Čím nahradiť antibiotiká? Vedci sa obracajú k potravine, ktorú máme všetci doma

Prvá zmienka o mede a jeho využívaní ľuďmi dokladá maľba v jaskyni vytvorená pred 8 000 rokmi vo východnom Španielsku. Písomné záznamy ukazujú, že med ako ľudový liek používali v antickej kultúre, v starovekej Číne a je zachovaných 147 lekárskych receptov s medom zo starovekého Egypta. Nová štúdia naznačila, že med je aj po tisícročia stále vhodnejšou alternatívou liečbou u niektorých ochorení ako antibiotiká.

Podľa tradičnej čínskej medicíny pred 2000 rokmi pred našim letopočtom mal med vyvážené vlastnosti a výbornú schopnosť spájať ďalšie rôzne liečivé látky. Využíval sa na liečbu bolesti, nespavosti, stresu, zápalom žalúdka a vredom, zápche, kašli, oparom a ďalším neduhom. Ebersov papyrus z Egypta datovaný okolo roku 1550 pred našim letopočtom predstavil 147 lekárskych receptov s medom pre liečbu vonkajších zranení. Med sa tiež používal v rôznych zmesiach, ktoré pomáhali liečiť popáleniny, pooperačné stavy, pri liečbe plešivosti alebo zápalu spojiviek.

Vedci z Oxfordu predstavili novú štúdiu, ktorá odporúča využívať med pri liečbe bolesti v krku, kašľa a prechladnutia. Podľa Národnej zdravotnej služby vo Veľkej Británii med pre deti do jedného roka predstavuje nebezpečenstvo vo forme botulizmu. To je otrava termolabilným botulotoxínom produkovaným baktériou Clostridium botulinum a spôsobuje ochrnutie.

Vedci sa zamerali na databázu, ktorá obsahovala niekoľko štúdií o mede a rôznych doplnkov, ktoré ho obsahovali. Jednalo sa najmä o antihistaminiká, lieky proti kašľu a proti bolesti. Našli 14 klinických štúdií, ktorých sa dohromady zúčastnilo 1 761 dobrovoľníkov rôzneho veku. Analýza štúdií ukázala, že med bol najúčinnejší pri liečbe kašľa a príznaky ustúpili o dva dni skôr ako u pacientov, ktorí užívali medikáciu, podľa Guardian.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Autori štúdie Hibatullah Abuelgasim, Charlotte Alburyová a Joseph Lee však poznamenali, že med je zložitá látka a je potrebné ďalších štúdií na potvrdenie ich zistení. Napriek tomu však navrhujú, že med môže byť lepší ako konvenčná liečba kašľa, upchatého nosa a bolesti v krku, pretože je lacný, ľahko dostupný a nemá žiadne vedľajšie účinky. „Med je často používaný ako ľudový liek a preto je ľuďom dobre známy. Odporúčame med ako alternatívu antibiotík pri liečbe infekcie horných dýchacích ciest, „píšu vedci záverom vo svojej štúdii.

zdroj: eurozpravy.cz

Zoznam 50 superpotravín pre zdravie, silu a energiu.

facebook

Žite život bez cukru. Toto všetko bez neho vaše telo pocíti!