Pozor, o vianočné prejedanie bábätko nestojí. A myslite aj na pohyb

„Jesť piate cez deviate“ nesvedčí nikomu, nieto nastávajúcej mamičke. Ako ale odolať toľkým vianočným lákadlám v kombinácii s chuťami, ktoré nás v tehotenstve naháňajú?

Vianoce sú pre budúcu mamu takou malou skúškou sebaovládania. Ako pre tú „na štarte“, ktorá sa ešte len s bábätkom v brušku zžíva a ktorú trápia nevoľnosti, ktoré ju pri pohľade na jedlo a všemožné vychádzajúce vône z neho pošlú rovno na toaletu, tak pre tú, ktorá už svoje bruško hrdo ukazuje a zápasí s tehotenskými chuťami. A že sa pri pohľade na všetky vianočné dobroty dajú len ťažko ukočírovať. Netreba sa zbytočne trápiť tým, že ste si zobla niečoho echt nezdravého. Dôležité je uvedomiť si, že aj keď ste teraz „dva v jednom“, za dvoch určite jesť nemusíte. Ani by ste nemali.

„Príjem energie počas celého tehotenstva by mal byť vyšší o 255 kalórií, teda 1071 kilojoulov na deň. Pre predstavu: je to jedno jablko, dve paradajky a 200 gramov bieleho jogurtu alebo jedna porcia varených cestovín – asi 180 gramov. Navýšenie príjmu teda platí, ale určite nie dvojnásobne, „hovorí nutričná terapeutka Stanislava Nováková s tým, že potreba bielkovín sa zvyšuje od štvrtého mesiaca len o 10 gramov na deň. Celkový váhový prírastok by mal byť medzi 11 a 16 kilogramami u žien s normálnym BMI (20 až 25), u žien s nadváhou a obezitou maximálne 11 kíl. Niekedy je aj tak túto váhu ťažké ustrážiť, tak čo s tým, keď do toho ešte prídu.

Vianoce? Kedy inokedy už si dopriať?

Mnohí si z Vianoc urobili sviatky obžerstva a celé dni v podstate trávia tým, že niekde niečo jedia,  ochutnávajú. Kedy už inokedy než o Vianociach, že? Je tu navyše prvý január, ten to istí. Čas predsavzatia, deň, keď všetko ostatné zmetieme zo stola a začíname nový život. A jedným z jeho pilierov je aj lepšia životospráva. Často tak prepadáme bezmyšlienkovitému maškrteniu. Dosť často nás ale „za odmenu“ čakajú tráviace ťažkosti. A bábätko, ktoré nosíte pod srdcom, je dostatočný dôvod, aby ste si ich odpustila, čo myslíte? Skúste sa preto naladiť inak, nebrať Vianoce ako dôvod k prejedaniu. Bábätko od vás potrebuje to najlepšie a nie je dôvod mu to práve o Vianociach nedopriať. A práve ono môže byť tiež tým dôvodom, prečo si dať oveľa väčší pozor na to, čo zjeme. Nemusíte sa pritom vzdávať všetkého, čo máte na vianočnej tabuli rada, stačí, keď to len ľahko upravíte.

Maškrtenie dovolené!

„Na zobanie aj do vianočného pečiva môžeme využiť orechy, mandle, kokos v rôznej podobe. Ďalej sušené ovocie, treba sušené brusnice, kvalitnú horkú čokoládu s obsahom kakaa aspoň 75%, ovsené vločky do sušienok a dezertov alebo čerstvé ovocie. Orechy vám zaistia prospešné tuky, ovsené vločky zasa vlákninu,“ radí nutričná terapeutka. Napríklad banány máčané v čokoláde sú rýchle, jednoduché a uspokoja náročné chute. Aj v prípade orechov a sušeného ovocia ale platí všetko s mierou. „Aj zdravý tuk je tuk a vo väčšom množstve môže spôsobiť pocit ťažkosti,“ dodáva odborníčka. Okrem sladkostí, ktoré pripravíte z kvalitných surovín, pridajte na stôl aj tanierik s ovocím, ktorým budete sladkosti „prekladať“. Rýchlejšie tak príde pocit sýtosti a nezjete ich toľko. A keď sme pri tom zobkaní, čo takto pre návštevu pripraviť napríklad chutné dipy, do ktorých si možno namáčať prúžky pokrájanej zeleniny? Všetkým na príbuzenské tour týmto menu urobíte radosť a do ťažkých žalúdkov zavanie svieži vietor.

Na zlaté prasiatko zabudnite

Bavil vás celý život zvyk cez deň nejesť, aby ste večer videla zlaté prasiatko? A z ukrutného hladu ste sa potom večer nafutrovala všetkým, čo vám prišlo pod ruku? Tak na to s bábätkom v brušku určite zabudnite, koledujete si tým len o žlčníkový záchvat. Radšej jedzte pravidelne tak, ako ste zvyknutá. Nezabudnite hlavne na ovocie a zeleninu. Tešíte sa na rybu so zemiakovým šalátom? Nemusí to predsa byť nutne ryba vyprážaná. Skúste pečeného alebo grilovaného lososa. A miesto vedierka majonézy vyklopte do šalátu aspoň z polovice biely jogurt, alebo tieto ingrediencie vynechajte úplne.

Všetkého s mierou, večera predsa nemusí byť za každú cenu vysoko nadštandardná. Prepchaným žalúdkom si totiž ľahko vo svojom stave spôsobíte nepríjemné ťažkosti. Preplnený žalúdok a rastúca maternica utláčajú bránicu, mamičkám v pokročilejšom štádiu tehotenstva sa tak môže aj ťažšie dýchať. Ak sa vám predsa len podarí sa natlačiť do seba  viac, ako je zdravé, určite si neuľavujte v polohe na chrbte, ktorá je všeobecne pre nastávajúce mamičky nevhodná kvôli dolnej dutej žile, ktorá utláča prívod kyslíka k bábätku. Môže vás zaskočiť aj nepríjemné pálenie záhy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Myslite na pohyb

Ani o Vianociach by ste nemali zabúdať na pravidelné prechádzky. Ponuka v televízii je síce lákavá a najradšej by ste videla všetky rozprávky svojho detstva, a strávila tak na pohovke zvyšok sviatkov, Prehovorte sa ale a vydajte sa na čerstvý vzduch. Pred štedrovečernou večerou je to napokon skvelý spôsob, ako zvýšiť chuť do jedla. Skúste sa už teraz naštartovať na novú životnú etapu, pretože budúce Vianoce už budete (minimálne) traja. A všetko sa bude točiť okolo vášho bábätka. Sľúbte mu už teraz, že mu „pošlete“ len samé dobré veci a že to s nimi nebudete nijako preháňať, rozhodne mu tým len prospejete. A hlavne ten svoj sľub splňte. Pretože: „Sľuby sa maj plniť o Vianociach!“

zdroj: maminka.cz/

Ako spoznať, či z neho bude dobrý otec?

facebook

Varovné signály v novom vzťahu. Takto vyzerá zlý štart!