Konečne ste sa rozhodla byť šťastná ale vaše deti nového partnera neprijímajú a jeho zase vás. Máte pocit, že nech urobíte čokoľvek, je to zle. Buď tlačíte veľmi na pílu, hoci to myslíte dobre alebo dávate priestor, čo zase vyzerá, že nemáte záujem. Existuje správna hranica? Ako byť skvelým nevlastným rodičom a ide to vôbec?
Toto píše život
„Nehovor mi, čo mám robiť. Nie si moja mama! „Tento výkrik počúvala pravidelne už tri roky, čo žila s vdovcom Tomášom. Jeho synovi sa toto správanie tolerovalo. Najskôr, pretože trpel stratou matky, potom pretože si musí na nové rodinné zoskupenie zvyknúť a neskôr, pretože prichádza do puberty a musí zo seba ten hnev a bolesť nejako dostať. Blanka sa mohla pretrhnúť, aby v rodine vládla pohoda, a než by niečo riešila, radšej si poplakala v noci do vankúša. Snažila sa vcítiť do pocitov dieťaťa a trpezlivo čakať. Nevlastný syn ale ani na okamih neuvažoval o tom, že by správanie k svojej nevlastnej matke zmenil.
Možno prežívate to isté a neviete si rady ….
Trpezlivosť, trpezlivosť a trpezlivosť
„Vždy myslite na dieťa a uvedomte si, že sa musí prispôsobiť situácii, nad ktorou nemalo žiadnu kontrolu. Všetko môže ísť ako po masle ale vo väčšine prípadov je nutná veľká dávka trpezlivosti a bohužiaľ aj fakt, že si náhradný rodič nemôže brať všetko osobne, nech to bolí akokoľvek,“ hovorí psychologička Marková a pokračuje: „Deti túžia po tom, aby sa všetko vrátilo do situácie, ktorú poznajú. Frustráciu si potom vybíjajú na novom partnerovi svojho rodiča.“
Nevychovávajte, buďte radšej dobrý priateľ
Áno, je to ťažké, ale keď nevlastné dieťa poučíte, alebo ho budete chcieť usmerniť, ozve sa jeho rodič, pretože sa bude cítiť ukrivdene. Útočíte totiž aj na jeho sebavedomie a skúsenosti vo výchove. Nesnažte sa vychovávať, poraďte, pomôžte, navrhnite, že dáte iba vyžiadanú radu. „Ukážte záujem a dajte jasne najavo, že si v prípade potreby urobíte čas a pomôžete. A potom to tiež za každú cenu dodržte. Dôvera sa buduje dlho a pomaly a zlý krok môže vaše snaženie zhatiť, „radí psychologička Marková.
Nezatvárajte oči pred bývalou partnerkou, skúste komunikovať
„S manželom sme sa do seba zamilovali v práci. Odišiel od rodiny, ja od bývalého manžela a spolu sme si vybudovali novú rodinu. Na svoje deti z predchádzajúceho manželstva nemal toľko času a ja som mu musela pripomínať ich narodeniny a vlastne ho postrkávať k tomu, aby sa vídali, aby s nimi strávil víkend a pod. Potom sa nám narodili dvojčatá a už som toľko nestíhala vnímať, čo sa deje . Hovorila som si, že mu nebránim v ničom ale že je dospelý a mal by vedieť, čo chce. Teraz sa po rokoch rozvádzame a situácia sa opakuje. Manžel odchádza za novým vzťahom a ja ho musím prehovárať, aby sa s deťmi vídal, aby im prišiel fandiť na zápas, že sú smutné. Uvedomujem si, že som sa mala s jeho prvou bývalou spojiť a spolu sme sa mali pokúsiť vytvoriť veľkú rodinu, kde budú deti milované a v bezpečí, „rozpráva Eva z Brna. Psychologička Marková dodáva: „Ak to len trochu ide a bývalý partner vášho partnera komunikuje, spýtajte sa, aké má vo výchove pravidlá, čo preferuje a dohodnite sa, že rovnaké pravidlá sa budú dodržiavať aj u vás doma. Už len, keď zmienite pred dieťaťom, že s jeho druhým rodičom ste dohodnutí, bude pre neho jednoduchšie vás prijať. „V prípade, že komunikácia nefunguje, snažte sa fungovať férovo a priateľsky. Nikdy sa nestavajte do úlohy rodiča.
Nekupujte si deti a neuplácajte
Možno zarábate viac, ale nesúťažte s ex svojho partnera tým, že si deti budete kupovať drahými darčekmi alebo zážitkami. Tým si rovnako nevybudujete dlhodobý úprimný vzťah, založený na láske a rešpektu. Je to skratka, ktorá vedie do pekla. Ponúknite radšej spoločne strávený čas a pokúste na to ísť hravo. Pokiaľ chcete víkendy tráviť aktívne, navrhnite aktivity v určitom rozpočte (ktorý nie je veľký), vytvorte zoznam zážitkov a výletov, z ktorého raz vyberie dieťa a raz vy. Občas aj vymyslite program len pre seba a dajte priestor partnerovi s deťmi, aby si čas užili len spolu.
Nesnažte si vynútiť rešpekt cez vlastného rodiča
Aj keď už máte všetkého plné zuby a hovoríte si, že tentoraz už pohár pretiekol a vy to pôjdete oznámiť partnerovi, aby si sa „svojím“ dieťaťom prehovoril, radšej sa choďte prejsť a vydýchať. Nič tým nevyriešite, ani si nepomôžete. Skôr tým v očiach nevlastného dieťaťa klesnete.
Milujte a nečakajte nič späť
Áno, je to nevďačné a možno vás aj občas bude bolieť srdce, ale buďte najlepší priateľ, ktorý miluje a chápe. Nesúďte a nastavte férové hranice. Možno budete milo prekvapené …
zdroj: zenysro.cz/