Prečo muži milujú ženské prsia?

Muži strávia pozorovaním ženských pŕs viac času, ako by bolo treba. Pritom prsia nemajú pre dospelého chlapa žiadnu funkciu, tak čo muža toľko fascinuje? Vysvetlenie uhrančivosť ženských prsníkov nie je ľahké. Hypotéz už bolo veľa, od psychologických, cez antropologické, až po psychoanalytické. To najnovšie pochádzajú od neurovedcov

Larry Young, profesor psychiatrie na Emory University, študuje prsia po väčšinu života. Jeho základná myšlienka sa dá zhrnúť takto: muži k prsiam získajú vzťah už ako kojenci, keď z nich sajú mlieko od svojich matiek. Náš mozog potom túto uloženú väzbu využije v dospelosti, aby vylepšil vzťahy medzi partnerskými dvojicami. Young má pre svoju hypotézu veľmi solídne argumenty. Keď žena dojčí dieťa, kojenec ústami stimuluje bradavku. Tieto dotyky u žien spúšťa uvoľňovanie oxytocínu, prezývaný hormón šťastia. Ten má pri dojčení niekoľko funkcií – predovšetkým zariadi to, aby ženu dojčenie bavilo, ale súčasne vďaka nemu vzniká medzi matkou a potomkom silná emocionálne väzba. Veľmi podobné mechanizmy fungujú aj u sexuálneho vzrušovania pŕs.

Podľa Younga sa pri sexuálnej stimulácii pŕs aktivujú podobné oblasti mozgu a majú podobný zmysel: majú zabezpečiť, aby ženu „párenie“ bavilo a tiež sa vďaka spúšťaniu reakcie v mozgu posilňujú putá medzi mužom a ženou. Inými slovami: muži sa vďaka masírovania ženských bradaviek môžu stať pre partnerku prijateľnejšími. Oxytocín pri sexe tiež zužuje pole vnímania; to zase pomáha partnerke, aby ignorovala všetky nevhodné vnemy z okolia a sústredila sa len na to, čo je dôležité – teda na partnera.

Chlapi vlastne stimulovaním bradaviek zaisťujú slasť pre ženu a väčšie sústredenie na samotný milostný akt, teda aj na nich. Zdá sa, že evolučne sa u druhu Homo sapiens erotické hry premenili z jednoduchého ukojenia rozmnožovacieho pudu na „vyšší level“.

A čo muži?

Pre mužov potom pohľad na ženské prsia spúšťa podvedomé úvahy: prsia sú dôležité, pretože ak sa im budem venovať, stúpa tým moja šanca na potomstvo. Tí, ktorí prsia partneriek ignorujú, naopak svoje šance na pohlavný styk výrazne znižujú. Z hľadiska evolúcie je tiež veľmi podivné, že prsia sú tak zaujímavé len pre človeka, ostatné zvieratá a to ani naši najbližší príbuzní, im nevenujú takmer žiadnu pozornosť. Príčin je viac – človek je najviac monogamným primátom, preto je u neho najdôležitejšia dlhodobá väzba na partnera. A práve tú pomáhajú upevňovať prsia.

Druhý dôvod je ešte zložitejší. Má čo robiť s tým, že je človek človekom. Človeka robí človekom najmä jeho vzpriamená chôdza; vďaka nej sa podľa mnohých vedcov z opice stal ľudskou bytosťou. Ale predstavovala tiež problém. Dovtedy najerotogenejšia zóna, pozadie, sa dostala zo zorného uhla. Preto príroda musela zvoliť inú oblasť, ktorá „sedacie partie“ nahradí. A nie náhodou padla voľba na prsia: sú tak trošku sedacím partiám podobné – a zrejme práve na ne majú upozorniť.

Okrem toho sú na ideálnom mieste: vďaka tomu, že sa ľudia milujú najčastejšie tvárou v tvár, dajú sa ľahko stimulovať. Podľa Younga priamo súvisí evolúcia človeka s jeho vzpriamenou chôdzou a evolúciou ľudskej sexuality. Problém je, že už vznikli kritické rozbory Youngovej štúdie, ktoré upozorňujú na množstvo nedostatkov. Existuje napríklad nemalé množstvo mužov, ktoré ženské prsia príliš nezaujímajú a dokonca existujú celé kultúry, kde prsia nemajú erotickú rolu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Antropológovia to pozorujú napríklad u mnohých afrických kultúr; ženy si tu prsia vôbec nezakrývajú a muži ich teda ani nepovažujú za tak sexuálne príťažlivé …

zdroj: iprima.cz

Ako získať späť stratenú dôveru?

facebook

6 dôvodov, prečo by sme mali tráviť viac času osamote