Hlúposti, ktoré môžu zabiť lásku!

Sú to bezvýznamné drobnosti, napriek tomu nás neskutočne štvú! Neschopnosť zmiesť po sebe omrvinky, pohodené ponožky, neuzavretie zubnej pasty alebo napríklad stará známa záchodová doska. Ale tieto maličkosti dokážu zničiť manželstvo! Ako je to možné? Prečo nás tieto nezmysly tak moc vytáčajú? A ako im nedovoliť, aby nás pripravili o fungujúci vzťah? Spýtali sme sa psychológa!

Sú stále s nami, nedajú nám ani sekundu pokoj a pomaly, nenápadne, zato so stopercentnou istotou ničia nás aj partnerské spolužitie. Keď sa tých drobností a bezvýznamných zlozvykov nahromadí veľa, problém je na svete.

Hlúposti, čo ničia pohodu

Samozrejme všetci vieme, aké vlastnosti sú pre fungujúce manželstvo či partnerstvo dôležité. Zodpovednosť, vernosť, dôvera v toho druhého, silné priateľstvo a láska, rovnaké životné ciele. Je jasné, že vlasy v umývadle zas tak podstatné nie sú. Keď je ale likvidujete každý deň už pár rokov, je to peklo.

„Takéto drobnosti skutočne môžu vzťah úplne zničiť, pretože ruinujú partnerskú pohodu. Sú nebezpečné práve v tom, že sa vkradnú do vášho vzťahu veľmi pomaly a vy im nedávate prioritu, “ vysvetľuje kouč partnerských vzťahov Aleš Kalina.

Podľa jeho skúseností partnermi najčastejšie vytáčajú nasledujúce „prkotiny“.

  • Neporiadok – pohádzané oblečenie, neustále plný odpadkový kôš, neschopnosť vyložiť umývačku a podobne
  • Iritujúce správanie v oblasti, ktorá nie je pre vzťah dôležitá – mľaskanie pri jedle, rozprávanie pri televízii, neustále prepínanie kanálov …
  • Nedôležité zlozvyky – pokašliavanie, šúchanie si nosa, pohadzovanie vlasmi …
  • Kúpeľňové spory – zdvihnutá či nezdvihnutá doska, neuzavretá zubná pasta, vlasy či fúzy v umývadle a podobne

Lenže práve preto, že vám mozog hovorí, že ide o drobnosti, je vám väčšinou hlúpe to riešiť. A tak sa snažíte to prechádzať, nevšímať si to a nahovárať sami sebe, že o nič nejde. „Tým, že ale tieto drobnosti neriešite, zostávajú s vami a hromadia sa. Klíma vo vzťahu hustne a hustne, až jedného dňa buchne,“ hovorí Aleš Kalina.

Vydržíme to roky

Ďalším problémom je, že neriešiť tieto drobné nešváry je možné skutočne dlho. Pokojne celé roky. A väčšinou to vo vás exploduje vo chvíli, keď vo vzťahu nastane nejaká výraznejšia zmena. „Keď sa napríklad narodia deti, keď sa sťahujete alebo začnete bývať v blízkosti starých rodičov a podobne,“ vymenováva Aleš Kalina.

Aj keď sa už ale rozhodnete na vzniknutú situáciu nejako reagovať, napospol to robíte zle. Buď sa hádate, alebo to opäť v sebe začnete dusiť. Oboje je cestou do pekla! „Hádky síce môžu atmosféru krátkodobo vyčistiť, ale ak nedôjde k dohode, ktorá je následne obojstranne dodržiavaná, je to k ničomu,“ upresňuje Aleš Kalina.

Ako vždy je všetko vecou komunikácie a schopnosti sa dohodnúť. Bohužiaľ veľká časť párov má nízku vzťahovú úroveň, teda presne tieto dve veci nezvládajú. „Nevie nezhody riešiť efektívne. Buď tie drobnosti nechávajú byť, alebo sa raz za čas posekajú, ale opäť bez výsledku. Nakoniec zistia, že sa vo vzťahu necítia dobre a premýšľajú o rozchode, „hovorí Aleš Kalina.

Smutné je, že krach je potom odôvodňovaný tým, že už si tí dvaja nerozumejú a podobne. Nikoho nenapadne, že za vymiznutie lásky môže napríklad dlhoročné ponechávanie prázdnych obalov od jedla v chladničke. Veď je to taká blbosť …

Riešenie existuje

Pritom podľa odborníkov je spôsob, ako sa toho vyvarovať, tak jednoduchý … Stačí dodržiavať jedno jediné pravidlo: „nič nezakopávať pod posteľ“. Kedykoľvek vás na tom druhom niečo štve, povedzte si to. Hneď! A skúste nájsť riešenie! Štve vás, že manžel nikdy nevysype odpadkový kôš? Tak to s ním preberte a dohodnite sa, že v určité dni je to len a len jeho starosť, zvyšné dni potom vaše.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Ideálne podľa Aleša Kalinu je, keď si pár vytvorí takzvanú domácu ústavu, ktorá pravidlá v rodine jednoznačne stanovuje. Rozhodne ale majte vždy na pamäti, že dôležitá je nielen obojstranná láska, ale aj obojstranná komunikácia. Dalo by sa vlastne povedať: „Milujte sa a hovorte spolu!“

zdroj: prozeny.cz/

Tipy, ako nadviazať dlhodobý vzťah

facebook

Urazené mlčanie je vo vzťahu cestou do pekiel.