Základné pravidlá, bez ktorých sa nezaobíde žiadny dlhodobý vzťah

Nájsť partnera nie je jednoduché, ale ešte o niečo ťažšie je dlhodobý vzťah udržať. Párová poradkyňa Melissa Paulusová tvrdí, že je niekoľko základných pravidiel, ktoré keď dodržíte, bude mať vaše partnerstvo šancu na úspech. Cesta k dlhodobému partnerstvu alebo manželstvu je dnes celkom tŕnistá. Preto, keď už vhodný náprotivok nájdeme, snažíme sa budovať vzťah, hocikedy tak trochu za každú cenu.

„Mať partnera, s ktorým prežívame dobré aj zlé, je sen 90% ľudí. Keď ho nájdeme, hocikedy podľahneme hormónom a náš mozog aj intuícia nefungujú tak, ako majú. Začneme tak často prehliadať veci, ktoré sú pre nás inokedy zásadné. Väčšinou zo strachu, aby sme o partnera neprišli. Lenže to nie je vôbec dobrý základ pre dlhodobý vzťah, „vysvetľuje párová poradkyňa Melissa Paulusová.  Podľa nej, ak chceme vybudovať kvalitný, životaschopný vzťah, je nutné dodržať niekoľko základných pravidiel.

Najprv zmapujte svoje očakávania

Niekedy máme v hlave zakódované, ako by mal vyzerať ideálny vzťah a veľa nepremýšľame o tom, čo je ideálne alebo skôr dôležité pre nás. Lenže žiť vzťah podľa „tabuliek“ iných ľudí nie je prirodzené a k veľkej spokojnosti sa to nepodarí … Preto prvým pravidlom podľa Melissy Paulusovej je: „Než začnete váš vzťah považovať za vážny, alebo než sa vrhnete do manželstva, zmapujte svoje očakávania. Čo je pre vás v partnerstve najdôležitejšie a čo naopak s kľudným svedomím hodíte za hlavu? Skúste z hlavy vytesniť zabehnuté vzorce o ideálnom partnerovi, ktoré vám do hlavy nasadili, keď ste boli malí. Sústreďte sa na to, čo potrebujete a chcete vy. „

Mužská a ženská rola

V posledných rokoch sa veľa rieši mužská a ženská rola vo vzťahu. Pravdou je, že tradičné úlohy sú o dosť inde ako pred sto rokmi, ale ak ste žena, ktorá pracuje na manažérskej pozícii vo firme a váš manžel vlastnú malú cukráreň, a tieto role vám vyhovujú a napĺňajú vás, nie je treba riešiť, čo si o tom myslí okolie.

„Veľa sa teraz hovorí o tom, že by sa mali muži vrátiť k svojim rolám ochrancov rodinného krbu a ženy by sa zase mali viac zamerať na starostlivosť o rodinu. Názor to určite nie je zlý, ale doba je taká, že muži často zastávajú skôr ženské roly a naopak. Z mojej praxe musím povedať, že ak sú so svojou úlohou spokojní obaja, je to v poriadku a nemali by dbať na to, čo si myslí okolie, „upozorňuje odborníčka.

Prejavujte city a komunikujte

Bez otvorenosti to v manželstve alebo dlhodobom vzťahu nejde. Ak nebudete otvorení, budete žiť v partnerstve, ale pritom každý sám. Je samozrejmé, že introvertný typ človeka nebude komunikovať ako extrovert, skôr ide o to si čo najčastejšie urobiť čas na toho druhého, rozprávať sa o všedných i menej všedných zážitkoch, vysloviť nahlas obavy, strachy alebo nahlas premýšľať o plánoch do budúcnosti.
„Všedná komunikácia v páre je základným stavebným kameňom dlhodobého vzťahu. Je dôležité, aby sa manželia dobre poznali, aby jeden druhému vedel pomôcť prekonať prípadné obavy, aby sa radili o tom, čo budú robiť cez víkend ale aj o pracovných plánoch.

Nemenej dôležité je potom prejavovať jeden druhému city. Nemusí ísť o nič okázalého, stačí občas priniesť kvety alebo niečo dobré uvariť. Vedieť, aké má váš partner zvyky, a tiež ho vedieť objať, „dodáva Paulusová.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
A zase ten sex

Ak túžite po spokojnom vzťahu, napríklad na celý život, vedzte, že bez uspokojivej fyzickej roviny to nepôjde. Sexuológovia sa zhodujú, že frekvencia pravidelného sexu sa líši pár od páru, ale mala by uspokojovať obidvoch zúčastnených. Všeobecne sa hovorí, že ideálna miera je raz týždenne, a to aj po štyridsiatich rokoch. Sex určite nie je vo vzťahu to najdôležitejšie, ale pravidelné intímne prepojenie vie „zahojiť“ veľa bolestí.

„V posteli sa k slovu dostáva naša prirodzenosť. Po sexe si mnoho párov otvorene povie veci, ktoré by ľudia normálne nevyslovili. Pravidelný sex nie je otázka lásky, ale uvoľnenia, ktoré je vo vzťahu nutné. Lenže na sexe je nutné pracovať rovnako ako na láske a partnerstve. Prvý náboj vyhasne, skôr či neskôr a bohužiaľ mnoho párov po čase sex radšej vzdá. Podľa mojich skúseností je to ale cesta k rozchodu alebo odcudzeniu, „uzatvára tému sexuológ Ken Hubart.

zdroj: novinky.cz

Toto sú tí najhorší muži pre vzťah!

facebook

Manželská kríza! Ako ju prekonať?