Kolagén: Elixír krásy, ktorý nám ubúda! Ako ho doplniť?

Kolagén a elastín – to sú dve telu vlastné látky, ktoré sa dokážu postarať o pružnosť a elasticitu pleti. Lenže obe postupne ubúdajú.

Pružnosť a elasticita sú dve kľúčové slová, ktoré užívame, keď popisujeme, o čo prichádza koža pri svojom starnutí. Stredná vrstva našej pokožky je pretkaná vláknami tvorenými z 80% bielkovinami, tzv. kolagénom. Hustá sieť týchto vlákien chráni tkanivo a pomáha jej zvládať tlak, ktorý musí uniesť, aby sa doslova nepretrhla. Bielkovina obsahuje tiež takzvaný elastín, ktorý pokožke umožňuje sa pri napätí vracať do pôvodného stavu. V mladosti sú kolagénové a elastínové vlákna dobre zásobované vlhkosťou, a preto koža pôsobí pevne, hebko a netvoria sa na nej vrásky. Lenže s pribúdajúcim vekom sa vlákna „unavia“, vysychajú a zmršťujú sa.

Čo je kolagén?

Kolagén je prírodný proteín nachádzajúci sa v kostiach, chrupavkách, koži a šľachách. Existujú rôzne typy kolagénu, ktoré sa v tele vyskytujú prirodzene. Určité kolagény nachádzajúce sa v kožnom tkanive sú podstatné pre pevnosť a elasticitu pokožky. S pribúdajúcim vekom sa tento kolagén rozpadá, čím pokožka stráca svoju pružnosť, začínajú sa na nej tvoriť vrásky a ochabuje.

Spomalenie starnutia

Pri starnutí koža ochabuje a zároveň na nej neustále pribúdajú spočiatku jemné linky a vrásky, postupne sú ale stále výraznejšie. Je to prirodzený proces, ktorý sa snažíme spomaliť. Možnou cestou k pevnejšej, vitálnejšej a na prvý pohľad mladšej pokožke je kombinácia kvalitnej anti-age kozmetiky, ktorá podporuje spevnenie kolagénových a elastínových vlákien v pleti, spolu s takými druhmi ošetrení z oblasti estetickej medicíny, ktoré v koži zaktivujú jeho opätovnú tvorbu. „Produkciu kolagénu v pleti možno podporiť v podstate akýmkoľvek esteticko dermatologickým ošetrením, pri ktorom dochádza k mikroskopickému narušeniu povrchu kože. Týmto procesom sa totiž koža prirodzene začína hojiť a práve pri jej regenerácii postupne dochádza k obnove tvorby kolagénu,“ vysvetľuje korektívna dermatologička MUDr. Iva Obstová.

Nabudenie tvorby kolagénu rádiofrekvenciou

Podporiť opätovnú tvorbu kolagénu dokáže napríklad rádiofrekvencia. Ide o ambulantné ošetrenie, pri ktorom dochádza k žiaducemu prehriatiu pleti. Približne hodinu vopred sa na pleť aplikuje znecitlivujúci krém s anestetikom, aby bola následná procedúra bezbolestná, maximálne je prípustné mierne pálenie. „Je však dobré pripraviť sa na fakt, že po rádiofrekvencii býva pleť začervenaná, niekedy i mierne opuchnutá, zároveň sa na nej vytvoria drobné chrasty“ upozorňuje radšej na túto bežnú reakciu lekárka Iva Obstová. „V prípade nutnosti však možno sčervenanie pokožky zakryť ľahkým tónovacím BB krémom. Potom ale klientkám úplne výnimočne odporúčame skôr nedbalosť v odličovaní, aby sa zabránilo ďalšiemu podráždeniu pleti, „dodáva odborníčka, podľa ktorej je vhodné rádiofrekvenciu podstúpiť ideálne trikrát v intervale 4-6 týždňov. Najvýraznejší efekt vypnutia sa na pleti prejaví asi za dva až štyri mesiace po ošetrení.

zdroj: zeny.cz/

Chlorella, zázrak pre vašu pokožku. Zvnútra aj zvonka

facebook

Chvála komplimentom: prospievajú duši aj zdraviu

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.