6 dôvodov, prečo by sme mali tráviť viac času osamote

Málokto z nás pravidelne trávi čas skutočne osamote. Ak nie je s nami fyzická osoba, sme neustále pripojení k internetu. Vedieť čas od času vypnúť a byť naozaj len sami so sebou nám ale poskytne neoceniteľnú službu.

„V dnešnej dobe sa vyhľadávanie samoty stalo umením,“ hovorí psychologička Sherrie Bourg Carter. Podľa nej by sme si nemali pliesť samotu s osamelosťou alebo asociálnosťou. „Tráviť čas len sami so sebou je veľmi zdravé. Ten, kto niekedy trávi čas osamote, z toho naopak môže načerpať rad fyzických a psychologických výhod,“ dodáva.

Vyčistite SI HLAVU

Skutočne si vyčistiť hlavu a uvoľniť sa môžeme naozaj len osamote. Ak sme stále s niekým v styku, náš mozog nemá čas si oddýchnuť. Keď nie sme rozptyľovaní, môžeme sa lepšie sústrediť a myslieť jasnejšie. Je to príležitosť na revitalizáciu našej mysle a tela súčasne.

Lepšia koncentrácia A PRODUKTIVITA

Vyššie popísaný „reštart“ mozgu pomáha zlepšiť koncentráciu i produktivitu. Ak z nášho dňa zmizne všetko rozptýlenie a vyrušenie, s ktorými sa obvykle stretáva, stihneme oveľa viac vecí v ďaleko kratšom čase.

Objavte svoje PRAVÉ JA

V bežnom živote fungujeme v rámci nejakej skupiny (v škole, v práci, v rodine). Máme potom tendenciu byť komfortní so skupinou a urobíme tak mnohokrát rozhodnutia, ku ktorým by sme sami nedospeli. Keď sme o samote a nikto nás neovplyvňuje, dáva nám to príležitosť nájsť samých sebe a svoj vnútorný hlas.

Myslite DO HĹBKY

Len o samote máme čas premyslieť niektoré veci do hĺbky. V každodennom živote plníme neustále nejaké úlohy a často sa zdá, že nemajú koniec. Keď sme stále v pohybe, nemáme čas na to, aby sme sa nad niečím poriadne zamysleli. To zároveň znižuje našu tvorivosť a produktivitu.

Vyriešte svoje PROBLÉMY

Riešenie zásadných problémov by sme si takisto mali premyslieť osamote. Je totiž pomerne ťažké vymyslieť účinné riešenie, ak nás neustále vyrušujú novo prichádzajúci informácie, či už sa jedná o e-mail alebo živého človeka, ktorý nám prišiel niečo povedal.

SAMOTA zlepši vaše VZŤAHY

Trávenie času osamote zlepší vaše vzťahy s ostatnými ľuďmi. Tým, že trávite čas len sami so sebou, lepšie pochopíte, kto vlastne ste a čo v živote chcete. Budete mať pravdepodobne tiež istotu v tom s kým sa chcete obklopovať. Potom, čo strávite nejaký čas osamote si taktiež môžete viac vážiť vzťahov s ostatnými ľuďmi.

KDE hľadať samotu?

V dnešnej dobe je pomerne ťažké byť na chvíľu naozaj sami. Skúste preto niekoľko nasledujúcich tipov:

Odpojte sa. Vypnite internet, mobilný telefón aj televíziu. Uvidíte, koľko toho bez neustáleho rozptyľovania naraz stihnete.

Vstávajte skoro. Nastavte si budík o polhodinu alebo hodinu skôr než vstávajú všetci ostatní. Tento čas využite na to, aby ste premysleli, niečo tvorili, riešili problémy, skrátka čokoľvek budete potrebovať. To isté môžete urobiť ak dorazíte ako prvý do práce.

Zatvorte dvere. Ak máte pocit, že vás v zamestnaní neustále niekto vyrušuje, zatvorte sa v kancelárii a ostatných poučte, že vás MÔŽU rušiť len, ak to bude nevyhnutné.

Využite pauzu na obed. Nestrácajte obedňajšiu pauzu jedlom u svojho pracovného stola. Nemusíte takisto chodiť na obed každý deň s ostatnými. Skúste aspoň raz za týždeň vyraziť na obed sami. Sadnite si napríklad do parku a užívajte si čas, ktorý je len a len váš.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Samotu si naplánujte. Ak je pre vás naozaj ťažké byť aspoň chvíľku osamote, jednoducho si ju naplánujte v kalendári. Nemusí ísť pritom o žiadny dlhý časový úsek. Záleží na tom, ako daný čas využijete.

zdroj: flowee.cz/

Ako zvládnuť, keď vaše miesto po rozchode obsadí niekto iný.

facebook

Zázrak menom chlorofyl: Prečo všetci šalejú po zelenej šťave?