Desatoro šťastného vzťahu!

Život plný lásky, pohody a dokonalého partnerského súžitia! Sen, utópia, jednoducho niečo, čo nikdy nemôže vyjsť? Ale áno, môže. Len je potrebné dodržiavať dôležité pravidlá. A toto je takzvané vzťahové desatoro. Skúste podľa neho žiť, a láska vám vydrží celý život!

Hádky, spolužitie len kvôli deťom, nevery, lži, rozvody a rozchody a tiež potoky sĺz. Tak skončí rad párov, ktoré spolu túžili byť do konca života. Lenže väčšinou ide o rozchody úplne zbytočné. Stačí len dodržať nasledujúce vzťahové desatoro a môžete spolu smelo zostarnúť.

1. Zabudnite na romantické filmy!

To, čo sa odohráva na plátne v kine, nemáva s reálnym životom väčšinou nič spoločné. Napriek tomu majú predovšetkým ženy sklony k snívaniu, ktoré si potom často pletú s realitou. A keď ich muž nedosahuje kvalít filmových hrdinov, cítia sa sklamané.

2. Preboha, hovorte spolu

Komunikácia je základ vzťahu. Ak spolu neviete hovoriť, nemáte šancu. Náznaky, gestá a nenápadné narážky nestačí. Váš partner nie je telepat! Ak máte problém, povedzte to. A hneď, kým je čas ho riešiť. Väčšina párov totiž stroskotá na tom, že sa im pod posteľou nahromadia roky neriešené nevyjasnené hádky, drobnosti, ktoré sa dali objasniť počas minútky.

3. Starajte sa o svoje telo i dušu

Po niekoľkých rokoch vzťahu väčšina z nás tak nejako zlenivie. Ženy sa po byte pohybujú v natáčkach a vyťahaných teplákoch, muži sa povaľujú na gauči, v jednej ruke pivo a v druhej klobásu. Rodinná pohoda a uvoľnenosť je síce fajn, ale čo je moc, to je moc. Aj po desiatich rokoch vzťahu by ste sa mali snažiť byť pre svojho partnera príťažliví.

A aby vám vzťah fungoval, musíte byť najskôr spokojní sami so sebou. A taký, aký máte vzťah k sebe, budete mať aj k partnerovi. Majte sa radi, verte si a starajte sa o seba, pretože nízke sebavedomie vám pokazí život!

4. Nebojte sa emócií

Toto je bod, s ktorým majú často problém muži. Emócie do vzťahu ale patria! Váš náprotivok by mal vedieť, ako sa cítite, čo prežívate. A zároveň by mal vedieť, aké sú vaše city voči nemu. Je jasné, že nie je treba vyznávať si lásku dennodenne, ale povedať občas svojej žene, ako veľmi ju máte rád, nie je žiadna hanba.

A nezabudnite ani na oblasť sexu. Tam bývajú emócie veľmi silné, avšak mnoho ľudí má zábrany o nich hovoriť. A pritom rada odborníkov znie jasne: Hovorte o sexe, alebo si zničíte vzťah!

5. Spolu i bez seba

Dobre fungujúci vzťah žije z takzvaných magických momentov. Ide o chvíle, na ktoré nikdy nezabudnete, ktoré pre vás boli nejakým spôsobom dôležité, krásne a silné. Môžu to byť významné okamihy, aj úplnej drobnosti, ktoré ste spolu prežili. Pôrod vášho dieťaťa, rovnako ako romantická prechádzka po lese. Chvíle, ktoré ste spolu strávili, sú jednoducho potravou pre vašu lásku. Bez nich umrie od hladu. Preto spolu podnikajte veci, ktoré vás bavia. Ale zároveň si doprajte aj trochu slobody. Každý totiž potrebuje svoj vlastný priestor. Navyše týmto spôsobom budujete ďalšiu veľmi dôležitú vec a to je vzájomná dôvera.

6. Plánujte budúcnosť

Užívajte si teraz a tu, ale zároveň myslite na budúcnosť. Pretože na čo vám bude krásny vzťah, keď nebudete mať spoločné ciele do budúcnosti? Niečo, kam by sa mal váš život uberať a je jedno, či sú to plány na založenie rodiny alebo spoločné firmy.

7. Nehádajte sa, riešte problémy konštruktívne

Žiadne partnerstvo sa samozrejme nezaobíde bez občasných hádok, avšak rozhodne by hlasné výmeny názorov nemali byť každodennou rutinou. Hádky vedia vyventilovať dusnú atmosféru, ale väčšinou pri nich nedôjde k nájdeniu riešenia. Naopak existuje celý rad spôsobov, ako bežné problémy a nezhody ľahko napraviť.

8. Buďte občas sami dvaja

Či už máte náročnú prácu, chodíte domov uťahaní, alebo máte malé dieťa, ktoré si vyžaduje vašu pozornosť takmer 24 hodín denne, minimálne raz za mesiac by ste mali vypnúť. Na všetko sa vykašľať a urobiť si takzvanú vzťahovú chvíľku. Vyraziť na romantickú večeru, do vinárne alebo zostať doma pri fľaši dobrého vína. Po prvé si pripomeniete, že ste nielen rodičia či večne rozlietaní manažéri, ale aj manželia a manželky. „Je to dokonalá príležitosť na to, aby sa tí dvaja pobavili o tom, čo im vo vzťahu vyhovuje, čo sa im naopak nepáči a aby sa tiež pochválili za to, čím si urobili radosť, čím sa vzájomne potešili,“ hovorí kouč partnerských vzťahov Lenka Černá.

9. Užívajte sexu, ale nestavajte len na ňom

Sex do partnerstva patrí a je nevyhnutné, aby vám to v spálni fungovalo. Avšak si  nepleťte milovanie so všeliekom, pretože vzťah stojí na viac faktoroch než len na túžbe, vášni a premilovaných nociach. A keď nefunguje vzťah, nakoniec to začne škrípať aj v posteli.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
10. Žiadna pomsta, skôr odpustenie

Počítajte s tým, že žiadny dlhodobý vzťah sa nezaobíde bez momentov, kedy to tak trochu zaškrípe. Kedy ten druhý urobí niečo, čo vás raní. Základom spokojného partnerstva je ale schopnosť to tomu druhému povedať (pozri bod 2), nie so pomstiť, vracať rovnakým (trebárs neverou, že?). Naučte sa odpúšťať a nepripomínať staré chyby. A ani v afekte si neubližujte. Skúste zabudnúť na vety, ktoré vás aj jeho bolia!.

zdroj: prozeny.cz/

Ako spoznať, že vám chlap klame?

facebook

Čo robiť v tridsiatke, aby sme sa v šesťdesiat päťke cítili dobre