Varovné signály v novom vzťahu. Takto vyzerá zlý štart!

Láska hory prenáša, ale s blbcom a manipulátorom ani nehne! Nenechajte sa zmiasť a nesadnite na lep niekomu, kto si s vami chce len hrať. Aké signály v novom vzťahu rozhodne neveštia nič dobré?

Ľudskú túžbu riadia hormóny lásky, ktoré fungujú ako drogy. Keď sa zamilujete, začnete sa správať ako cvok a zvesela ignorujete varovné signály. Pritom práve tie naznačujú, či nový vzťah obstojí v skúške času. Aké sú najčastejšie a najzávažnejšie trapasy, ktoré signalizujú, že sa láska nebude vyvíjať práve najlepšie? Vychádzajú z prieskumov, je ich päť a podľa amerického sociálneho psychológa Justina Lehmillera (40) sa dajú považovať za indikátory závažných problémov.

1. Citové zneužívanie a vydieranie

Ak vás partner týra fyzicky alebo psychicky, je dôležité dostať sa od neho čo možno najďalej. Lenže kvôli poblúzneniu a následne aj ďalším dôvodom (strach zo samoty, nízka sebaúcta) veľa ľudí v nefunkčnom a toxickom vzťahu predsa len zostáva. Zneužívanie, rovnako ako manipulácia a vydieranie, však nikdy žiadne ovocie neprinášajú.

Na začiatku vzťahu je veľmi ťažké rozpoznať predovšetkým jeden typ citového zneužívania, ktorému sa hovorí gaslighting. Termín pochádza zo svetoznámeho filmu Plynové lampy (Gaslight, 1944), v ktorom sa manžel snaží presvedčiť svoju ženu, že je psychicky chorá, nenápadne jej podáva falošné informácie a snaží sa ju zneistiť: napríklad tvrdí, že svetlo nebliká, aj keď to nie je pravda .

2. Prehnaná žiarlivosť a kontrola

Ďalším varovným signálom, že vás nečaká šťastná láska, je abnormálna až chorobná žiarlivosť, majetnícke sklony a kontrola. Díva sa vám dotyčný cez rameno, keď píšete esemesky, tvrdí, že vo vzťahu musí vládnuť úplná dôvera a preto by bolo dobré vymeniť si heslá k e-mailovým účtom? Rýchlo preč. Výskumy poukazujú na súvislosť medzi prílišnú kontrolou a psychickým týraním (zakazovanie priateľov, domáce väzenie a zákaz zábavy).

3. Nedostatok komunikácie

Povedané to bolo už mnohokrát. Komunikácia je jedným z kľúčov partnerského a sexuálneho uspokojenia. Ak chýba, môže to spôsobiť celý rad problémov. Ak nie je náprotivok ochotný poskytovať spätnú väzbu, nedajú sa riešiť konflikty ani problémy a nikdy nenájdete kompromis či pokoj. Justin Lehmiller tvrdí, že jedným z najproblematickejších komunikačných vzorcov je tzv. kamenný múr: partner, ktorému chcete niečo povedať, sa jednoducho „vypne“, otočí a odíde.

4. Extrémne sebectvo a narcizmus

Keď máte charakterizovať, čo vás vo vzťahu robí šťastnými, akú vec postavíte na prvé miesto? Hocikto odpovie, že ochotu dávať a brať – v spálni a mimo nej. Z toho vyplýva, že ak jeden z páru stále len sebecky berie, ale nič nedáva na oplátku, je také spolužitie trochu ako jednosmerná ulica.

A ako sa sústredene na seba narcista pozerá? Brad Bushman (60), profesor komunikácie a psychológie, vypozoroval, že taký človek je na seba tak pyšný, že sa k svojej povahe hrdo hlási. Stačí sa ho spýtať, či je narcis. Milerád priamo odpovie, pretože v tom nevidí nič zlé. Potom ale žiadne hlbšie prepojenie, nieto šťastie nečakajte!

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Zlé osobné pocity

Na šiestom zmysle a pocitoch jednoznačne záleží! Ako sa cítite po partnerovom boku? Zvyčajne šťastne, bezpečne a pohodlne? Každý vzťah má samozrejme problémy a konflikty, takže je normálne, keď si vymieňate názory. Ak zistíte však, že je zlých chvíľok viac ako dobrých, spozornite. Vedci upozorňujú, že na päť pozitívnych myšlienok smerovaných k partnerovi by mala pripadnúť iba jedna negatívna. Potom je vraj oveľa pravdepodobnejšie, že partnerstvo prežije.

A čo ďalšie varovné signály, ktoré neradno prehliadať? Justin Lehmiller varuje aj pred silným nedostatkom dôvery a rešpektu k vašim hraniciam: „Ty toto nechceš? Nezáujem! A vôbec, nedá sa ti veriť, rovnako všetko pokazíš! „

zdroj: prozeny.cz/

Tri dôvody, prečo o vás muži rýchlo strácajú záujem

facebook

Prekvapivé tipy, ako si užiť častejšie sex