Trápia vás faldy? Poradíme, ako sa ich zbaviť

Brušný tuk je prirodzený a majú ho všetci. Problém nastáva, keď je ho veľa: začne totiž ohrozovať zdravie. Ako spoznáte, že ste prekročili zdravú mieru, a ako sa tuku vo vnútri brucha zbaviť?

Faldy objímajúci brucho ako škaredý opasok síce nie sú moc vzhľadné, ale oveľa dôležitejšie je tuk, ktorý nie je vidieť – jeho množstvo ovplyvňuje celkové zdravie. „V ľudskom tele máme prirodzené, skladisko tuku: podkožný, vnútrobrušný (viscerálny) a tuk okolo orgánov,“ vysvetľuje MUDr. Maria Skalská. Keď sa toto skladisko preplní, začne sa tuk ukladať aj medzi bunkami orgánov, kde sa normálne nevyskytuje.

Rovnako tak sa zväčší aj množstvo tuku vo vnútri brucha. Do určitého množstva je jeho prítomnosť normálna, keď je ho ale veľa, významne zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky druhého typu, srdcového ochorenia, demencie a dokonca aj niektorých druhov rakoviny, vrátane prsníka a hrubého čreva.

Príčiny: dedičnosť, hormóny a životospráva

Zaujíma vás, ako ste na tom s viscerálnym tukom vy? Oviňte si okolo pása krajčírsky meter a zmerajte jeho obvod: ženy by nemali mať v páse viac ako 88 centimetrov, pre mužov je riziková hodnota obvodu pásu 104 cm. Samotné ukladanie tuku je čiastočne dané génmi, čiastočne pohlavím: ženám sa spravidla ukladá do zadku a stehien, mužom do brucha. (Existujú ale výnimky dané dedičnosťou, napríklad ženy s vyložene „mužskou“ postavou – veľkým bruchom a útlymi nohami i zadkom.)

„Po prechode sa však kvôli hormonálnym zmenám táto ženská výhoda vytráca a aj u žien sa začne tuk presúvať do viscerálnych úložísk,“ informuje lekárka. Ak sa navyše niekto prejedá a nehýbe sa, a preto priberá, organizmus do oblasti pupka začne tuk ukladať tak ako tak. Množstvo vnútorného tuku je teda jednoznačne dané aj životným štýlom. A práve tu ho môžete ovplyvniť.

3 kroky, ako schudnúť z viscerálneho tuku

Neexistuje zaručený recept ani univerzálny cvik, ktorý by znížil iba vnútrobrušný tuk. Vždy musí ísť o súbor opatrení. „Pokiaľ ale dochádza k rozumnej redukcii hmotnosti, tak vždy tretina schudnutého telesného tuku pochádza zvnútra brucha,“ hovorí Maria Skalská. Kroky, ktoré vám v tom pomôžu, sú tri: dobrá životospráva, dostatočný spánok a rozumné zvládanie stresu.

1. Životospráva

Najlepším bojovníkom proti viscerálnemu tuku je podľa biochemiťky Michaely Bebové zdravý jedálniček a pravidelná aeróbna aktivita: „Pohyb nakombinujte so stravou bohatou na probiotiká, čo sú biele neochutené jogurty, kefíry, kyslá kapusta, vlákninu, teda ľanové semienka, strukoviny, ovocie a zeleninu a bielkoviny . Medzi ne patria ryby, strukoviny, vajcia, mliečne výrobky. „

Uberte naopak rafinovaný cukor, škodlivé transtuky (napríklad z priemyselne spracovaných potravín) a alkohol. „Potraviny bohaté na rýchle cukry bez vlákniny – takže sladkosti, pečivo, pivo, alkohol – dodajú rýchle kalórie. Často sú v nadbytku a energia z nich sa nevyužije, takže cukry z nich sa ochotne menia na tuky, ktoré sa usadzujú v oblasti brucha, „vysvetľuje biochemička a dodáva, že tento proces veľmi súvisí s nadmerným množstvom fruktózy a ztučňováním pečene.

2. Spánok

Spánok je dôležitý pre obnovu a regeneráciu všetkých životných pochodov a funkcií. Štúdia sa zhodujú, že keď dlhodobo spíte menej ako šesť hodín denne, máte sklony k priberaniu a obezite, a teda aj k ukladaniu tuku v oblasti pupka. Môžu za to hormóny, ktoré ovplyvňujú chuť k jedlu. Keď je telo vyčerpané, má túžbu po rýchlom doplnení energie – a tú dodá cukor alebo tuk. Ľahko potom vo výbere potravín siahnete vedľa. Riešením je dlhší spánok – dospelí by mali spať sedem až osem hodín.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

3. Zvládanie stresu

„V strese sa vďaka aktivovanej hormonálnej kaskáde uvoľňujú hormóny, ktoré podporujú ukladanie tuku do oblasti brucha,“ vysvetľuje Maria Skalská. Najlepšia obrana je preto naučiť sa stres dobre kompenzovať. S tým pomôže dostatok odpočinku, čas trávený s rodinou a priateľmi alebo nejaká aktivita, ktorú máte radi. Venujte sa joge, meditácii, čítaniu, písanie, maľovanie – čomukoľvek, čo vás dokáže upokojiť.

zdroj: prozeny.cz/

Chyby pri raňajkách, kvôli ktorým sa priberá

facebook

Čo sa zmení, keď prestanete jesť cukor