Psychosomatika je fenoménom uponáhľanej doby. Na akom princípe funguje?

Podstúpili ste už množstvo vyšetrení, ale lekári nie a nie nájsť príčinu vašich zdravotných ťažkostí? Možno bude problém vo vašej hlave. Mnohé banálne aj vážne zdravotné komplikácie totiž vznikajú v dôsledku stresu, napätých vzťahov a celkovej životnej nepohody. Ako je to možné? Na vine je takzvaná psychosomatika, stav, keď sa psychická nerovnováha premietne do reálnych fyzických príznakov. Rovnako ako nie sme šťastní počas choroby, stávame sa chorými v čase nešťastia. Jednoducho povedané, naše psychické trápenie sa často odráža na našom fyzickom stave, a tak sa môže stať, že sa u nás objaví chronická bolesť brucha a bude pretrvávať aj napriek tomu, že nás lekári na základe niekoľkých vyšetrení opakovane uistí, že sme zdraví. Teda fyzicky zdraví.

Niektorí odborníci sa zhodujú, že ohnisko problémov je občas nutné hľadať inak než pomocou opakovaných röntgenov a odberov krvi. Presnejšie inak a inde. Fyzické ťažkosti totiž často pramenia z aktuálneho psychického stavu.

Čo je to psychosomatika a ako funguje?

Pojem pochádza z čias starého Grécka a opisuje väzby medzi dušou (psyché) a telom (soma). Odborníci, ktorí sa psychosomatikou zaoberajú tvrdia, že sa našu psychiku telo snaží chrániť tým, že na problémy upozorňuje fyzickými príznakmi. Na základe tých by sme mali zvoľniť a šetriť sa po psychickej aj fyzickej stránke, prípadne vyriešiť vzťahové problémy, ktoré nás stresujú.

Ak sa rozhodneme tieto varovania ignorovať, môžu problémy dostať chronickou podobu a náš zdravotný stav postupne zhoršovať. Práve podceňovanie problémov sa stalo fenoménom dnešnej uponáhľanej doby, kedy si človek problémy buď nepripúšťa alebo ich zoslabuje, pretože skrátka nemá čas ich riešiť.

A ktoré faktory stoja za vznikom chorôb? Typicky sa jedná o:
  • Dlhodobé psychické vypätie
  • Nedostatok spánku a odpočinku
  • Komplikované vzťahy, ktoré sa nedarí vyriešiť
  • Nemožnosť upustiť z prehnaného tempa
  • Málo času na relaxáciu
GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Psychosomatika a choroby

Psychika môže byť spúšťačom mnohých chorôb. Niektoré vedecké výskumy dokonca dokazujú, že dlhodobý stres a psychické vyčerpanie predchádzali tiež vzniku rakoviny. Dlhodobý zlý psychický stav však najčastejšie predchádza:

  • Častému nachladnutiu, nádche
  • Bolestiam v krku
  • Kožným vyrážkam, akné
  • Lupienke
  • Bolestiam chrbta a hlavy
  • Únavovému syndrómu
  • Poruchám tráviaceho traktu
  • Poruchám pohybového ústrojenstva
  • Gynekologickým problémom
  • Alergiám
  • Astme

Problematiku psychosomatiky a vzniku chorôb vo svojej knihe Prečo (a ako) psychosomatika funguje dobre popisuje lekárka Jarmila Klímová, podľa ktorej je psychosomatická liečba veľmi zásadnou metódou napríklad u nádorových ochorení. Práve tie sú podľa nej veľmi častou príčinou zlého psychického stavu.

Psychosomatika u detí

Choroby vplyvom psychosomatiky môžu niekedy vznikať aj u detí. Často vychádzajú z konfliktných vzťahov v rodine alebo v detskom kolektíve. A hoci sa väčšinou jedná o banality ako časté prechladnutie alebo bolesť brucha, je dôležité tieto problémy nepodceňovať. Dieťa by si ich mohlo prevziať do ďalšej fázy svojho vývoja.

Diagnostika

Väčšina lekárov sa sústredí len na liečbu vonkajších príznakov a to aj v prípade, že sa nedarí nájsť ich medicínsku príčinu. Niektorí majú tendenciu psychosomaticky chorého človeka dokonca považovať za hypochondra. Takýto pacient pritom skutočne trpí, je preto nutné zaujímať sa o to aké faktory, mohli problémom prechádzať.

Lekári by mali zistiť, aký je pacientov životný štýl, v akej osobnej situácii sa momentálne nachádza, či zažíva psychické vypätie alebo či ho v minulosti nestretla nejaká trauma, ktorých dôsledky môžu pretrvávať. Ak sa doktor psychosomatikou sám nezaoberá, mal by mať pre tieto prípady po ruke psychológa.

Psychosomatická liečba

Ako už bolo naznačené vyššie, základom liečby je pohovor, počas ktorého by mal lekár alebo psychológ predovšetkým počúvať a následne vyhodnotiť, aké životné momenty môžu stáť za zdravotnými problémami pacienta. Ten by si ich mal uvedomiť predovšetkým sám, aby získal motiváciu ich riešiť. Následne by mal lekár chorého motivovať k zmene životného štýlu, teda k optimálnej vyváženosti fyzického i psychického nasadenie a relaxácie. Ak je zdrojom problémov zložité rodinné zázemie, cestou k úspechu by mohla byť rodinná terapia. Rovnako dôležitá ako liečba je tiež prevencia, teda zdravý životný štýl, menej stresu, nekonfliktných vzťahov a dostatok relaxácie.

zdroj: euro.cz/

10 najlepších spôsobov očisty organizmu

facebook

Ako zvládnuť, keď vaše miesto po rozchode obsadí niekto iný.