10 najlepších spôsobov očisty organizmu

“Najlepším spôsobom očisty je prestať sa tráviť toxickými látkami a dôverovať vlastnému organizmu“, Andrew Weil.

10 spôsobov očisty organizmu:

1. Očista olejom

Olej má na organizmus veľmi priaznivý vplyv a napomáha jeho očisteniu. Jeden z takto zameraných výskumov ukázal, že sezamový olej (prírodný potravinársky olej), konkrétne aktívny antioxidant sezamol, veľmi prospieva obličkám a pečeni pri liečení otráv olovom. Navyše nevykazuje žiadne vedľajšie účinky. Výskumom bolo tiež zistené, že sezamový olej zmierňuje zápalové procesy v tele a pomáha organizmu zbaviť sa nadbytku železa, olova, ortuti a iných jedovatých kovov. Sezamový olej znižuje nekrotický faktor nádorov.

2. Boj s neporiadkom

Máme na mysli vyložene zbytočnosti alebo nezmyselne nahromadené neúmerné množstvo niečoho, čoho máte v dome hromadu. Kde je konkrétne váš neporiadok? Nech je kdekoľvek – na stole, v skrini, pod posteľou, v obývačke alebo v aute, zbavte sa ho. Zlikvidujte ho. Neporiadok obyčajne vzniká nahromadením vecí – kníh, papierov, hračiek, obuvi, oblečenia, potravín, starých pamiatok – všetko to sú veci, ktoré len zbytočne zaberajú miesto a lapajú prach. Zaberajú však viac ako len miesto v dome, verte neverte, zaberajú vám tiež miesto v mozgu.

3. Jedzte hlúbovitú zeleninu

Konzumácia zelených plodín je výborným prostriedkom na odstránenie karcinogénnych toxínov z organizmu. Kapustová zelenina – napríklad brokolica, kapusta, kel, kaleráb alebo ružičkový kel je bohatá na indol-3-karbinol. Tento fytoestrogén a antioxidant hrá významnú úlohu v prevencii a brzdenia rozvoja niektorých typov rakoviny. Prebytok chemických látok pôsobiacich ako ženský pohlavný hormón estrogén sa do organizmu dostáva prostredníctvom kozmetických výrobkov, plastických hmôt, zvieracích hormónov z konzumovaného mäsa a tiež niektorých pesticídov. Tieto telu cudzorodé chemické látky – takzvané xenoestrogeny – napodobňujú svojimi biologickými účinkami estrogén. Často spôsobujú detské hormonálne poruchy a môžu vyvolať rakovinu mliečnej žľazy aj iné formy rakoviny. Indol-3-karbinol ich aktivitu znižuje.

4. Očista bylinnými čajmi

Čaje z pestreca mariánskeho alebo lopúcha (na pečeň)a z púpavy boli k detoxikácii a očiste organizmu používané po stáročia. Pestrec mariánsky je najúčinnejším rastlinným prostriedkom k očiste a liečbe všetkých ochorení pečene. Lieči však tiež žlčník a niektoré iné choroby tráviaceho ústrojenstva. Lopúch väčší je skvelým detoxikátor pečene i obličiek, reguluje krvný cukor, znižuje tlak a má rad ďalších vynikajúcich účinkov. Obličky a pečeň tiež skvele prečistí dvojtýždňovej kôra s každodennou konzumáciou šálky mladých listov púpavy – púpavy lekárskej.

5. Očista tráviaceho systému

Základom očisty organizmu je očistenie čreva. Hlavnou funkciou čreva je trávenie potravy, vstrebávanie energie a živín a odvádzanie odpadových látok. Na črevných slizniciach dochádza na zneškodňovanie choroboplodných mikroorganizmov a iných patogénnych látok. Nachádza sa tu asi 80 percent imunitného systému. Črevá sú základom imunity celého organizmu. Očistenie znamená predovšetkým odstránenie usadenín v hrubom čreve. Obnovuje sa tak správna funkcia čriev a zvyšuje sa efektivita živín prijatých v potrave.

K očiste čreva existuje výborná prírodná pomôcka – vláknina. Účinnosťou a šetrnosťou, s ktorou črevo čistí, pripomína jemnú kefu. Ak chcete črevo detoxikovať, zvýšte príjem vlákniny a naopak obmedzte cukor, červené mäso, údeniny, soľ i korenie. Trvalo by ste mali vyradiť priemyselne spracovávanej potraviny. Vyhýbajte sa alkoholu i cigaretám. Dostatočne pite a hýbte sa. Môžete použiť vhodné prírodné prostriedky – ideálne je ľanové semienko.

6. Venujte pozornosť aj svojim duchovným potrebám

Človek by nemal zanedbávať svoje náboženské alebo iné duchovné potreby. Či už medituje, číta bibliu, modlí sa, chodí na výstavy, kochá sa na túrach krásami prírody alebo navštevuje pravidelne koncerty, získava tým vyrovnanosť a pokoj, zušľachťuje vlastné myslenie aj pohľad na svet.

Podobnej činnosti by ste mali venovať aspoň 20-30 minút denne. Skúste si ich nájsť niekedy vo večerných hodinách, kedy denný ruch utíchne, povinnosti máte za sebou a môžete si dopriať napríklad len tiché rozjímanie osamote. Prečítajte si kus z peknej knihy, vypočujte si obľúbenú skladbu, upokojte sa. Podobné zamestnania sú pred spaním priamo blahodarné.

7. Masáže

Masáže umožňujú stimuláciu energetických meridiánov tela, zlepšujú krvný obeh a povzbudzujú metabolizmus. Je to skvelý spôsob zlepšenia prirodzených procesov očisty lymfatického systému a organizmu ako celku. Klasická masáž podporí metabolizmus, výživu i obeh masírovaného svalstva, zlepšuje vstrebávanie opuchov, priaznivo pôsobí na svalový tonus. Lymfodrenáž alebo lymfomasáž je vhodná prakticky pre každého. Pomáha rozprúdiť lymfu a detoxikovať telo. Základom je uvoľnenie uzlín na krku, v podpazuší a slabinách. Prínos masážou nie je len očiste tela. Pôsobí osviežujúcim spôsobom tiež na vašu myseľ a náladu.

8. Odpojte sa a pripojte len ak je to potrebné

Je nesporným faktom, že neúmerná závislosť na technológiách pôsobí toxicky. Len sa zamyslite, koľko ľudí každý deň vidíte telefonovať vo verejnej doprave, za volantom, pri chôdzi. Nie sú aj vaše deti zvyknuté obedovať s tabletom alebo smartfónom vedľa taniera? Nemáte náhodou tiež kolegu schopného natoľko sa pohrúžiť do obsahu počítača alebo telefónnych správ, že nevníma, keď na neho niekto prehovorí? A čo nedočkavých po pripojení k sociálnym sieťam hneď po návrate domov a hľadanie nových postov a lajkov od priateľov i neznámych?

Všetky tieto technológie majú v ľudskom živote bezpochyby veľký význam. Technologické úspechy umožnili veľký rozvoj medicíny, vzdelania, vedy všeobecne … Zároveň si ale musíme priznať, že negatívne ovplyvňujú medziľudské vzťahy. Rodiny sa rozpadajú. Rodičia si vozia prácu domov, deti visiace hodiny na sociálnych sieťach neotvoria ani zábavnú knihu, nieto učebnicu. Technológie dokážu vytesniť živú ľudskú myseľ. Úprimný rozhovor medzi štyrmi očami. Skutočnú ľudskú blízkosť. Pritom ich však nikdy nemôžu nahradiť. Život chudobnie, je prázdny, povrchný a sivý. Buďte preto pri ich využívaní krajne opatrní.

9. Cvičenie a tekutiny

Pohyb pomáha stimulovať činnosť kardiovaskulárneho systému. Umožňuje tým ďalším telesným orgánom zbavovať sa škodlivín. Toxíny sú často rozpustené v tukových bunkách. Strata tuku, ktoré dosiahnete pohybom, vás teda zároveň zbaví toxických látok. Zvoľte fyzickú aktivitu primeranú svojmu veku a kondícii a venujte sa jej pravidelne. Nezabúdajte pritom piť dostatočné množstvo čistej nesýtenej vody, rovnako tak ako pri každej fyzickej práci. Tekutinu musíte telu dodávať priebežne po celý deň. Nepite až keď pocítite smäd – smäd je už prvou známkou dehydratácie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
10. Soľné a bylinné kúpele

Pokiaľ nemáte možnosť alebo príležitosť využiť prírodné minerálne kúpele, doprajte si ich v domácich podmienkach. Rôznych solí je na trhu dostatok a kúpeľ nielen báječne upokojuje, ale uvoľňuje a povzbudzuje metabolizmus. Veľmi vhodné sú kúpele bylinné. Na posilnenie metabolizmu je najvhodnejšia kúpeľ s ovsenou slamou. Asi 10 Dg ovsenej slamy varte pol hodiny v 2 litroch vody. Precedený vývar pridajte do kúpeľa. Voda vo vani by mala mať 37-38 stupňov. Kúpeľ by mal trvať asi štvrť hodiny. Veľmi teplá para a vysoká vlhkosť roztiahnu cievy, koža sa výrazne prekrví a vystupuje z nej veľké množstvo potu. Spolu s ním z organizmu odchádza prebytok kyseliny mliečnej. S množstvom kúpeľov to nepreháňajte, vhodné sú asi tak dvakrát týždenne. Berte tiež ohľad na svoj aktuálny zdravotný stav.

zdroj: prokondici.cz

Láska v ohrození. Rozvodovosť rapídne stúpa. Čo s tým?

facebook

Hovorte o sexe, lebo si zničíte vzťah!