Káva a jej vplyv na zdravie

Niekto sa bez kávy neprebudí, iný nemôže fungovať počas dňa a ďalší jednoducho len miluje jej chuť. Káva je skutočným fenoménom, ľudským potešením aj prostriedkom, ako znova pocítiť príval energie počas náročného dňa. Obsahuje kofeín, to všetci vieme, ale vieme presne, aký má káva vplyv na naše zdravie? Koľko jej denne môžeme vypiť, aby nám to neškodilo? A čo presne s nami robí ten tajomný kofeín? Je káva naozaj drogou, na ktorú môžeme byť závislí? Dajte si šálku vašej obľúbenej kávy, pohodlne sa usaďte a odhaľte s nami  tajomstvo o vplyve kávy na ľudské zdravie.

Účinky kofeínu

Aby sme porozumeli tomu, čo sa deje v našom tele po vypití šálky kávového nápoja, mali by sme vedieť niečo o kofeínu. Tento alkaloid je známy predovšetkým pre svoju schopnosť stimulácie ľudského nervového systému a srdcovej činnosti. Vďaka tomu sa stal najrozšírenejším stimulantom na svete a ľudia ho hojne využívajú na to, aby potlačili únavu a prebúdzali bdelosť. Tvrdenie, že káva dodáva energiu, je teda nepravdivé. Kofeín obsiahnutý v káve iba stimuluje nervový systém a my máme pocit, že máme viac energie.

Je kofeín zdravý?

V spoločnosti sa objavuje mnoho mýtov o škodlivosti kofeínu a stále viac ľudí je presvedčených o tom, že pitie kávy škodí. Štúdia však tvrdenia o negatívnom vplyve pitia kávy nepotvrdili. Naopak sa potvrdilo, že ľudia, ktorí pijú kávu, sú menej ohrození rizikom Parkinsonovej choroby v porovnaní s tými, ktorí si tento nápoj nedoprajú vôbec. Kofeín má tiež pozitívny vplyv u cukrovky druhého typu.

Čiastočne je mu prisudzované dokonca aj to, že môže byť prevenciou proti Alzheimerovej chorobe. Aj keď sú tieto informácie pre milovníkov kávy iste potešujúce, je potreba tiež upozorniť, že všetky tieto pozitívne vplyvy platia len vtedy, ak to s kávou nepreháňame. Kávu by ste mali piť s mierou a neprekračovať dennú odporúčanú dávku kofeínu. Mnohí totiž obviňujú kofeín z toho, že zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Vedci však toto obvinenie nepodporujú.

Dokázalo sa, že ak kávu pijeme v primeranom množstve a sme zdraví, riziko problémov so srdcom alebo s vysokým krvným tlakom pitie kávy nijako negatívne neovplyvňuje. Koľko šálok kávy si teda môžeme dopriať a aká je odporúčaná denná dávka kofeínu? Odborníci odporúčajú vypiť maximálne päť šálok kávy denne a denná dávka kofeínu by nemala prekročiť 400 mg.

Obsah kofeínu v káve

Človek by si povedal, že množstvo kofeínu, ktorý denne dodáme telu konzumáciou kávy, najviac ovplyvňuje počet šálok, ktoré vypijeme. Do istej miery je to pravda, ale najviac ovplyvňuje celkové množstvo kofeínu spôsob prípravy a druh kávy. Veľmi dôležité je aj namletie. Všeobecne sa dá povedať, že čím jemnejšie sú kávové zrná zomleté, tým viac kofeínu nájdeme v hrnčeku obľúbeného nápoja.
Veľmi podstatná je aj doba lúhovania, preto najviac kofeínu je v káve pripravovanej v džezve a vo filtrovanej káve. Keď tiež porovnáme väčšie espresso lungo a maličké chuťovo výrazné ristretto, prekvapivo je viac kofeínu v espresso lungo, pretože pri jeho príprave bola káva extrahovaná pomalšie. 

Ak sa zameriame na druh kávy, potom Robusta, ktorá sa nachádza v lacnejších kávových zmesiach a tiež v rozpustných kávach, obsahuje kofeínu viac ako kvalitná káva typu Arabica. Pre lepšiu predstavu, šálka filtrovanej Robusty má obsah kofeínu v rozmedzí od 140 do 200 mg a šálka filtrovanej kávy typu Arabica iba 80 až 130 mg. Obsah kofeínu v rozpustnej káve je potom asi 90 mg, v ristrette nájdete približne 75 mg a po vypití espresso lungo dodáte do tela asi 150 mg kofeínu.

Závislosť na kofeíne

Aj keď sa kofeín považuje za drogu, pretože na ňom vzniká závislosť, určite sa nedeste. Ak pijete kávu denne a váš denný príjem kofeínu je nad hranicou 100 mg, potom ste už pravdepodobne na kofeíne závislí. Nie ste to však len vy, ale aj podstatná časť modernej spoločnosti, ktorá priznáva, že bez rannej kávy nemôže fungovať. Ak kávu piť prestanete nárazovo, môžu sa objaviť ľahké abstinenčné príznaky v podobe únavy, bolesti hlavy aj miernej depresie. Tie však veľmi skoro ustanú, väčšinou sa jedná iba o pár dní.

Kofeín v tehotenstve

Čakáte bábätko, milujete kávu a všetci vás straší, že káva v tehotenstve je absolútna tabu? Nevešajte hlavu. Konzumácia kávy v rozumnej miere (do 150 mg za deň) neškodí budúcej mamičke ani dieťatku, tak znie záver vedeckých štúdií. Kávu si teda v tehotenstve pokojne doprajte, ale zistite si, koľko miligramov kofeínu obsahuje šálka kávy, ktorú ste zvyknutá piť. Alternatívou tiež môže byť vypiť denne iba jednu kávu s kofeínom a ostatné šálky už si dať bez kofeínu. Nezabúdajte ani na to, že kofeín neobsahuje len káva, ale nachádza sa tiež v kolovom nápoji alebo v horkej čokoláde.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Zdravá káva

Chcete, aby vaše káva bola tou najzdravším variantom? Bude stačiť, keď sa budete riadiť tým, čo platí aj pri jedle. Najzdravšie sú vždy čerstvé potraviny. Naopak polotovary plné konzervantov, farbív a ďalších zbytočne pridaných látok sa radia medzi jedlá, ktoré vám váš lekár neodporučí. S kávou je to rovnaké. Nekupujte si kávu instantnú, vopred namletú alebo v kapsuliach, ale doprajte si kávové zrná, ktorá si doma sami umeliete. Šálku ​​lahodnej kávy potom pripravujte pomocou kvalitného kávovaru.

zdroj: philips.cz

Chyby pri raňajkách, kvôli ktorým sa priberá

facebook

5 cvikov, ktoré by mali po štyridsiatke cvičiť všetky ženy každý deň.