Hovorte o sexe, lebo si zničíte vzťah!

Bavíte sa s partnerom o sexe? Viete si povedať, po čom túžite? Dokážete sa vzájomne pochváliť a oceniť? Tak to patríte medzi tých šťastných, ktorí ovládajú takzvanú erotickú komunikáciu. Avšak hocikde je toto téma tabu! Ako vám môže komunikácia o sexe vylepšiť vzťah? Aké sú druhy erotickej komunikácie? A ako sa tejto zručnosti naučiť?

Sex je neoddeliteľnou súčasťou vzťahu. Ale mnohé páry majú dojem, že ho stačí len prevádzkovať, nie o ňom hovoriť. To je ale veľký omyl! Erotická komunikácia je v podstate rovnako dôležitá ako samotné milovanie. „Je veľmi dôležité vedieť o sexe hovoriť, pretože ľudia si do hláv nevidia, a ak sa o veci nehovorí, môžu z toho vznikať problémy. Rovnako tak, ako sa dohovárate, kto kedy umyje riad, musíte si vedieť vydiskutovať aj veci týkajúce sa sexu. Náznaky nestačia, pretože môžu byť zle pochopené, čím sa otvára priestor pre veľké problémy, „hovorí psychologička Katarína Lomská Filasová z Centra zvyšovania psychickej odolnosti. A za pravdu jej dáva aj sex trénerka Julie Gaia Poupětová. „Čím úprimnejší v rozhovore budeme, tým si budeme aj bližšie,“ upresňuje.

Čo je to erotická komunikácia

Ak si myslíte, že ide len o to, povedať si, ako to má kto rád a čo sa mu páči, ste na omyle. Erotická komunikácia toho zahŕňa oveľa viac. „Nie vždy musí byť cieľom erotickej konverzácie navodiť vzrušenie a pripraviť sa na sex. Môže to byť hovor o tele, o spiritualite a duševnom súznení, o láskyplných a nežných pocitoch, o našich túžbach a erotických fantáziách či trebárs o zaujímavých miestach na tele partnera a jeho reakciách pri dotykoch, „opisuje Julie Gaia Poupětová.

Mlčanie rozhodne nie je sexi

Pokiaľ doma o sexe nehovoríte, je to veľké riziko. A je jedno, či mlčíte kvôli neprekonateľnej hanbe, alebo kvôli pocitu, že vám to nemôže v ničom pomôcť. „Keď partneri o intímnostiach nehovoria, je len otázkou času, kedy ich sexuálny život spadne do nudnej rutiny alebo sa vytratí úplne. Môže sa totiž pokojne stať, že len preto, že nie je žena partnerovi schopná vysvetliť, po čom túži, čo sa jej páči a podobne, ju sex prestane baviť. A potom si napríklad povie, že než aby sa milovala, bude si radšej čítať. A to je zlé, „varuje Katarína Lomská Filasová.

A ako už bolo na začiatku povedané, len nenápadne naznačovať vážne nestačí! „Najväčším rizikom sú domnienky, ktoré vytvárame, keď interpretujeme správanie toho druhého ako nezáujem, nedostatok lásky, zdravotné problémy, neveru, alebo dokonca niekedy aj ako inú orientáciu,“ dodáva Júlia Gaia Poupětová. Podľa nej je však neschopnosť hovoriť o sexe veľmi častým problémom, ktorý komplikuje vzťahy mnohých ľudí.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Naučte sa to!

Máte v erotickej komunikácii veľké nedostatky? Nemusíte zúfať, dá sa to naučiť. Základom sú dve kľúčové zručnosti, a to erotická empatia (schopnosť vcítiť sa a zaujímať sa o to, čo má ten druhý rád a čo sa mu páči) a normálna erotická zvedavosť, ktorá vás ženie k tomu, aby ste experimentovali, skúšali nové veci a sex pre vás bol nikdy nekončiaca zábava a zdroj potešenia. „Bohužiaľ práve tieto dve schopnosti sa zo vzťahu vytrácajú po prvom polroku až roku,“ pripomína Julie Gaia Poupětová, ktorá vedie kurz erotickej komunikácie.

Zdroj: prozeny.cz/

Chyby pri raňajkách, kvôli ktorým sa priberá

facebook

Milostný vzťah na pracovisku