Micelárna voda môže byť kamarátka, ale aj skrytý nepriateľ

Snáď žiadne dievča sa bez univerzálneho pomocníka na pleť nezaobíde. Ženy sú už ale obozretnejšie. Aj keď micelárna voda odličuje a čistí, jej dlhodobé užívanie podľa niektorých odborníkov žiadne blahodárne účinky neprináša. Ako to je teda s micelárnou vodou naozaj?

Micelárnu vodu má v poličke v kúpeľni skoro každá druhá žena. Na prvý pohľad vyzerá, ako ideálny kozmetický prípravok. Stačí naniesť malé množstvo na vatový tampón a krúživými pohybmi odstrániť z tváre make-up či nečistoty. Pleť je ošetrená a hydratovaná raz dva. Zdanie nás však môže poriadne klamať. Stále častejšie sa objavujú aj hlasy, ktoré pred jej dlhodobým užívaním varujú.

Napríklad kozmetička a make-up artistka Hana Seemanová na svojom blogu opisuje, že pri dlhodobom používaní produktu je pleť precitlivená, vysušená, stráca svoju prirodzenú farbu, ďalej sa na nej tvorí viac pupienkov a praskajú žilky. A čo je najzaujímavejšie, nie je dokonale odlíčená a môžu ju dráždiť aj doposiaľ bežne používané krémy.

Citlivý zlodej živín a vlahy

Hana Seemanová preto odporúča iba občasné používanie s tým, že micelárna voda sa hodí len pri cestovaní a výletoch, kam si nemožno brať celú kozmetickú výbavu.

 „Väčšinou na každej z micelárnych vôd čítame slovíčka ako: Bio, Pure, Sensitive – to by malo znamenať, že sú vhodné pre citlivú pleť. Zakúpime jej tiež v lekárňach, takže nepredpokladáme, že by nám mohla uškodiť, „hovorí Kristína Bukovjanová, kozmetická odborníčka v salóne hoteli Don Giovanni. Ale aj ona má s každodenným používaním micelárnej vody negatívne skúsenosti. „Našu pleť síce vyčistí, ale s takou dôkladnosťou, že so sebou vezme aj vlahu a živiny z pokožky,“ hovorí kozmetická odborníčka.

Kúsky ropy, ktoré odstraňujú nečistoty

Micelárne vody sú prípravky, ktoré obsahujú chemické látky na mydlovom základe. Obsahujú predovšetkým saponíny (mydlové zložky), zmäkčovadlá pokožky a ďalšie deriváty, ktoré sú vo väčšine prípadov vyrobené z ropy.

„Micelárne vody majú podobné chemické zloženie ako iné odličovacie prípravky, len obsahujú micely, čo sú zhluky tenzidov v oleji. Tie zaisťujú jemný kĺzavý pohyb po pokožke a nabaľovanie nečistôt. Väčšina kozmetiky obsahuje tuky a oleje, napríklad vazelínu, ktoré pôvodne pochádzajú z ropy, „opisuje Tereza Gabryšová dermatológ a estetický špecialista. A dodáva, že micelárne tenzidy však môžu byť v odličovaní tak efektívne, že môžu pokožku vysušovať. „Preto ju ako dermatológovia neodporúčame používať dlhodobo,“ varuje lekárka.

Vďaka svojmu zloženiu tak pri dlhodobom užívaní na pleť môže micelárna voda pôsobiť ako mydlová explózia. Väčšina z nás si totiž po jej použití neoplachuje tvár. To je podľa kozmetičky asi najväčší prehrešok. „Predstavte si že si namydlíte tvár a ponecháte ju bez opláchnutia. Mydlo sa vám vpije do hlbokých vrstiev pokožky a tam pracuje, „opisuje Kristýna Bukovjanová s tým, že pleť na micely reaguje najrôznejším podráždením.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Časová bomba pre pleť

Nemusí to byť hneď, ale látky môžu v pokožke pracovať napríklad aj niekoľko rokov, než začneme pozorovať, že sa s pleťou deje niečo divné. Často máme pocit, že to je dané inými kozmetickými prípravkami, nie práve micelárnou vodou.

„Vyskáče nám pár pupienkov, rozšíria sa žilky, upchajú sa póry a tie sa zapuzdria spolu s nečistotami. Väčšinou nám ale nedôjde, že chyba nie je v kréme ani v inej starostlivosť, ale práve v odličovaní, „hovorí kozmetička.

A dodáva, že micelárnu vodu by sme mali používať iba vo výnimočnom prípade. „Ak sa tak stane, po použití ju dôkladne opláchnite vodou, následne použite umývací gél alebo krém na prírodnej báze a tvár dôkladne hydratujte a doprajte jej vhodnú starostlivosť,“ radí Kristína Bukovjanová.

zdroj: idnes.cz

Zlučiteľnosť muža a ženy – vyskúšajte si tú vašu!

facebook

Psychologické príčiny prejedania