Rakytník – vitamínová bomba pre posilnenie organizmu

O rakytníku sa hovorí ako o úplne jedinečnej rastline budúcnosti. Celý ker – kôra, listy i plody – obsahuje širokú škálu biologicky aktívnych a telu prospešných látok. Pre vysoký obsah vitamínu C sa mu hovorí citrónovník severu. Niektoré zdroje uvádzajú, že našu dennú spotrebu pokryje jediná bobuľka rakytníka. Navyše aj celkovo posilňuje organizmus.

Okrem „céčka“ rakytník obsahuje vitamíny A, rad béčok (B1, B2, B3, B6, B9), ďalej vitamíny D, E, K, P a mnoho ďalších látok prospešných telu. Je to proste vitamínová bomba. Zásadný je tiež obsah hippopheinu, alkaloidu, ktorý sa v tele premieňa na serotonín, hormón dôležitý pre celkovú vitalitu, chrániaci organizmus proti depresii i nádorom.

Tŕnistý ker je dvojdomý, teda trochu náročnejší na pestovanie. Potrebuje samčie a samičie sadenice a rodia väčšinou každým druhým rokom. Zložitejšie je tiež česanie plodov, kedy sa odporúča nechať sýto oranžové bobuľky na kríku do prvých mrazíkov a potom striasť. Ďalším variantom je ostrihať plody aj s vetvičkami a dať do mrazničky a potom plody sklepnúť. Ker má totiž veľmi nepríjemné pichľavé tŕne a plody sú mäkké, naliate šťavou, takže keď ich stlačíte, prasknú. So zmrazenými bobuľami sa to nestane. Rastlina je mrazuvzdorná, svetlomilná a nenáročná na vodu. Keď si ju vysadíte do tieňa, nebude dobre plodiť.

Plody rakytníka sa konzumujú čerstvé alebo sušené, ďalej sa z nich vyrábajú šťavy, marmelády, džemy. Zo semien sa lisuje olej. Listy aj plody sa využívajú na čaj. Najsilnejšie účinky má rakytník v čerstvých bobuliach.

Zvyšuje imunitu

Jednoznačne posilňuje imunitu, dosť často sa odporúča pri nádorových ochoreniach, v rekonvalescencii po chemoterapii a ožarovaní. Mali by sme si ho ordinovať v období chrípok, v predjarí aj na jeseň, pretože dostáva náš organizmus do kondície a zbavuje ho únavy.

Regeneruje očnú rohovku

Jeho účinky sú preukázané aj na liečbu očných chorôb, ako je šeroslepota alebo rôzne defekty rohovky. Pravidelnou konzumáciou rakytníka dôjde k jej regenerácii. Proste ak chcete mať oči ako rys, nemal by rakytník ujsť vašej pozornosti.

Zlepšuje kožné choroby

Rakytníkový olej má omladzujúce účinky na pokožku tela i hlavy, kde podporuje rast vlasov. Zlepšuje hojenie popálenín, rán, vredov predkolenia, ekzémov, lupienky. Pozitívne pôsobí na hemoroidy. Slabší variant rakytníkového oleja si môžete vyrobiť macerováním lístkov a vetvičiek po dobu troch až piatich týždňov v nejakom rastlinnom oleji, najlepšie repkovom.

Podporuje trávenie a krvný obeh

Rakytník podporuje trávenie a harmonizáciu pečene a žalúdka. Odporúča sa pri zápaloch žalúdka, žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Stimuluje krvný obeh a podporuje správnu zrážanlivosť krvi. Prospieva všetkým slizniciam v tele.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Recept na sirup

Približne tri litre umytých plodov rakytníka roztlačíme, zalejeme asi dvoma litrami vlažnej vody, necháme deň odstáť. Potom precedíme. Na jeden liter šťavy pridáme jeden kilogram kryštálového cukru a prehrejeme bez varenia, kým sa cukor nerozpustí. Ešte teplé plníme do fliaš. Bez konzervačného činidlá (kyselina citrónová a pod.) Uchovávame v chladničke a spotrebujeme do jedného mesiaca.

zdroj: novinky.cz/

Vláknina a chudnutie: Prečo je tak dôležitá a kde ju nájsť?

facebook

10 najlepších spôsobov očisty organizmu