Zázvor je 10 000-krát účinnejší ako chemoterapia, potvrdila to nová štúdia

farmasi

Podľa nej zázvor obsahuje ojedinelú zlúčeninu, ktorá môže byť až 10 000-krát účinnejšia ako tradične používaná chemoterapia. Ako dopadne stret byliny s farmaceutickým priemyslom?

Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 30-tisíc ľudí s rakovinou a s onkologickou diagnózou sa možno stretnúť takmer v každej rodine.  Nová štúdia publikovaná organizáciou Public Library of Science (PLoS, v preklade Verejná knižnica vedy) ale našla bylinu, ktorá by nás mohla zachrániť, a to zázvor, respektíve zložku 6-shogaol, ktorú obsahuje. Tá dokáže zacieliť rakovinové kmeňové bunky oveľa efektívnejšie než chemoterapia.

Najväčší problém s liečbou rakoviny

S rakovinovým nádorom si moderná medicína viac či menej dokáže poradiť. Oveľa horšie je to so strojcom nádoru: rakovinovými kmeňovými bunkami. Tie spôsobujú celý rad rôznych rakovinových ochorení. Niekedy sú nazývané „materské bunky“, pretože sú zodpovedné za produkciu „dcérskych bunkových typov „, z ktorých sa tvoria kolónie nádorov.  Akokoľvek materské bunky predstavujú iba 0,2 až 1% akéhokoľvek nádoru, sú zdanlivo nesmrteľné. Neustále sa obnovujú a regenerujú . môžu sa rozrásť do mnohých rôznych foriem a sú odolné proti klasickej chemoterapii. Navyše sú tumorigénne – môžu sa rozštiepiť a vytvoriť nové kolónie nádoru. Kým nie sú zničené, nemôže byť choroba vyliečená. Akákoľvek zložka, ktorá vie bojovať proti rakovinovým kmeňovým bunkám, je pre liečbu extrémne dôležitá. Zázvor pomáha.
Lenže aj kmeňové bunky majú svojho nepriateľa. V tomto prípade je to látka 6-shogaol, ktorá vzniká sušením alebo varením koreňa zázvoru. Jej účinky sa prejavujú už v koncentrácii, ktorá nijako neovplyvňuje tradičné rakovinové bunky. To je veľký rozdiel oproti konvenčným spôsobom liečby, ktoré toho nie sú schopné a môžem pacientovi veľmi ublížiť.
Ako napísali autori štúdie Anasuya Ray, Smreti Vasudevan a Suparna Sengupta: „Rakovinové kmeňové bunky predstavujú vážnu prekážku v liečbe rakoviny, pretože môžu byť zodpovedné za zlú prognózu a obnovenie nádoru. Aby toho nebolo málo, len nepatrné množstvo chemoterapeutických zložiek je schopné tieto bunky zabiť.  Preto je akákoľvek zložka, ktorá vykazuje schopnosť bojovať proti kmeňovým bunkám, veľmi dôležitá pre liečbu choroby a mala by byť naďalej skúmaná.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Pyrrhovo víťazstvo tradičnej vedy

Konvenčné techniky ako chirurgický zákrok, žiarenia a chemoterapie sú účinné pre zníženie veľkosti nádoru – občas natoľko, že nákaza je z tela „vyhostená“, „spálená“ alebo „otrávená“. Takýto boj ale môže predstavovať Pyrrhovo víťazstvo. Nielen že je náročné pre telo, ale kmeňové bunky sa môžu začať množiť v ešte väčší nádor a nakoniec vyhrať celú vojnu.
Prírodné látky obsiahnuté v ľudskej strave sú oveľa lepšie v boji proti tejto civilizačnej chorobe ako chemoterapia a radiácia.
„Diétna zložky predstavujú vítanú možnosť boja proti rakovine; čas preveril, že sú pre ľudské telo prospešné, „napísali autori štúdie. Zázvor nie je vo svojej pozícii osamotený. Ďalšími bylinami, ktoré zabíjajú rakovinové bunky, sú napríklad kurkuma alebo cesnak. Tieto rastliny síce nie sú – na rozdiel od moderných synteticky vyrábaných chemikálií – patentovaným liekom, preverila ich ale stáročia a desiatky ľudských kultúr.
Vo výsledku sa táto štúdia pridáva k rastúcemu množstvu výskumov, ktoré naznačujú, že prírodné látky obsiahnuté v ľudskej strave sú oveľa lepšie v boji proti tejto civilizačnej chorobe ako chemoterapia a radiácia. Vezme to farmaceutický priemysel na vedomie? Môžeme len dúfať.

zdroj: flowee

Koronavírus. Ktoré prírodné prostriedky môžu fungovať ako liek?

facebook

Pijete nápoje pred spaním?