Vlastne sa nič hrozné nedeje, ale spokojnosť vo vzťahu tak nejako vyšumela. Zostal stereotypný chod domácnosti, povinnosti a neustále diskusie a hádky. Doby, kedy len samotná prítomnosť partnera prinášala radosť, sú preč. Teraz si skôr vzájomne leziete na nervy a vlastne je vám lepšie, keď si každý robíte niečo svoje. Tak to k vám zavítala manželská kríza …
Môže to prísť kedykoľvek a reči o sedemročných či iných cykloch sú len povery. Manželská kríza sa vám do vzťahu môže vkradnúť rovnako tak po pol roku spoločného života ako napríklad po desiatich rokoch. „Je to stav, keď jeden alebo obaja z partnerov nie sú vo vzťahu dlhodobo spokojní. Ide o nespokojnosť v dôležitých oblastiach fungovania, napríklad v sexe, v komunikácii, v trávení voľného času, vo výchove detí či vo stanovovaní životných priorít, „opisuje kouč partnerských vzťahov Lenka Černá.
Petra a Martu nebavil sex!
Petrovi (45) a Marte (43) to neklapalo v posteli. A to už celých sedem rokov! Obaja prakticky neboli schopní sa seba dotýkať a normálne nadviazať intímny vzťah. Peter na Martu pomerne často naliehal, až začalo dochádzať k hádkam a vzájomnému odcudzeniu. Pretože sa tento stav stupňoval a roky neriešil, do poradne dorazili v čase, keď bola ich manželská kríza v plnom prúde. Ani nevedeli, či spolu vlastne chcú byť, keď je pre nich už aj sex zdrojom hádok.
Po niekoľkých sedeniach sa ale ukázalo, že problém nie je technického rázu (zlá sexuálna výkonnosť, zlé polohy a podobne), ale za všetkým je nedostatočná komunikácia. Hanbili sa a nevedeli hovoriť o svojich túžbach a ich sexuálny život sa tak stal po nejakej dobe neuspokojivým. Odborník manželom preto pomohol naučiť sa o všetkých týchto veciach hovoriť, oznamovať, po čom ktorý z nich túži, čo by sa mu páčilo, čo mu naopak nie je príjemné. S Martou potom psychologička ešte dodatočne konzultovala jej nízke sebavedomie, čo k ozdraveniu vzťahu určite tiež prispelo. Peter a Marta sa stali jedným z mála párov, ktorým sa podarilo vzťah zachrániť, aj keď prišli tak neskoro.
Je to havarijný stav
Manželskú krízu spôsobuje celý rad faktorov, ale medzi najčastejšie patria „zakopávanie problémov pod posteľ“, teda situácia, kedy pár nevie hovoriť o svojich pocitoch a o tom, čo ich trápi, kým je ešte čas. „Manželská kríza je taký havarijný stav, keď ani jeden z partnerov už nie je schopný nadviazať na pohodu vo vzťahu, ktorá tam bývala a začínajú sa takzvane zacyklovávať vo svojich debatách či hádkach,“ vysvetľuje Lenka Černá. A práve to večné nahováranie si, že sa „to nejako vyrieši“ a ponechávanie vecí plynúť, všetko len zhoršuje.
Riešenie existuje, ale nie vždy vyjde
Každý problém má svoje riešenie, a tak aj manželskú krízu možno prekonať. Ale pozor, musia sa na tom zhodnúť obaja partneri. Obaja musia usúdiť, že im vzťah stojí za to a že sú pre jeho záchranu ochotní sa zmeniť. „Vo chvíli, kedy je na vzťahu ochotný pracovať len jeden z páru, nemá to význam,“ upozorňuje Lenka Černá.
Druhým krokom je zistenie, čím vzťah ničia. „Z nejakého dôvodu ku kríze došlo a s príčinami je potreba pracovať, aby sa neopakovali,“ hovorí Lenka Černá s tým, že vo chvíli, keď si pár všetko vydiskutoval a objasnil, je nutné za všetkým urobiť hrubú čiaru. Vzťah začína od úplného začiatku, ako by sa tí dvaja práve zoznámili. A aby bola pohoda zabezpečená aj do budúcnosti, je potrebné zostaviť si takzvanú domácu ústavu. „A raz za pol roka odporúčam, aby si tí dvaja urobili takzvanú vzťahovú debatu. Aby si vyrazili trebárs na večeru alebo si urobili príjemnú chvíľku doma a pobavili sa o tom, čo by na vzťahu ešte vylepšili, čo im naopak vyhovuje, a aby sa tiež vzájomne pochválili, „zakončuje Lenka Černá.
Čo z toho teda vyplýva? Manželskú krízu rozhodne nepodceňujte, a keď už ňou prechádzate, začnite rýchlo konať. Nevzdávajte to! Ak si neviete rady, skúste vyhľadať pomoc odborníka, je veľká šanca, že vzťah zachránite. A aj keď sa vám kríza zatiaľ vyhýba, buďte v strehu, ako prevenciu si s partnerom vytvorte domáce ústavu …
Zdroj: prozeny.cz