Kým si naši predkovia po večeroch čítali knižky pri sviečkach, my si dokážeme prečítať knihu aj v úplnej tme – máme predsa e-book. A zmenilo sa mnoho ďalších vecí, máme častejšie problémy so zaspávaním či s nedostatočnou kvalitou spánku. Môže to spolu nejako súvisieť?
Čo robiť, aby nám svetlo život zlepšovalo, nie zhoršovalo
Nie je svetlo, ako svetlo. Prečo nám to z mobilov alebo notebookov škodí? Svetlo na nás svieti zo všetkých strán – vychádzajúce Slnko, oheň pri táboráku, baterka pri nočnej hre alebo napríklad displej od nového notebooku. Svetlo ako svetlo, zdá sa na prvý pohľad. Ale nie je tomu tak! Všetky vyššie uvedené zdroje tvoria biele svetlo, na prvý pohľad sú od seba jednotlivé zdroja takmer nerozoznateľné. Väčšie rozdiely medzi nimi by sme pozorovali až vtedy, keby sme tieto svetlá rozložili, treba dúhou alebo pri svietení na sklenené figúrky so záhybmi. Ona pomyselná dúha by totiž u každého zdroja bola trochu iná.
U monitorov či displejov notebookov a mobilov by bola skôr „studená“, keďže dominantnou farbou v tomto svetelnom rozklade by bola modrá farba – žiarenie s vysokou energiou.
U ohňa alebo sviečky by sme ale videli skôr „teplé“ odtiene, prevažuje totiž žltá a červená farba, ktorá je zdrojom žiarenia s nižšou energiu.
Modrá farba svetla je nepriateľom pokojného spánku
Ešte o polnoci obdivujete jas nového notebooku, ktorý vám skoro prepáli dieru do steny, o hodinu neskôr počítate ovečky a už pomaly plánujete cestu do lekárne pre nové prášky na spanie. Aj takto to môže dopadnúť, ak vás pohltia moderné technológie.
Displeje a monitory notebookov, telefónov a čítačiek kníh sú bohatými zdrojmi modrého svetla. Počas dňa nás to toľko trápiť nemusí, ba naopak – v niektorých prípadoch nás to môže držať vo vyššej ostražitosti, rovnako tak nám to môže pomôcť vydať zo seba vyšší výkon. Problém však nastáva vo večerných hodinách. Matka príroda v nás totiž naprogramovala prirodzené biorytmy: Keď je svetlo, cítime sa bdelí, keď je tma, spustí sa tvorba „spánkového“ hormónu – melatonínu, ktorý nás má doviesť do postele.
Príroda však nepočítala s tým, že budeme tak chytrí, aby sme si svietili potrebných 24 hodín denne a ešte k tomu takým druhom svetla, ktorý produkciu melatonínu tlmí najviac. Prekabátili sme prírodu. Ale platíme za to daň v podobe zhoršeného zaspávania, zlej kvality spánku a napríklad aj chronickej únavy počas dňa.
Ovládajte mobilné technológie, ale nenechajte sa nimi ovládnuť
Agentúra NSF (National Sleep Foundation) odporúča vypínať elektronické prístroje aspoň 1 hodinu pred plánovaným spaním, avšak 9 z 10 Američanov toto odporúčanie nerešpektuje. A tak poruchami zaspávania trpí čas od času asi 30% z nich, dlhodobo asi 10%. Viac ako 4 milióny Američanov navyše užíva melatonín, ako doplnok stravy.
Ako zamedziť negatívnym vplyvom modrého svetla pre kvalitnejší spánok?
Keď je to možné, zapnite si na televíziách, mobiloch či notebookoch „nočný režim“. Obrazovka sa vám zjaví o trochu v teplejších farbách, vďaka čomu nie ste toľko vystavení agresívnemu modrému svetlu. Túto zmenu môžete urobiť aj manuálne posunutím spektra do teplejších farieb. Ak pracujete na počítači neskoro do noci, vezmite si k práci okuliare na blokovanie modrého svetla. Tie fungujú ako taký filter, ktorý prepustí len žiarenie s nižšou energiu, čím vás chráni pred negatívnym vplyvom modrého svetla na kvalitu spánku.
Harvard Medical School odporúča vyhýbať sa modrému svetlu asi 2-3 hodiny pred spánkom, NSF (National Sleep Foundation) odporúča vypnúť všetky elektronické prístroje asi hodinu pred plánovaným zaspaním. Dajme na ich rady a vyhnime sa bezmyšlienkovitému tráveniu času na Facebooku aspoň vo večerných hodinách.
Čo si z toho zobrať?
Nadmerné osvetlenie najmä vo večerných hodinách môže viesť k vzniku problémov so zaspávaním a so zníženou kvalitou spánku. To sa môže prejaviť aj v našom bežnom fungovaní počas dňa, kedy môžeme byť viac ospalí a menej výkonní. Hlavný podiel na týchto problémoch majú také zdroje svetla, ktoré sú zdrojom modrého (až zeleného) žiarenia (notebooky, mobily alebo televízia), pretože znižujú tvorbu melatonínu vo večerných hodinách, čo môže sťažiť zaspávanie.
Naučte sa pracovať s „nočným režimom“ na elektronických prístrojoch a vyhýbajte sa práci na notebooku či telefónu vo večerných hodinách. Ani čítanie e-booku do noci vášmu spánku príliš neprospeje. Využiť môžeme tiež okuliare na blokáciu modrého svetla, ktoré toto vysoko energetické svetlo zo zdroja efektívne filtrujú.
zdroj: aktin.cz