Dlhodobý vzťah bez sexu. Vadí, keď máte sexu málo?

Na začiatku vzťahu ste si s partnerom užívali každodenné milovanie, stačil vám jeden dotyk a na vzrušenie ste nemusela čakať. Po pätnástich rokoch vzťahu však už romantické chvíľky zažívate poskromne. Možno vás to trápi, možno si hovoríte, že to tak majú ľudia v dlhodobých vzťahoch bežne. Kde je pravda? A dá sa sex do vzťahu zase vrátiť?

V každom vzťahu zohráva sex rôznu úlohu. U niekoho už od začiatku bola jeho frekvencia nízka, inde sa vytráca postupom času. Preto je DÔLEŽITÉ sa na vzťah pozerať z mnohých uhlov a než si poviete, že zo vzťahu bez sexu chcete odísť, mala by ste odhaliť dôvody jeho straty. A skúsiť to napraviť. Alebo sa zamyslieť, či je pre vás sex vo vzťahu naozaj tým najdôležitejším.

Prečo je váš vzťah bez sexu?

Stacey Laura Lloyd, uznávaná autorka, ktorej práca sa zameriavajú na randenia a vzťahy, odporúča odkryť, prečo sex vymizol. „Napríklad preto, že vy a váš partner ste zaneprázdnení a máte veľa záväzkov a povinností, kvôli ktorým svoje DÔVERNÉ chvíľky odkladáte. U niektorých párov prichádza asexuálna povaha ich vzťahu v iných formách. Prestali sa fyzicky priťahovať alebo si sex neželajú kvôli udalostiam v živote, ktoré zo sexu robia viac fušku než zmysluplný akt. „

Okrem toho existujú aj ďalšie páry, kde sa sex zastaví potom, čo do vzťahu prídu deti, pretože potom je náročnejšie vnímať svojho partnera ako sexuálne bytosť a nie iba ako matku alebo otca svojich detí. Existujú tiež páry, pre ktoré sex nebol nikdy kľúčovou záležitosťou a svojho partnera považujú skôr za spoločníka a priateľa než za romantického zvodcu. Mnohí stratili sexuálnu túžbu po partnerovi kvôli nevere, pretože zrada a zničená dôvera silno narušujú túžbu po intimite.

Je vo vzťahu sex dôležitý?

Ubúdanie sexu možno pripísať mnohých dôvodom. Stres, zaneprázdnenie, žiadne súkromie, hormonálne zmeny súvisiace s vekom, zdravotné problémy atď. Rovnako tak aj odlišnému vývoju partnerov. Vzťah nie je statický rovnako ako vývoj osoby v ňom. Môže sa stať, že si zrazu každý ide za svojimi snami a stretávajú sa len minimálne, potom už čas na intímnosti nezostáva. Napriek tomu sa môžu v takomto vzťahu cítiť veľmi dobre a spokojne. Len nemajú sex. Je to problém?

Sex je síce jedným zo stavebných pilierov zdravého vzťahu a bez neho to naozaj nejde, však nie je to len o ňom,“ vysvetľuje prítomnosť sexu vo vzťahu párový terapeut Jan Vojtko a pokračuje ďalej. „Kvalita a kvantita sexu sa rokmi mení. Mýtus, že sex mladej lásky je lepší ako ten medzi dlhodobými partnermi, je naozaj silne zakorenený. Kvantita, ale nie je kvalita. V dlhodobom vzťahu máte vedľa seba niekoho, kto pozná vás i vaše telo aj to, čo na vás funguje. Už mu ani nemusíte naznačovať. Stačí sa len pozrieť. „

To, že sex je vo vzťahu naozaj dôležitý, ale musíme rozlišovať medzi kvalitou a kvantitou, dokladajú aj iní terapeuti, medzi ktorých patrí klinická psychologička a vzťahová expertka Frances Cohen Praver, Ph.D.,: „Sex je nevyhnutnou súčasťou intímneho vzťahu a mnohí veria, že sex je pre nás nevyhnutným spôsobom, ako sa skutočne spojiť so svojím partnerom, pretože tento intímny akt má fyzické aj emočné zložky. Napríklad, ak sa sex s vašim partnerom objavuje vo vašich myšlienkach a túžite po intímnom spojení, potom udržujete vaše spojenie a vzťahy silné. Ak však zrazu stratíte túžbu po sexe so svojim partnerom alebo zažívate intímne chvíľky len zriedka, môže to znamenať, že vaše spojenie mizne a váš vzťah sa stal viac platonickým než romantickým. „

Koľko je veľa a koľko málo?

To, čo pary pravdepodobne najviac trápi a podporuje mýtus týkajúcich sa vysokej frekvencii sexu ako ukazovateľa dobrého vzťahu, je neustále porovnávanie sa s druhými. Koľkokrát spolu spíte? Iskrí to medzi vami stále? Skúšate nové sexuálne praktiky? „Po prvé, porovnávaním môžem zabrániť len tým, že si uvedomím, že druhí nežijú môj vzťah. To hlavné je, aby ste si dokázali povedať, či ste vo vašej verzii sexuálnych aktivít šťastní, „zdôrazňuje Jan Vojtko vo svojej knihe Vzťahy a mýty. Je vlastne úplne jedno, či máte sex raz za mesiac či pol roka alebo každý týždeň, dôležité je, či vám to vyhovuje. Keď áno, prečo sa tým trápiť. Keď túžite naopak po sexe viac, je na mieste sa o tom s partnerom porozprávať. Sú rôzne dlhé obdobia, kedy na sex skrátka nemáme chuť. Ste čerstvou mamičkou, ktorá nespí a len tak tak sa stihne učesať? Máte zlomenú nohu alebo prechádzate zdravotnými komplikáciami? Vaša práca vám dáva zabrať? Tu sa veľa priestoru pre sex nenájde. Lepšie ako svoje trápenie rozoberať s kamarátkou je zmysluplnejšie hovoriť o sexe s partnerom. Jedným z významných dôvodov, prečo sex vo vzťahu riešime, je podľa párového terapeuta Jana Vojtka strach z toho, že keď nie je sex či ho ubúda, prestáva nás mať partner rád, už nás nemiluje, nie sme pre neho dosť dobré. „Lenže toto je môj strach, moja téma, preto by bolo dobré ho otvoriť s náprotivkom a opýtať sa ho. Nič iné totiž urobiť nemôžem, „hovorí terapeut.

Zostať vo vzťahu, alebo odísť?

Ak vás zaujíma, či by ste mali zostať v partnerskom vzťahu, alebo odísť, musíte posúdiť, aký dôležitý je pre vás sex. Pre niektorých ľudí je sex vo vzťahu absolútnou nutnosťou a nie je možné zostať v romantickom vzťahu, kde je sex len zriedka či vôbec. Iným postačí prežívať hlavne emocionálne spojenie so svojím partnerom pre udržanie zmysluplného, ​​úspešného a dlhodobého vzťahu. Ale existujú aj ďalšie možnosti. Mnoho párov má dohodnutý typ otvoreného vzťahu, kedy sú schopní a môžu uspokojiť svoje sexuálne potreby mimo svoj vzťah s partnerom, ale stále si zostávajú plne oddaní.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Pokiaľ ide o sex vo vzťahu, rozhodujúce je, že musíte urobiť to, čo je pre vás najlepšie. Neexistuje žiadna odpoveď, koľko je tak akurát, pretože to jednoducho závisí na dôležitosti, ktorú sexu osobne prikladáte. Ak si v tejto otázke ako pár neviete rady, môžete využiť radu odborníka, ktorý vám pomôže, niekedy aj veľmi rýchlo, problém napraviť. Poskytne vám informácie, pokyny, veci, ktoré vo vzťahu môžete skúsiť, a pomôže vám sa vo vzťahu cítiť dobre. Nezabúdajte na dotyky a intimitu aj bez sexu, aj to pre vzťah veľa znamená.

zdroj: zeny.cz

Prekvapivé tipy, ako si užiť častejšie sex

facebook

Prečo je toľko nezadaných atraktívnych tridsiatničok?