O čo všetko prídete, keď sa prestanete bozkávať?

Nie, nechoď ku mne na menej ako dva metre a hlavne si nechaj zájsť chuť na bozk! Sociálny odstup svetom vládne, rovnako ako strach z dotykov a bozkávania. Lenže tým prichádzate o cennú schopnosť: prirodzene vrodený cit pre výber najvhodnejšieho partnera. Čo ďalšie je v ohrození?

Súčasťou boja s koronavírusmi sú sprísnené hygienické opatrenia. Ľudia sa boja podávať si ruky, nieto si venovať priateľská objatia alebo bozky. Sliny sú totiž cestou prenosu a niektorí experti sa domnievajú, že z pohľadu rizika prenosu infekcie covid-19 je bozkávanie oproti iným sexuálnym aktivitám rizikovejšie! A práve táto informácia mnohých vyľakala. Ale prečo sa napriek tomu od bozkov dlhodobo neodkláňať?

Dôvody, prečo sa (radi) bozkávame

Kontakt ústnych otvorov bol pozorovaný u širokej škály živočíchov vrátane rýb, vtákov a primátov a slúži celej rade funkcií – napr. na hodnotenie fyzických schopností a získavanie potravy. Kontakt jazykov a výmena slín sa však javí ako aktivita na pytačky, ktorá je jedinečná len pre ľudstvo. Bozkávanie je bežné u viac ako 90% známych kultúr! Stretnutie pier s inými pery je príjemné už len preto, že ústa sú erotogénnou zónou, bodom rozkoše. Ide o oblasť so zvýšenou citlivosťou, ktorá disponuje hojnou koncentráciou nervových zakončení.

Je to ten pravý?

Bozky vyjadrujú náklonnosť, povzbudzujú vzrušenie a rozvíjajú intimitu. Je to spôsob, ktorým sa podporuje blízkosť a posilňuje puto medzi blízkymi. O to všetko teraz vinou koronavirusovej pandémie mnohí ľudia prichádzajú. Ba čo horšie, aj hľadanie ideálneho partnera je kvôli tomu o dosť zložitejšie!

Niektoré výskumy naznačujú, že bozky človeku pomáhajú identifikovať dobrých kamarátov a nadväzovať s nimi pevné priateľstvá. Stačí letmý bozk na tvár (od ktorého sa teraz upúšťa, pretože sa neodporúča kontakt na menej ako dva metre) a hneď viete, či si s protistranou máte čo povedať.

Vedci sa zároveň domnievajú, že desať sekúnd trvajúce bozkávanie, pri ktorom dôjde k výmene 80 miliónov baktérií, oddeľuje zrno od pliev aj čo sa týka potencionálnych vzťahov. Jazyk v ústach vám dá signál, či je pre vás partner – čoby možný otec vašich detí – vhodná partia. Solídny barometer pre fyzickú kompatibilitu!

Kedy je potreba bozkávanie najvyššia?

Podľa výskumníkov platí, že keď vám niekto pri bozkávaní chutí a vonia, je medzi vami pozitívna chemická reakcia, ktorá odhaľuje jedinca vhodného pre založenie rodiny. Vlastne za vás v takých chvíľach hovorí plodnosť – bez ohľadu na to, aký má náprotivok charakter … Snáď aj preto existuje teória, že keď sú ženy v najúrodnejšej fáze menštruačného cyklu (tou je ovulácia), hodnotia bozkávanie ako veľmi dôležité – teda aspoň v porovnaní s inými dňami v mesiaci. Avšak aj po dvorení má nielen rozpoznávací a rozmnožovací zmysel!

Bozk namiesto antidepresív

Psychológovia a antropológovia, ktorí sa bozkávaním zaoberali, dospeli k záveru, že ide o prenesenie pôvodného starého stravovacieho zvyku predžuvaním potravy dojčatám. Zahŕňa potrebu získať všetko, čo obsahuje cenné živiny, všetko, po čom telo túži. Preto dnešní milenci cítia neprekonateľnú potrebu sa navzájom samou láskou zjesť.

Počas bozku navyše dochádza k uvoľňovaniu dopamínu, oxytocínu a serotonínu, čo sú hormóny, ktoré znižujú stres a úzkosť, podporujú spokojnosť a prinášajú dobrú náladu. Tiež sa mierne zvyšuje teplota a krvný tlak a dych je rýchlejší, čo stimuluje krvný obeh a posilňuje pľúca. Bozkávanie má tak naozaj hlboký význam a dúfajme, že sa svet čo najskôr vráti k normálu a bozky nebudú patriť medzi rizikové správanie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Čo ďalšie ste o bozkávaní nevedeli?
  • Účinok chemických látok vyprodukovaných pri bozkávaní môže zmierniť kŕče všetkého druhu.
  • Rozšírenie krvných ciev sa podieľa na úľave od bolestí hlavy.
  • Bolo dokázané, že bozkávanie mierni prejavy alergických reakcií spojených s peľom a roztočmi v domácnosti.
  • Sliny okrem iného obsahujú testosterón, pohlavný hormón, ktorý hrá úlohu v sexuálnom vzrušení. Čím dlhšie a vášnivejšie sa bozkávate, tým viac testosterónu sa uvoľňuje.

zdroj: prozeny.cz/

Prečo je dôležité sa vo vzťahoch vedieť ospravedlňovať

facebook

Ako bojovať s prvými vráskami?