Prehľad vitamínov: Niektoré si telo samo nevyrobí a musí ich získať z potravy

Odborníci hovoria, že denne by sme mali zjesť päť porcií ovocia alebo zeleniny, aby sme získali primerané množstvo vitamínov a minerálov. Poznáme celkom trinásť vitamínov, ktoré sa delia na  rozpustné v tukoch (A, D, E a K) a rozpustné vo vode (vitamín C a osem vitamínov B). Vitamíny rozpustné v tukoch zostávajú v tele dlhší čas, zatiaľ čo tie rozpustné vo vode okrem vitamínu B12, zostávajú v organizme len krátko, a preto je potrebné neustále ich dopĺňať.

Vitamíny, s výnimkou K a D, si naše telo samo vyrobiť nedokáže, a musíme ich preto získavať z potravy. Najviac vitamínov je v ovocí a zelenine, ale k dostaniu sú aj rôzne potravinové doplnky. Hlavné je dbať na ich pravidelný prísun, nech sme zdraví a odolní.

Vitamín A

Ovplyvňuje rast, podporuje imunitu a pôsobí pozitívne na kožu a sliznice. Je to veľmi významný antioxidant. Jeho nedostatok vedie dokonca k šeroslepote. Nachádza sa vo vajciach, tučných rybách, plnotučnom mlieku, výrobkoch z plnotučného mlieka a v pečeni. Beta-karotén, ktorý je zdrojom vitamínu A, je obsiahnutý v mrkve, špenáte, rajčinách, marhuliach, mangu a v červenom, žltom, oranžovom a tmavo zelenom ovocí a zelenine.

Vitamínové chudnutie

U mnohých celebrít je populárna diéta pomocou vitamínu B12. Speváčky Madonna, Katy Perry Jennifer Lopez alebo Rihanna si doprajú špeciálne injekcie, ktoré nielen naštartujú organizmus, ale zároveň urýchlia spaľovanie tukov, čo sa spomínaným dámam, ktoré strážia každý fald, samozrejme hodí. Odborníci však takéto podávanie vitamínu B12 nevidia radi a varujú, že príliš vysoké dávky škodia a kto má problémy s obličkami alebo pečeňou, mal by na podobný „doping“ rovno zabudnúť.

Vitamín C

Je účinným bojovníkom proti vírusovým a bakteriálnym infekciám, napomáha ochrane cievnych stien, vstrebávaniu železa, má antioxidačné účinky, zbavuje organizmus rakovinotvorných látok a uľahčuje hojenie. Nachádza sa v citrusových plodoch, ríbezlí, čerstvom petržlene, paprikách, čerstvom ovocí, kapuste, špenáte, šaláte, v kiwi alebo jahodách.

Vitamín D

Je potrebný pre vstrebávanie vápnika a mineralizáciu kostí a zubov a hrá úlohu aj v našom imunitnom systéme. Obsahujú ho tučné ryby ako napríklad losos, makrela alebo sardinky, ale tiež maslo, pečeň, žĺtky a mliečne výrobky.

Vitamín E

Pomáha pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb a niektorých druhov rakoviny. Nájdeme ho v rastlinných olejoch a margarínoch, v olejnatých jadrách a búrskych orieškoch.

Nič sa nesmie preháňať

Príjem vitamínov by mal byť vyvážený a u potravinových doplnkov by sme nemali prekračovať dennú odporúčanú dávku. Ak už sa tak stane, potom to väčšinou nie je tak veľký problém. Nebezpečná je ale vysoká dávka vitamínu A alebo D. U predávkovaní vitamínom A sú bohužiaľ známe aj smrteľné prípady. Väčšie požitie vitamínu C môže tiež spôsobiť zdravotné problémy, ktoré sa ale rýchlo upravia, keď sa dávka zníži.

Vitamín K

Pôsobí na zrážanlivosť krvi a podporuje zdravý vývoj kostí. Obsahuje ho petržlen, špenát, kapusta, kel a šaláty.

VITAMÍNY B

B1 obsahujú strukoviny, obilniny, kvasnice alebo ryby; pôsobí pri migrénach, depresiách a podporuje mozgovú činnosť.

B2 nájdete v mlieku, zelenine, kvasniciach alebo v zemiakoch; jeho nedostatok sa často prejaví kožnými problémami a chudokrvnosťou.

B3 je v celozrnnej múke, zelenine a hubách; znižuje hladinu cholesterolu, pomáha pri strese i ako prevencia cukrovky; jeho nedostatok spôsobuje nechutenstvo alebo nespavosť.

B5 priaznivo pôsobí na kožu, vlasy, nechty a kĺby, zvyšuje imunitu; je v strukovinách, mäse alebo pšeničných otrubách; pri nedostatku sa prejaví ako kútiky a afty.

B6 pomáha pri predmenštruačných ťažkostiach a priaznivo pôsobí pri reumatických a nervových ochoreniach; obsahuje ho bravčové mäso, sója alebo pšeničné klíčky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

B7 býva tiež nazývaný vitamín H; má vplyv na vlasy, sliznice a pokožku.

B9 nájdeme v strukovinách, kapuste alebo chlebe; je dôležitý pre vývoj, krvotvorbu a nervové procesy.

B12 obsahujú ryby, vajcia a mliečne výrobky; je potrebný pre tvorbu červených krviniek, pôsobí proti anémii a krvným chorobám.

zdroj: kafe.cz

Čo jesť a piť, aby sme boli šťastnejší

facebook

10 potravín, ktoré musíte mať v chladničke, aby ste schudli!