolu s otázkou: Ako natrvalo schudnúť?
Ak sa chcete naozaj vyhnúť jojo efektu, neponáhľajte sa začatím diéty. Začnite tým, že do svojho života natrvalo zaradíte tri pravidlá. Tohto „natrvalo“ sa neľakajte, nejde o nič hrozné a nehrozí vám žiadne zvláštne obmedzenia.
Prvé pravidlo sa týka stravovania. Stanovte si taký rozvrh príjmu jedla, ktorý vám vyhovuje. Ideálne tri až štyrikrát denne. Raňajky, obed, večera a jedna desiata, ktorú si môžete zaradiť do doby, ktorá sa vám najviac hodí. Niekto by bez malého zahryznutiu nezaspal, inému skôr vyhovuje olovrant. To hlavné je vybrať si skutočne vyhovujúci, vášmu životnému spôsobu zodpovedajúci rozvrh a držať sa ho. Nejesť nič medzi stanoveným časom. Možno to pre vás bude najprv zložité, ale po pár dňoch si zvyknete a váš organizmus bude jedlo očakávať v daný čas. Ako to funguje? Proste dokážete s väčšou disciplínou dodržiavať diétu, pretože budete presne vedieť, že raňajky sú napríklad v pol ôsmej, obed o dvanástej, o tretej popoludní nejaká menšia desiata a o šiestej alebo siedmej večera. Samozrejme, že pri diéte si človek práve veľmi dopriavať nemôže, ale z psychologického hľadiska je oveľa jednoduchšie čakať na obed o dvanástej než ustavične myslieť na jedlo a bojovať s pokušením zjesť niečo ešte pred obedom. Až diétu ukončíte, pomôže vám takto prísne nastavený režim vyhnúť sa prejedaniu. V čas jedla si dáte, čo budete chcieť, ale až do ďalšieho termínu žiadne malé desiaty, nič na zahryznutie.
Druhé pravidlo sa týka pohybovej aktivity. Nebojte sa, určite vás nebudeme vyzývať, aby ste si zaplatili permanentku do fitka alebo každé ráno behali. Skúste pridať na každodennej obyčajnej všednej fyzickej aktivite. Každodennú polhodinovú až hodinovú prechádzku. Nejazdiť autom alebo verejnou dopravou, keď môžete ísť pešo. Nejazdiť výťahom, keď aspoň časť poschodí môžete vyjsť pešo. Ak máte sedavé zamestnanie, potom každú hodinu vstať a päť minút sa nejako pohybovať. Cvičiť, dôjsť pešo do prízemia budovy a späť, prejsť sa po chodbe. Táto zmena činnosti zvýši vašu ďalšiu výkonnosť. Pohyb vám okysličí mozog a preberie vás k životu :). Samozrejme môžete tiež začať s nejakým športom, ale nezabudnite, že existuje istá zákonitosť – budete vydávať viac energie, takže porastie aj vaša chuť k jedlu. Kým ste v športe skutočne aktívna, kalórie spaľujete a váha ide dole aj keď výdatne jete. Ak však športovať prestanete, chuť k jedlu vám zostane, hoci potreba organizmu pokiaľ ide o energetický prísun značne poklesne. Preto by ste športovať mali stále. Ak však na to nie ste pripravení, začnite onou každodennou všednou pohybovou aktivitou a prechádzkami. Ako to funguje? Viac pohybu znamená viac energetického výdaja. Pretože pôjde o pohyb obvyklý, nijako výnimočný alebo náročný – prechádzky, domáce práce, pohyb v kancelárii alebo dve tri poschodia do schodov, nebude váš vnútorný odpor tak veľký, ako by tomu bolo v prípade aktívneho športovania – napríklad behu. Organizmus postupne privykne častejšiemu pohybu a bude si o neho hovoriť. S pohybom sa tiež budete ďaleko lepšie cítiť.
Zdravý spánok – ľahšie chudnutie. Ktoré tretie pravidlo vám pomôže schudnúť?
Tretie pravidlo – tu je všetko úplne jednoduché. Ak sa organizmus pravidelne dostatočne nevyspí, zapojí sa stresový režim. Nemám možnosť sa poriadne vyspať, najskôr je teda niekde nablízku nebezpečenstvo, je potrebné sa sústrediť, pretože nás môže čakať dlhé obdobie bez odpočinku a jedla – takže ukladajte zásoby, spomalí metabolizmus. Zhruba asi tak „uvažuje“ mozog, keď za tejto situácie vysiela signál k vyplavovaniu patričných hormónov. Podľa biologických rytmov je najdôležitejší spánok od 23 do 6 hodín. Práve počas tejto doby vyvíjajú činnosť nadobličky a produkujú kortizol, teda hormón regulujúci zásoby krvného cukru. Ak nedostatočne spíte, nemáte typickú rannú vyššiu hladinu kortizolu. Ako to funguje? Počas spánku nadobličky vyprodukujú kortizol, ráno je teda jeho hladina vyššia, v dôsledku toho je jedlo trávené a živiny sa vstrebávajú – neukladajú sa do zásob. Ak nedostatočne spíte, kortizol ukladá krvný cukor do zásoby a tuky v oblasti pásu a tváre. Stačí však chodiť o niečo skôr spať. Tak, aby ste zaspali do jedenástej večer.
Na vštepenie a usadenie týchto troch pravidiel budete potrebovať asi tak mesiac. To je doba, za ktorú si vytvoríte určitú základňu zdravého životného spôsobu. O tú sa potom bude opierať vaše ďalšie chudnutie. Už počas vytvárania nových návykov vás až niekoľko kilogramov hmotnosti nenávratne opustí.
zdroj: prokondici.cz