Niekto ich berie ako známku životnej múdrosti a získaného zdravého náhľadu na život. Iný sa s nimi trápi a stále rieši, ako sa s nimi vyrovnať a neúprosnú známku nášho veku zamaskovať. Čo je príčinou vzniku vrások, väčšina dobre vie. A aké máme možnosti oklamať prírodu? Chemický peeling ovocnými kyselinami, používanie kozmetických krémov, masiek a sér s obsahom retinolu, ovocných kyselín, kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej, peptidov a ďalších, niekedy menej, inokedy viac účinných látok. Hlboké vrásky možno vyplniť prípravky s hovädzími kolagénnymi implantátmi či kyselinou hyalurónovou. Vypnutie tváre je radikálnym riešením na klinike plastickej chirurgie. Povedzme si teraz o najčastejších metódach korekcie vrások.
Krátko o vráskach
Povrch najväčšieho orgánu tela, kože, nie je rovný. Naopak je zvlnený, rozbrázdený kožnými záhyby, vráskami a faldami. Farba kože je určovaná silou rohovej vrstvy, obsahom kožného pigmentu, tuku, karoténu a tiež stupňom prekrvenia. Elasticita, pružnosť a pevnosť kože závisí od obsahu kolagénnych a elastických vlákien a na obsahu vody v koži. Vrásky vznikajú v dôsledku poškodzovania pleti vplyvom škodlivých faktorov vonkajšieho prostredia (fajčenie, smog, UV žiarenie), vplyvom hormonálnych zmien a nevhodnou stravou. Pleť začína starnúť už od 30. roku života. Mastný typ pleti starne pomalšie, suchá, citlivá pleť s rozšírenými cievkami starne rýchlejšie. Najrýchlejšie a najviac sú viditeľné zmeny na pleti tváre, na krku, v dekolte a na chrbtoch rúk. Starnúca koža ľahšie tvorí pľuzgiere, je bledá, niekedy s odtieňom do žlta, hrubá, suchá, so škvrnitými pigmentáciami. Vrásky sa prehlbujú vplyvom gravitácie a životného štýlu. Svoju úlohu hrá spánok, fajčenie, alkohol a v neposlednom rade nesprávna starostlivosť o pleť.
Vrásky môžeme deliť podľa niekoľkých kritérií:
1. podľa veľkosti – línie, vrásky, faldy
2. podľa vzniku – dynamické, statické, stratové, kombinované
3. podľa lokalizácie -periorbitálne, periorálne, čelné, atď.
Od korekčných metód a dermatokozmetiky očakávame:
– podporu vlastnej tvorby kolagénu
– zvýšenie hydratácie pleti
– vyrovnanie kožného povrchu, zjemnenie vrások
– vymiznutie nežiaducej pigmentácie
– zvýšenie odolnosti voči vonkajšiemu prostrediu (UV žiarenie, dehydratáciu apod.)
Botulotoxín
U nás sa používa botulotoxín typu A, ktorý vyrábajú baktérie. Botulotoxín A nachádza uplatnenie v úprave mimických vrások ich uvoľnením. Botulotoxín nie je v dermatokozmetike žiadnou novinkou. Používa sa už viac ako 20 rokov. Napríklad v roku 2001 v USA bolo vykonané 1,6 milióna aplikácií botulotoxínu. Od roku 1997 tento počet vzrástol o 2000% !! Botulotoxín funguje tak, že dočasne zablokuje prenos nervových impulzov do svalu, ten sa uvoľní a nesťahuje sa. Výsledkom je vyradenie mimických svalov z ich funkcie. Často sa klienti obávajú stojaceho vzhľadu masky. Táto obava však nie je na mieste. Efekt je veľmi nenápadný a prirodzený. Všetkými ostatnými svaly hýbete celkom prirodzene, len sa nevytvárajú vrásky. To je tiež dôvodom vzrastajúci popularity aplikácie aj u mužov. Najlepší efekt sa dostavuje u mimických vrások okolí vonkajšieho kútika očí, nad koreňom nosa a na čele. Efekt botulotoxínu sa dá využiť aj pri korekcii asymetrie výšky obočia s veľmi dobrým efektom. Ošetrenie sa vykonáva v sede, vpichov je niekoľko a sú len mierne bolestivé. Znecitlivenie nie je potrebné. Po ošetrení je potrebné svaly trénovať, tj. mračiť sa, robiť grimasy a neľahnúť si do vodorovnej polohy. Efekt sa dostaví najneskôr do 14 dní. 2 dni po aplikácii sa neodporúča chodiť do sauny, vystavovať sa extrémnym zmenám vonkajších teplôt, neslniť sa a 14 dní nemasírovať ošetrenú oblasť. Efekt je dočasný, trvá približne 6-9 mesiacov. Každé ďalšie ošetrenie je možné opakovať za 9-12 mesiacov. V USA sa tiež začal používať botulotoxín typu B. Efekt a spôsob ošetrenia je úplne zhodný ako u popisovaného botulotoxínu A. Používa sa predovšetkým u osôb, ktoré efektívne nereagovali na botulotoxín typu A.
Chemický peeling
Pri tejto metóde sa používajú druhy kyselín obsiahnutých v niektorých druhoch ovocia a v cukrovej trstine. Tieto látky nanesené na pokožku znižujú súdržnosť odumretých buniek kožného povrchu a upravujú tak jej vzhľad. Pravidelným používaním dochádza k stenčeniu nadmernej rohovej vrstvy a k celkovému zlepšeniu stavu pokožky. Glykolová kyselina a ďalšie ovocné kyseliny majú tiež pozitívny vplyv na tvorbu kolagénu (látky zodpovedné za pružnosť a pevnosť kože) a glykozaminoglykánov (látok nevyhnutných pre optimálnu hydratáciu pokožky). Chemický peeling vykonáva v nižších koncentráciách školená kozmetička, vo vyšších koncentráciách kožný lekár. Pleť po chemickom peelingu je ľahko začervenaná, napätá, môže páliť. Neskôr dochádza k olupovaniu a postupnému vyhladeniu pleti a zjemneniu jej povrchu. Chemický peeling tak upravuje drobné vrásky, nerovnosť pigmentácie, pomáha regulovať tvorbu mazu u mastného typu pleti a sťahovať rozšírené póry. Dôležité je prísne dodržiavať odporúčania dané lekárom na ošetrenie pleti po chemickom peelingu. Predovšetkým je nutné nepodceňovať riadnu ochranu ošetrenej pokožky pred nežiadúcim opálením. K tomu sú dnes k dispozícii kvalitné prípravky s ochranným faktorom minimálne 15. Chemický peeling sa opakuje podľa potreby, ale vždy mimo letné obdobie roka.
Výplne vrások
K výplni hlbších vrások a kožných rýh sa dnes používa niekoľko osvedčených výplňových materiálov. Ošetrenie môžete žiadať na pracoviskách korektívnej dermatológie či plastickej chirurgie školeným lekárom. Sú to metódy mierne bolestivé. Treba sa na bolestivosť výkonu vopred opýtať lekára a poradiť sa o možnosti zníženia bolestivosti pri výkone. Je možné použiť znecitlivujúci krém či zvoliť znecitlivenie injekčnou metódou. Rad klientiek a klientov podstupuje ošetrenie bez miestneho znecitlivenia. Rôzne druhy výplňových materiálov majú rôzny druh trvania, niektoré sú výnimočné, iné sú časté a osvedčené. A teraz niekoľko slov k najčastejšie aplikovaným výplniam.
Polytetrafluóretylén – Gore-Tex. Jeho prúžky sa dávajú do podkožia predovšetkým pod hlbokými vráskami medzi nosom a kútikmi pier. Väčšinou túto výplň vykonávajú plastickí chirurgovia. Je to trvalá výplň, efekt je okamžitý. Nehodí sa ako výplň pod veľmi jemnú a tenkú kožu, kde môže presvitať. Nehodí sa k výplni pier.
Kolagénové výplne – Hovädzí kolagén sa používa od 70. rokov minulého storočia. Hoci sa jedná o vysoko čistený produkt kombinovaný s miestnou znecitlivujúcou látkou, je nutný test znášanlivosti mesiac pred vlastnou výplňou. Kolagén sa vpraví do vrásky a za 14 dní sa vykoná prípadné doplnenie. Výplň je prechodná, vydrží 6-9 mesiacov.
Polymetalmetakrylát (PMMA) je vo výrobkoch obsiahnutý spolu s kolagénom. Kolagén sa odbúra do 3 mesiacov a v mieste vrásky zostáva akrylát, ktorý sa obalí novovytvoreným väzivom. Je tu riziko zjazvenia, tuhých uzlíkov hmatateľných pod vráskou. Kvôli obsahu kolagénu je nutný test znášanlivosti niekoľko týždňov pred vlastnou augmentáciou, tj. výplňou.
Sieťovaná hyaluronová kyselina je prirodzenou súčasťou medzibunkovej hmoty kože. Je to metóda rýchlo uskutočniteľná, bez nutnosti predchádzajúceho testu znášanlivosti a preto veľmi obľúbená. Dnes je to najrozšírenejšia metóda výplňou vrások. Množstvo kyseliny hyalurónovej v koži klesá s vekom a výsledkom je zníženie napätia a pružnosti kože, hydratácia a tvorba vrások. Kyselina hyalurónová vpravenim do kože nasáva vodu a zväčšuje svoj objem. Aplikácia látky do rôznych vrstiev kože je mierne bolestivá. Ošetrená oblasť býva niekoľko dní mierne citlivá na pohmat, môže byť mierne opuchnutá, najmä pri výplni pier. Efekt je okamžitý, pretrváva 6-12 mesiacov.
Mezoterapia využíva efektu látok, ktoré sa vpravujú do podkožia s cieľom dosiahnuť touto cestou zlepšenie vzhľadu vrchnej vrstvy kože. Za pomoci veľmi tenkej ihly sa aplikujú do danej oblasti kože maličké množstvo účinných látok, ktoré cielene ovplyvňujú metabolizmus podkožia. S ohľadom na vrásky sa tak najčastejšie vpravuje do podkožia kyselina hyalurónová s vyššie opisovanými pozitívnymi účinkami na pleť.
Laserový výbrus pleti
Vykonáva sa na odborných laserových pracoviskách v miestnom znecitlivení alebo v narkóze. Používajú sa rôzne druhy laserov podľa typu pleti a efektu, ktorého chceme docieliť. Pri vráskach sa ošetruje pleť často tzv. vaporizačním laserom. Odparením povrchu kože dôjde k napnutiu kolagénových vlákien a vypnutie pleti bez skalpela. Táto povrchová vrstva je veľmi rýchlo nahradená novou, pružnú pokožkou. Výkon sa robí v miestnom znecitlivení, niekedy v narkóze. Ošetrená oblasť bezprostredne po výkone je akoby obarená, začervenaná, opuchnutá, mokvá a tvoria sa chrasty. Pooperačný priebeh si vyžaduje špeciálny prístup a poučenie. Bezprostredne po výkone je nutné dodržiavať sterilné pravidelné preväzy, aplikáciu antiseptického krytia, nestrhávanie chrastičiek. Počas ďalších dní a týždňov sa pleť postupne olupuje, je treba ju premasťovať. Chrasty sa odlúčia do 14 dní. Niekoľko týždňov pretrváva ružovkastý odtieň pleti. Je nevyhnutné sa vyvarovať opáleniu pokožky. Metóda sa volí u starnúcej pleti, nie však u mladých jedincov.
Dermokozmetika
Kozmetický trh ponúka množstvo prípravkov (krémov, masiek, sér a pod.), Medzi ktorými je veľakrát ťažké si vybrať. Je ťažké ich tiež deliť podľa „účinných látok“. Rad renomovaných výrobcov dnes uprednostňuje kombináciu mnohých látok. Všimnime si niektorých zaujímavých látok. Jednak to sú už vyššie spomínané ovocné kyseliny, predovšetkým kyselina glykolová, kyselina laktobionová, glukonolakton a ďalšie. Majú hydratačné a vyhladzujúce a bieliace účinky. Vitamín C a E sú silné antioxidanty. Vitamín C je dôležitý aj pre tvorbu kolagénu, ktorý zabezpečuje pevnosť a pružnosť kože. Deriváty vitamínu A vyhladzujú povrch pokožky, podporujú tiež tvorbu kolagénu a vrásky tak jemne vyhladzujú. Biosacharidy a peptidy môžu zlepšiť mimické vrásky, pomáhajú predlžovať efekt injekčného botulotoxínu. Oleje a tuky prírodného pôvodu zlepšujú hydratáciu pokožky, zabraňujú nadmernému vyparovaniu vody z pokožky, a zlepšujú tak jej vzhľad. Kofeín napomáha zvýšenému prekrveniu pokožky, jej prejasnenie a zlepšenie jej metabolizmu. Obzvlášť je vhodný pri zlepšení „kruhov pod očami“.
Značnú škodu na pleti spôsobuje ultrafialové žiarenie. Urýchľuje starnutie kolagénu, elastínu, objavujú sa tak vrásky. UV žiarenie pleť dehydruje, pleť je suchá, jemne sa olupuje, presvitajú drobné žilky. Nevítaným spoločníkom sú potom pigmentové škvrny, ktoré obťažujú veľké množstvo žien. Z tohto pohľadu je nutnosťou používať denný krém s vysokým ochranným faktorom.
V starostlivosti o pleť, vlasy a nechty nemožno opomenúť ani vyvážený príjem vitamínov, minerálov a stopových prvkov v strave či formou potravinových doplnkov. Hovoríme o nutraceutikách. Nutraceutiká sa stali hitom doby. Medzi „osvedčené kožné vitamíny a minerály“ patrí vitamín A, B5, B6, C, E, biotín, selén, zinok, kremík, betakarotén, lykopén. Z prírodných extraktov sú cenené pupalkový, borákový či rybí olej ako zdroj esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, ktoré si telo nedokáže pripraviť samo a ktoré sa podieľajú na tvorbe kvalitného kožného filmu.
zdroj: zena-in.cz/