Niekoľko tipov, ako sa zdravo opaľovať

Keď sa povie opaľovanie, automaticky sa rozdelíme do dvoch skupín. Jedni z nás sa nadšene slnku vystavujú a chytajú cenný vitamín D. Druhí zo strachu z poškodenia kože radšej ani nevychádzajú von na vzduch. Pravda je ale niekde medzi. Aké sú plusy a mínusy opaľovania a ako môžeme naše telo chrániť pred poškodením kože?

Aké výhody nám prináša letné opaľovanie?

Dobrá nálada a prevencia pred depresiami – presne s tým nám môže pobyt na slnku pomôcť. Predsa len byť zavretý na umelom svetle od rána do noci nie je pre psychiku úplne to pravé orechové. Zlepšenie funkcie imunitného systému – za čo môže dosť pravdepodobne vitamín D, z ktorého doplnením do tela nám pobyt na slnku pomáha. Ale pozor, keď to budeme sa slnkom preháňať, môžeme sa dočkať presne opačných účinkov!

Celkové doplnenie vitamínu D – pretože toho máme v dnešnej dobe ako šafranu, najviac ohrození sú osoby s tmavým pigmentom žijúci v miernom podnebí. A to rozhodne nie je dobre, pretože vitamín D v tele navyše bojuje s úzkosťou a podporuje zabudovanie vápnika do kostí.

Americká dermatologické akadémia radí: Nečerpajte déčko zo slnka

Prečo? Pretože pobyt na priamom a intenzívnom slnku môže mať na zdravie rad negatívnych vplyvov, zvlášť ak sa do slnenia vrhneme po hlave a bez ochrany:

 • Poškodenie a starnutie kože – za čo sú zodpovedné predovšetkým UV-A lúče, ktoré na nás prechádzajú napríklad aj cez sklo auta. Z dlhodobého hľadiska sa môžu prejaviť napríklad zrýchleným starnutím kože či vráskami.
 • Zvýšené riziko vzniku rakoviny kože – je spôsobené najmä vysoko energetickým UV-B žiarením, ktoré dokáže poškodiť molekuly DNA v koži. Preto je UV žiarenie (zo slnka či solárií) radené medzi karcinogény.
 • Spálenie od slnka – to si z dovolenky privezie snáď každý druhý turista, ktorý sa hneď prvý deň na dovolenke potrebuje predviesť, ako dokáže chodiť po slnku bez ochrany. Spálenie je opäť spôsobené predovšetkým nebezpečným UV-B žiarením a vedľa začervenania môže viesť až k celkovému zlúpaniu poškodenej vrstvy kože.
 • Poškodenie zraku – zvlášť ak vystavujete svoj pohľad intenzívnym UV lúčom pri priamom pohľade do slnka. UV žiarenie totiž môže prispieť k rozvoju šedého zákalu a napríklad aj k degenerácii žltej škvrny (v prípade UV-A žiarenie, keďže UV-B tak hlboko neprechádza).
Tak ako to s tým opaľovaním je?

Za zdravotné benefity slnečného svetla je z najväčšej časti zodpovedné UV-B žiarenie, ktoré pomáha s tvorbou vitamínu D v koži. A aký typ žiarenia je najnebezpečnejší vzhľadom k jeho karcinogénnym účinkom? Správne, opäť UV-B. To nás zavádza do takej slepej uličky, z ktorej nie je veľmi kam uniknúť. Primárne by sme však mali myslieť na ochranu svojho zdravia a tak je dobré sa pred intenzívnym UV žiarením dostatočne chrániť.

Koniec koncov pre dostatok vitamínu D zo slnka sa nepotrebujete slniť od rána do večera. Britská štúdia ukázala, že už 13 minút pobytu na slnku počas poludnia trikrát do týždňa bolo dostatočné na doplnenie potrebných dávok vitamínu D (v tejto štúdii mali osoby kožu odhalenú asi z jednej tretiny).

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Niekoľko tipov, ako sa chrániť pri dlhšom pobyte na slnku
 • Používajte kvalitné vode odolné opaľovacie krémy s dostatočne vysokým UV faktorom a to nielen na dovolenke pri mori, ale aj počas slnečných dní v lete. Výskumy naznačujú, že až tretina prípadov rakoviny kože by nemusela byť, ak by sa opaľovacie krémy používali častejšie a v dostatočnej miere.
 • Veľkosť ochranného UV faktora opaľovacích krémov voľte s ohľadom na intenzitu slnka, celkovú dĺžku pobytu na slnku a na vašej náchylnosti k spáleniu. Zatiaľ čo pri krátkom pobyte na slnku môže stačiť opaľovací krém s UV faktorom 10-15, pri poldennom pobyte na intenzívnom slnku využite opaľovací krém s UV faktorom vyšším ako 30.
 • Stavte na kvalitné slnečné okuliare s certifikovaným UV filtrom. Zvlášť priamy pohľad do slnka počas letných mesiacov môže váš zrak vážne poškodiť.
 • Používajte pokrývky hlavy a oblečenie, využívajte slnečníky. Skrátka vystavte intenzívnemu slnku niečo iné ako svoju kožu, nezabúdajte ani na dostatočnú pokrývku hlavy. Toto by ste mali dodržiavať na zvlášť intenzívnom slnku od 10 do asi 16 hodín.
 • Zistite si, do akej krajiny cestujete, pretože nie všade sa rozdáva slnko rovnakým metrom. Napríklad v takom Dubaji je UV žiarenie ešte o 50% intenzívnejšie ako v letnom Chorvátsku. Prekvapivo aj v horách rastie slnečná sila. Udáva sa, že každých 1000 výškových metrov je UV index asi o 10-12% vyšší. Opaľovacie krémy preto nezabudnite pribaliť ani pri svojich cestách do hôr a to obzvlášť počas jarných mesiacov, kedy už slnko pomaly začína naberať na sile.
 • Sledujte predpoveď UV indexu, ktorá vám prezradí, koľko UV svetla na vás bude v daný slnečný deň dopadať. Zvlášť na dovolenkách, kde sa UV index v lete často pohybuje medzi hodnotou 6-8 a viac, je vhodné myslieť na dostatočnú ochranu.
 • Myslite na to, že každá koža je voči UV lúčom inak odolná. Takže zatiaľ čo miestni ľudia môžu chodiť bez trička od rána do večera, u nás sa spálenie môže prejaviť aj po hodinovej prechádzke (meradlom odolnosti voči spáleniu od slnka je predovšetkým pigment pokožky). Chráňte svoju kožu a snažte sa o doplnenie vitamínu D  aj z bežnej stravy, napríklad z tučných rýb, zo syrov alebo z vajec.
Spoliehať na chladivé more sa nemusí vždy vyplatiť

Pobyt vo vode nás pred UV žiarením trochu chráni. Asi štvrtina UV lúčov sa od vodnej hladiny odrazí, ďalšia časť sa zachytí v samotnej vode (menej ako 10% z prejdených UV lúčov na každý meter hĺbky) či na rozvírených časticiach (prach, piesok). Sčítané a podčiarknuté, podľa WHO na nás v hĺbke asi 0,5 m pod hladinou čakajú UV lúče s intenzitou asi 40% z tých, ktoré na nás dopadajú na hladine.

To ale stále neznamená, že je pobyt vo vode úplne bez rizika. Nehľadiac na to, že málokto z nás trávi všetok čas vo vode v hĺbke pol metra. Ak sme totiž na hladine, intenzita UV lúčov je porovnateľná s pobytom na pláži, a tak sa pred spálením príliš nechránime.

Naopak často sa stáva, že nás voda chladí a dáva nám falošný pocit bezpečia, a tak na slnku strávime bez prestávky pokojne pol dňa … po ktorej nasleduje polka dňa s Panthenolom v ruke.

Čo si z toho zobrať?

Aj v letných mesiacoch myslite na svoje zdravie a nenechajte si poškodzovať kožu slnečnými lúčmi. Myslite na používanie kvalitných opaľovacích krémov s vysokým UV faktorom aspoň 15 minút pred pobytom na slnku, používajte slnečné okuliare a vyhýbajte sa priamemu slnku v poludňajších hodinách.

Slnku sa však úplne nevyhýbajte a zvlášť v neskorých popoludňajších hodinách lúče naberajte plnými dúškami. More budete mať po celom dni vyhriate, a navyše aj nachytáte nejaký ten vitamín D, ktorý hrá vo fungovanie organizmu veľmi dôležitú úlohu.

V zimných mesiacoch sa UV žiareniu príliš báť nemusíme, UV index totiž dosahuje spravidla hodnôt od 0 do 2, čo je rozpätie, v ktorom nie je potrebné sa chrániť opaľovacími krémami. Výnimkou sú cesty do hôr, kde sa stretneme so silnejším UV svetlom kvôli nadmorskej výške, v takýchto prípadoch je vhodné siahnuť po opaľovacích krémoch. Chrániť by sme sa mali začať od slnečných májových dní, kedy už slnko opäť začína naberať na sile.

zdroj: aktin.cz/

Je závislosť na čokoláde realitou?

facebook

Keď do života vkročí ten pravý muž