Ako získať späť stratenú dôveru?

Dôvera vo vzťahu je nesmierne dôležitá. Dôvera vám pomôže riešiť závažné problémy, uľahčí vzájomné pochopenie a s dôverou budete tiež ľahšie predchádzať krízam vo vzťahu.

Čo keď sa dôvera zo vzťahu vytratí?

Urobil váš partner niečo ťažko odpustitelného? Zradil vašu dôveru a vy teraz vôbec netušíte, či mu ešte niekedy budete môcť veriť? Či sa na neho budete moc spoľahnúť? Alebo ste to boli vy, kto sa previnil?  Či tak alebo onak, strata dôvery je každopádne ťažká rana pre váš vzťah. Ak chcete ďalej pokračovať v spoločnom a spokojnom živote, mali by ste sa pokúsiť stratenú dôveru obnoviť. Obnova dôvery vo vzťahu býva beh na dlhú trať a úspech nie je nikdy vopred istý.

Ako obnoviť stratenú dôveru?

Ten, kto sa previnil, kto zradil dôveru svojho partnera, by mal tomu druhému nechať dostatok priestoru a predovšetkým času, aby sa s touto situáciou mohol zmieriť a vyrovnať po svojom. Je pochopiteľné, že sa previnilec obáva, že sa partner cez túto stratu dôvery neprenesie, že sa mu nepodarí dôveru získať späť. Napriek tomu je dôležité, aby na toho druhého netlačil, nesnažil sa extrémne prehovárať a vysvetľovať. Práve tak býva kontraproduktívna nadmerná snaha byť lepší, správať sa k partnerovi lepšie ako predtým.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Nemá zmysel sľubovať, že to previnilec už neurobí, že sa poučil zo svojich chýb a že je lepším človekom. Sľuby vo chvíli, kedy si partneri nedôverujú, majú malú váhu. Akokoľvek je to nepríjemné, je jednoducho nutné toho druhého nechať, aby si všetko, čo sa udialo sám strávil, aby si to odžil.

Čo môžete urobiť pre to, aby sa vzťah napravil

Aj keď jeden z partnerov druhému zradu odpustí, stále to neznamená, že je vzťah zachránený. Pokúste sa nájsť dôvod zrady. Zistite, čo vo vzťahu nefungovalo. Prečo k takejto situácii vlastne došlo? Chýbalo partnerovi niečo vo vzťahu? Prekážalo mu niečo? Keď sa vám podarí určiť prapôvod zrady, mali by ste sa dohodnúť, čo teraz urobíte pre to, aby ste takejto situácii predišli. Stanovte si konkrétne kroky, ako teraz budete vzťah a dôveru v ňom budovať.

Prázdne sľuby nemajú zmysel. Vytvorte spolu jasnú dohodu a dôsledne ju dodržiavajte.

Ak sa vám obnoviť dôveru vo vzťahu stále nedarí, ale napriek tomu sa obaja dvaja snažíte a vážne chcete vzťah zachrániť, navštívte odborníka na partnerské vzťahy. Pomôže vám objaviť príčinu problému a vytvoriť konkrétny plán a dohodu, ktorá postupne povedie k obnove dôvery vo vašom vzťahu.

zdroj: partnerske-vztahy.eu

Prečo je toľko nezadaných atraktívnych tridsiatničok?

facebook

Zdravé návyky, ktoré sú tajomstvom dlhodobých vzťahov