Všetko o plodnosti

Štatistika plodnosti ukazuje počet detí na jednu ženu. Počas posledných desaťročí plodnosť v Európe výrazne poklesla. Necelé dva roky po skončení druhej svetovej vojny pripadali na jednu ženu tri deti. V súčasnom období je tento ukazovateľ 1,57 dieťaťa na jednu ženu. Z biologického hľadiska sa za plodnosť označuje schopnosť počať a porodiť dieťa.

Neodkladajte tehotenstvo do vysokého veku

Medzi najvýznamnejšie faktory ovplyvňujúce pravdepodobnosť otehotnenia patrí vek ženy. Vek zohráva ústrednú úlohu nielen z hľadiska prirodzeného počatia, ale aj pri liečbe súvisiacej s poruchou plodnosti, prípadne z hľadiska asistovanej reprodukcie. Vyšší vek ženy (nad 35 rokov) zvyšuje pravdepodobnosť spontánneho potratu. U muža dochádza medzi 50 a 55 rokom veku k poklesu hladiny testosterónu a zníženie libida. So stúpajúcim vekom sa redukuje počet a rýchlosť spermií.

Čo ovplyvňuje plodnosť

Plodnosť ovplyvňuje fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a kávy, užívanie drog aj nadmerné užívanie niektorých liekov. Odborníci odporúčajú dodržiavanie zdravého životného štýlu, dostatok pohybu, konzumácii zdravých potravín a minimum stresu. MUDr. Michal Koucký v publikácii Nová veľká kniha o materstve uvádza, že „ak sa totiž dieťa z počiatku nedarí počať aj napriek tomu, že má pár dojem, že už vykonal všetko, čo je doporučované, môže priveľa snahy a prípadné sklamanie z dočasného neúspechu vyvolať stres, ktorý tiež negatívne ovplyvňuje plodnosť.“

Medzi ďalšie aspekty ovplyvňujúce plodnosť patrí nadváha či prekonanej choroby v minulosti. Závažné ochorenia, napríklad mumps, zvyšujú pravdepodobnosť neplodnosti u mužov. Ženy trápi čoraz častejšie sa vyskytujúce endometrióza.

Ako zistiť plodné dni?

Prílišné snaženie o bábätko ovplyvňuje psychiku mužov aj ženy a môže negatívne pôsobiť aj na plodnosť. Pri snažení sa o bábätko skúste využiť metódu plodných dní, kedy má žena ovuláciu. Ovulácii zistíte meraním bazálnej teploty alebo použitím ovulačného testu. Merať bazálnu teplotu nie je ľahké, ale na druhú stranu sa jedná o spoľahlivú metódu, ktorá na základe rozdielov teplôt určí plodné dni, a zároveň podľa nej môžete spoznať rané štádium tehotenstva, ktoré nie je vidieť ani na tehotenskom teste. Použitie ovulačného testu je pohodlné, rýchle a jednoduché.

Plodnosť žien a mužov.

Stále pribúda počet žien, ktoré sa rozhodli materstvo odložiť do vyššieho veku a novopečenými mamičkami sa stávajú v tridsiatich piatich rokoch. Existuje ideálny vek na otehotnenie? S pribúdajúcimi rokmi klesá u ženy kvalita vajíčok.

Z biologického hľadiska sa plodnosť s vekom znižuje a u žien nastáva veľký pokles po 35. roku veku. Zdravý muž vyprodukuje za jeden deň 100 miliónov spermií. V minulosti sa za hranicu, ktorá určovala plodného zdravého muža, pokladalo 60 miliónov spermií v 1 mililitri ejakulátu. Dnes sa hranica posunula na 20 miliónov.

Faktory ovplyvňujúce plodnosť

Plodnosť výrazne ovplyvňuje stres, nezdravý životný štýl spojený s nedostatkom pohybu, zlým spánkom a výskytom nadváhy. Obézne ženy produkujú nadmerné množstvo inzulínu, ktorý zvyšuje hladinu mužských hormónov v ich organizme. Veľkou hrozbou sú sexuálne prenosné choroby, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé. Aj medzi stálymi partnermi, u ktorých sa javí zdanlivo všetko v poriadku, môže v dôsledku choroby dôjsť:

  • u ženy k uzáveru vajíčkovodov
  • u muža k zápalu močových a pohlavných ciest
GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Viete, že..

  • spermie mužov, ktorí majú pravidelný pohlavný styk, sú podľa vedcov pohyblivejšie a lepšie oplodnia vajíčko.
  • žena môže otehotnieť po vysadení antikoncepcie okamžite, ale lekári odporúčajú počať potomka najskôr druhý mesiac po vynechaní tabletiek.
  • ovuláciu zistíte ľahko ovulačnom testom?

zdroj: https://jaknamaterstvi.cz

Klesajúca plodnosť na celom svete za posledných viac ako 100 rokov

Zlučiteľnosť muža a ženy – vyskúšajte si tú vašu!

facebook

Čo mužom vadí na ženách: 6 najhorších chýb