Ako spoznať, že vám chlap klame?

Poznáte ten pocit, keď nie ste si isté, či vám partner hovorí pravdu? Klame mi, alebo nie? To vám beží hlavou, ale neviete čo s tým. Ako spoznať, či mu krivdíte, alebo vás skutočne vodí za nos? Nepočúvajte ho! Zamerajte sa na jeho správanie, to vám odhalí oveľa viac!

Môže ísť o čokoľvek. Trebárs máte podozrenie, že vám partner zahýba, alebo pred vami len tají problémy v práci. Každopádne tušíte, že na vaše otázky neodpovedá pravdivo. Ale nie ste si isté, pretože vás vždy tak nejako uchlácholí. Skúste ale vyradiť z prevádzky uši, nepočúvať, čo hovorí a zamerajte sa na to, ako sa správa. Telo totiž prezradí snáď každého! „Z neverbálnej komunikácie sa toho dá vyčítať strašne veľa,“ potvrdzuje psychologička Katarína Lomská Filasová.

Mozog neoklamete

Ten, kto má dar slova, má pri klamaní jasnú výhodu. V podstate uhovorí každého! Ale správanie, pohyby a podobné drobnosti už nemá šancu kontrolovať. „Mozog  je nezbedník. A keď niekto klame, tak vie, že klame a mozog ho samovoľne hodí do akejsi inej maskovacie formy, „potvrdzuje kouč partnerských vzťahov Aleš Kalina.

A ak potenciálneho klamára poznáte, žijete s ním niekoľko rokov, pri troche sústredenia si zmien všimnete. „Len treba nepočúvať, neskúmať, čo daný človek hovorí, ale ako u toho vyzerá. Položiť si zásadnú otázku a len sledovať, v čom sa jeho správanie a pohyby líšia od normálu.“

 Prejavov je veľa

Neverbálna komunikácia jednoducho funguje u všetkých, a len málo skúsených klamárov vie pracovať aj s ňou. „V podstate každý máme akési tykadlá, ktoré nám pomáhajú vycítiť, že sa niečo deje, niečo nie je v normále. Keď tento pocit máte, je ideálny čas na to sledovať partnera trochu pozornejšie a všímať si zmeny v jeho správaní, „upresňuje Katarína Lomská Filasová.

Medzi klasické prejavy klamania patria nasledujúce:

    Klopí oči – hoci pri normálnom rozhovore nemá problém pozerať sa vám priamo do očí, zrazu je často sklápa k zemi, rozhliada sa po okolí, pozerá do stropu, len do tých vašich očí sa pozrieť nechce. A alebo len na chvíľku, aby potom pohľadom opäť uhol.
    Šúcha si nos či ušné lalôčiky – hovorí a hovorí a pritom si stále trie špičku nosa, prípadne ušné lalôčiky. Možno čelo. Všetko to sú znaky toho, že veľa premýšľa. A to ľudia, ktorí klamú, musia.
    Ošíva sa – je jedno, či stojí alebo sedí, jednoducho nevydrží v pokoji. Stále sa ošíva, pochoduje, alebo sa vrtí na stoličke. Ako by mu nebolo pohodlne. A ono to v skutočnosti tak naozaj je, pretože pri klamaní sa veľmi komfortné pocity nezažívajú.
    Stále niečo vysvetľuje – tu už je potreba aj trochu počúvať, aj keď o obsah oznámenia stále nejde. Ale pre ľudí, ktorí klamú, je typické uchyľovanie sa k detailom, podrobnému vysvetľovaniu. Takže za normálnych okolností by váš partner na otázku „kde si bol?“ Odpovedal napríklad „v kine“. Ale keď klame, oveľa viac to rozvedie a vy sa dozviete s kým tam bol, či si kúpil popcorn a kolu a že vedľa neho sedel blbec, čo stále rušil. Prečo to robia? Po prvé tým klamár získava čas, ale tiež mu mozog našepkáva, že s detailmi jeho slová získavajú na dôveryhodnosti.

Medzi ďalšie známky toho, že váš náprotivok nehovorí pravdu a rozhodne mu to nie je príjemné, patrí napríklad sklon k zosmiešňovaniu vašej osoby, odsekávanie, teatrálne búchanie dverami a odchádzanie „od hlúpeho hovoru“. „A dosť ľudí sa tiež viacej potí, prípadne treba mení farbu v tvári. To sú všetko veci, ktoré mozog, ktorý je zavalený vymýšľaním klamstiev, nezvláda kontrolovať situáciu“.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
A čo potom?

Sledujete všetky, alebo aspoň niektoré tieto „príznaky“ u svojho priateľa alebo napríklad u kamarátky? Tak to ste o krok napred a je na čase začať niečo robiť. „Zásadný je pocit, zmeny a podozrenie nepodceňovať. Nesnažiť sa hovoriť si, že o nič nejde a podobne. Ale zároveň nerobiť unáhlené závery, ale naopak začať premýšľať o čo ide, pýtať sa partnera a hovoriť s ním, „radí Katarína Lomská Filasová.

A podobne to vidí aj Aleš Kalina. „Najlepšie je v tej chvíli zasypať daného človeka otázkami týkajúcimi sa práve tých rozdielov. Pýtať sa, prečo sa tak ošívaš, prečo sa mi nepozrieš do očí, prečo sa tak potíš a podobne, „hovorí Aleš Kalina.

A to je presne to, čo potrebujete. Prerušiť prúd jeho slov, zneistiť ho a prinútiť ho ku chvíľke pravdy. A akokoľvek môže byť nepríjemná, do vzťahu úprimnosť patrí, bez nej nemá nič

Zdroj: prozeny.cz/

Čo sa mužom nesmie odpúšťať

facebook

Urazené mlčanie je vo vzťahu cestou do pekiel.