Nízke libido? Za nechuťou na sex často stojí týchto 6 vecí

Mám proste nízke libido, sex ma veľmi nebaví. To sú vety, ktoré ženy hovoria celkom často. Len málokedy je to ale ten skutočný dôvod, prečo sa im do milovania s partnerom nechce alebo prečo si ho veľmi neužívajú. Býva za tým väčšinou niečo úplne iné!

Britská expertka na vzťahy a sex Tracey Cox nepopiera, že existujú ženy, ktoré majú od prírody nízke libido, ale rozhodne ich nie je nijak veľmi. Veľmi dobre to vraj vystihol sociálny psychológ Justin Lehmiller, ktorý povedal, že si síce myslíte, že nemáte chuť na sex, ale v skutočnosti nemáte chuť na sex, ktorý máte doma. Problém podľa Tracey Cox nebýva v libidu, ale úplne niekde inde. Čo stojí za nechuťou na sex najčastejšie?

1. Nechuť hovoriť

Je to obvyklý scenár. Čo vám vyhovuje vo vzťahu, napríklad že je partner starostlivý a nežný, nemusí mať v posteli pozitívny efekt. Tam treba túžite po tom, aby bol dominantný, vzal si vás bez pýtania a podobne. Alebo máte nie úplne tradičné túžby a je vám to trápne povedať. „Veľa žien má mnoho aktívnych a divokých sexuálnych fantázií a túžob, ale majú strach sa s nimi partnerovi zveriť. Boja sa, že ich bude súdiť, hodnotiť a podobne,“ tvrdí Tracey Cox. Kým si ale nepoviete, čo by sa vám páčilo, nemôže vám to partner dať.

2. Nespokojnosť s vlastným telom

Vnímanie svojho tela a sexuálny život spolu veľmi úzko súvisia. Od toho, ako vidíte samy seba a ako ste so sebou (ne)spokojné, sa odvíja túžba, vzrušenie, frekvencia sexuálnych stykov aj schopnosť dosahovať orgazmus. „Je to jasné a potvrdzuje to jedna štúdia za druhou. Keď si pripadáte atraktívne a sexuálne príťažlivé, máte oveľa viac chuť na sex a oveľa viac si ho užívate. Je to logické. Ak si pripadáte škaredé a neznášate svoje telo, prečo by ste mali chcieť, aby ho niekto videl alebo sa ho dotýkal? „Potvrdzuje Tracey Cox. Tu pomôže len zapracovať na sebavedomí: problém nie je vo vašej spálni, ale vo vašej hlave.

3. Nekompatibilné sexuálne štýly

Veľa sa hovorí o rozdielnom libidu u partnerov, ale poriadnu neplechu môžu narobiť tiež rozdielnosti v štýle milovania. Ak sex, ktorý máte, pre vás nie je vzrušujúci ani zaujímavý, nemáte moc chuť ho opakovať. Ak ale túžite po dlhom nežnom milovaní, očnom kontakte a maznaní, lenže váš partner je skôr milovník rýchloviek, najskôr vás to s ním moc baviť nebude. Tým ale narážame na bod jedna: o tom, čo sa vám páči a nepáči, musíte s partnerom hovoriť.

4. Problémy s orgazmom

Sex býva považovaný za zábavný a príjemný, aj keď práve nedosiahnete orgazmus. Ale keď nevyvrcholíte naozaj nikdy, kým partner zakaždým, je jasné, že zažívate pocity frustrácie a toho, že je to neskutočne nefér. Túžbu a chtíč samozrejme časom vytlačí zášť a pocity nespravodlivosti – a to nie je moc sexi. Opäť späť k bodu jedna: hovorte s partnerom o tom, čo by vám k vyvrcholeniu pomohlo, čo potrebujete a čo vás naozaj vzrušuje

5. Stres a depresie

Stres, úzkosť a depresia, to je trojica najväčších zabijakov libida. Odborníci teraz dokonca upozorňujú, že karantény a lockdown spojené s koronavírusmi neviedli k zvýšenej sexuálnej aktivite (ako niektorí predpokladali), ale často je to úplne naopak. Ľudia sú v strese, riešia existenčné starosti, majú najrôznejšie problémy a obavy a na milovanie nemajú ani pomyslenie. Pritom je to paradox, pretože práve sex dokáže uvoľniť a vyvolať pocity šťastia a spokojnosti.

6. Rozdielne štýly vzrušivosti

Muži a ženy mávajú často úplne iné spôsoby, ako dostať chuť sa milovať. „Asi dve tretiny mužov pociťujú niečo ako spontánnu túžbu. Jednoducho dostanú chuť na sex a idú za partnerkou. Ale rovnako to má asi len 15 percent žien, „hovorí Tracey Cox. Tridsať percent žien má podľa nej tzv. závislú túžbu: „Chtíč prichádza, potom čo je ich telo nejako stimulované, nie predtým.“ Asi polovica žien potom má podľa nich kombináciu oboch – niekedy dostanú chuť na sex len tak, inokedy potrebujú podnet. Takže myslieť si, že keď vás nikdy neprepadne nevysvetliteľná túžba, znamená to, že máte nízke libido, je úplný omyl!

zdroj: prozeny.cz

Radim Uzel: Povedzte si otvorene, čo vás vzrušuje

facebook

Orálny sex? Dámy, takto vám chlap začne “chutiť”!

Cheer EDP pre ženy