Veľký vekový rozdiel? Vždy za to zaplatíte

Všetko má svoje pre a proti, teda aj život s výrazne mladším alebo starším mužom. Čo keď vás od seba delí desať, pätnásť, alebo dokonca dvadsať rokov? Podľa britskej odborníčka na vzťahy Tracey Cox to málokedy skončí dobre.

Sú samozrejme páry, ktoré spolu roky spokojne žijú, aj keď je medzi nimi veľký vekový rozdiel. Ale veľa ich nie je. „Podľa štatistík len osem percent všetkých heterosexuálnych manželských párov v západnom svete má medzi sebou vekový rozdiel desať a viac rokov. A len jedno percento z týchto ôsmich je potom model staršia žena a mladší muž, „hovorí britská expertka na sex a vzťahy Tracey Cox. Desať rokov ešte nie je taký problém, ale čím viac rokov vás od seba delí, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa práve kvôli vekovému rozdielu rozídete. Pritom to dnes ľudia moc neriešia, delí je často aj 20 a viac rokov a každá dvojica verí, že ich láska všetko premôže. A za pár rokov sa čudujú.

Podľa Tracey Cox má výrazne mladší aj starší partner rad výhod, ale väčšinou ide o plusy len dočasné. „Randiť s niekým takým je zábava, ale len chvíľu. Po dlhšej dobe je váš vekový rozdiel skôr zdrojom problémov, „hovorí Tracey Cox. Najčastejšie to podľa nej škrípe v týchto oblastiach.

1. Sex: jednému libido klesá, druhému stúpa

Vaše libido starne rovnako ako vaše telo. Ak je váš partner zhruba v rovnakom veku ako vy, starnete spolu po všetkých stránkach a to je výhoda. Keď prežívate svoje najaktívnejšie sexuálne obdobie, je asi super mať vedľa seba mladého milenca. Lenže u vás to čoskoro pominie, zatiaľ čo on bude ešte dlho vo výbornej forme a pri chuti. A samozrejme to funguje aj opačne. Mať v dvadsiatich vedľa seba štyridsiatnika je v pohode, ale v päťdesiatich sedemdesiatnika?

2. Každý chcete rodinu inokedy

Ten starší už deti má a ten mladší na ne zatiaľ nemyslí. Pohoda. Ale keď začnú jednému tikať biologické hodiny (či už tie ženské, alebo tie mužské), nastáva problém. Ten starší je totiž vo veku, keď už sa deti ťažko plodia alebo je plačúce bábätko to posledné, po čom túži, prípadne už to po prechode vôbec nejde.

3. Nemáte spoločnú históriu

Vyrástli ste na iných filmoch, na inej hudbe. Čítali ste iné knihy, milovali iného hrdinu. Vaše svety sú od seba vzdialené milióny svetelných rokov. „Každá generácia má svoje silné zážitky, spomienky, zlomové okamihy. Spočiatku môže byť zábava, keď váš náprotivok nevie, o čom hovoríte, ale postupne vám to začne vadiť. Mať spoločnú históriu je dôležité, „hovorí Tracey Cox.

4. Veľký vekový rozdiel znamená aj iné platy

Čím je človek mladší, tým je finančne menej zodpovedný. Nie je to samozrejme pravidlo, ale mladí ešte toľko nemyslia na budúcnosť, viac žijú okamihom. Finančná zodpovednosť je čiastočne otázkou vývoja a je skoro isté, že toho staršieho bude dosť iritovať nerozvážnosť jeho mladšieho partnera.

A potom sú tu príjmy samotné. „Tam, kde býva veľký vekový rozdiel, bývajú často aj veľké rozdiely v príjmoch. Ten, kto má peňazí viac, viac ich do vzťahu investuje, a tým má vlastne väčšiu moc. A moc je veľmi nebezpečná, dá sa ľahko zneužiť, „hovorí Tracey Cox.

5. Už nechcete byť jeho učiteľka

Ak ste vo vzťahu ten starší (bez ohľadu na pohlavie), ste proste učiteľ. Môžete sa snažiť tento stereotyp zmeniť, ale rovnako to tak vždy dopadne. Nejaký čas je to príjemné pre oboch. „Žiak sa učí, vďaka učiteľovi  objavuje svet, niekam sa posúva. Učiteľ odovzdáva vedomosti, cíti sa naplnený, „hovorí Tracey Cox. Lenže po čase vás to oboch prestane baviť. „Zábavné je, keď si role môžete čas od času vymeniť. Lenže vy nemôžete, „tvrdí Tracey Cox.

6. Každý ste v inej zdravotnej kondícii

Je to kruté, ale je to tak. K starobe bohužiaľ patria zdravotné problémy. „Moja kamarátka si v päťdesiatich vzala o dvadsať rokov staršieho muža. Päť rokov boli šťastní, potom mu ale diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Jej je teraz 62 a posledných sedem rokov začína jej deň jeho otázkou, čo budeme robiť‘, ktorá sa v päťminútových intervaloch opakuje. Deň za dňom, už sedem rokov, „opisuje Tracey Cox.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
7. Beriete život inak

V rôznych životných obdobiach žijete inak. Ako študent ľahko mávnete rukou nad tým, že zajtra máte skúšku. Pokojne idete večer do baru, máte predsa ešte ďalšie pokusy. Lenže keď je vám štyridsať a zajtra vás čaká dôležité rokovanie, ktoré vám môže vyniesť v práci povýšenie, je to vaša jediná šanca. A tak do baru určite nepôjdete. Toto (a podobné rozdielnosti) môžu vo vzťahu s veľkým vekovým rozdielom robiť poriadnu neplechu.

zdroj: prozeny.cz

Kolagén: Elixír krásy, ktorý nám ubúda! Ako ho doplniť?

facebook

Viro Stop