Ponúkame trochu nezáživný, avšak funkčný prístup založený na myšlienke, že každý človek vstupuje do vzťahu s nádejou na to, že bude šťastný (idealizovaný pohľad), presnejšie povedané – že v ňom bude môcť naplniť svoje potreby (to je práve ten nezáživný pohľad na vec ).
Hodnotenie partnerskej zlučiteľnosti nie je a ani nemôže byť žiadnym kameňom mudrcov. Nezohľadňuje možnosti vášho vývoja, schopnosti konať hrdinské činy, zásahy vyšších síl, psychologická traumy a iné prevratné osudové udalosti, ktoré môžu človeka tak zraziť, tak posilniť. Je však dobrým podnetom k hlbšiemu zamysleniu nad vzťahom, ktorý práve máte, nad tým, ako sa rozvíja, čo sa v ňom deje a ak má nejaké smerovanie.
O názoroch na zlučiteľnosť.
Najprv romantici. Tí sa domnievajú, že zlučiteľnosť, to je, keď milujem svojho partnera. Milujem, takže to znamená, že sa k sebe hodíme. A ak milujem, ale máme nejaké konflikty, potom ja alebo môj partner nemilujeme ako sa patrí, alebo sa proste málo snažíme.
Potom tu máme optimistov. Optimisti majú za to, že nadviazať a vybudovať vzťah je možné s kýmkoľvek. Hlavné je venovať tomu dostatočné úsilie.
Ďalej sú na rade idealisti. Idealistická reč sa v tomto smere točí okolo tej pravej drahé polovice, ktorú keď stretnete, budete sa cítiť v pohode už naveky.
A ešte sú tu fyzici. Fyzici hovoria o vzájomnej príťažlivosti. Tá buď existuje alebo neexistuje.
Sú však tiež chemici, filozofi, otcove dievčatká a mamičkini synáčikovia, ľudia s magickým myslením a … skrátka a dobre, koľko je ľudí, toľko je na túto záležitosť názorov. Lenže by nebolo vôbec zlé, keby si človek mohol svoj osobný názor na vec tak výlučnú a dôvernú, ako je vzťah k druhému človeku, nejako overiť.
Takže preto teda predkladám svoj nezáživný spôsob založený na myšlienke, že každý človek vstupuje do vzťahu s nádejou na to, že bude šťastný a tak ďalej … pozri: úvodná veta. Ak budeme vychádzať z tohto prístupu, dôjdeme nutne k záveru že sa s partnerom k sebe hodíte, ak vaše potreby môžu byť realizované v rámci práve vášho vzťahu.
Ako si overiť, či sa k sebe hodíte.
Krok číslo 1: Zhodnotiť stupeň naplnenosti svojich potrieb (trebárs na stupnici od jednej do desať). Vytvorte si zoznam svojich potrieb. Napríklad takéto (pokiaľ v ňom niečo chýba, tak to tam dopíšte):
- Uznanie
- Rodina
- Bezpečie
- Sex
- Zdravie
- Moc
- Príťažlivosť
- Komunikácia
- Pozornosť
- Dostatok
- Odpočinok
- Zábava
- Prijatie
- Porozumenie
- Podpora
- Sebarozvoj
- Zmeny
- Možnosť byť sám
- Pohodlie
- Pochvala
- Dotyky
- Tvorba
Hádate správne, že o to isté máte požiadať svojho partnera. Nie je to nič zložité. Aspoň na pohľad. Dosť často sa stáva, kde jeden z partnerov kategoricky odmietol si tento test urobiť a oboznámiť s jeho výsledkami toho druhého. Dôvody to malo rôzne a zďaleka nie vždy sa mi vôbec podarilo ich zistiť – pretože ten dotyčný bol príliš uzavretý. Takže ak sa stretnete s odmietnutím jedného z partnerov z testovanej dvojice, pozrite sa na variant „keď nie, tak nie“. Ak ste si s tým poradili, môžeme ísť ďalej.
Krok číslo 2: ak narazíte na potreby, ku ktorých naplneniu vo vzťahu nedochádza, položte si otázku, či môžete svojho partnera požiadať, aby napomohol ich naplneniu. Hneď, práve teraz.
Napríklad:
- venuj mi teraz pozornosť …
- podpor ma v tomto takým a takým spôsobom …
- uznaj, že v tom a v tom mám väčší dôvtip alebo som lepší ako ty …
Dostalo sa vám toho, čo ste chceli? Výborne – hodíte sa k sebe. Gratulujem! Nie? Tak ideme ďalej.
Krok číslo 3: ak váš partner nie je pripravený vstúpiť teraz hneď na horúcu pôdu a realizovať vaše priania, je dôležité sa ho spýtať: „Čo môžeme urobiť, aby som ja dostával to, čo si želám a zároveň aby si aj ty dostával to, čo potrebuješ?“ Ak sa vám podarilo sa o tom dohovoriť, výborne, na sto percent sa k sebe hodíte.
Čo keď sa však ukázalo, že platí „keď nie, tak nie“? Nemusí to nutne byť nejaké definitívne „nie“. Vždy môžete vyskúšať cestu osobného rastu a rozvoja alebo rodinnú terapiu a bohviečo ešte. Svoju budúcu zlučiteľnosť si môžete vypestovať, môžete ju podporiť a posilniť. Ak budete chcieť, ak vám na partnerovi naozaj záleží, zvládnete to. Pretože však ste tento test robili práve teraz, znamená to, že práve teraz sa o tom, že sa k sebe hodíte, ešte nedá hovoriť. Je na tom treba ešte pracovať.
Zdroj: pronaladu.cz