Smrť ani sex to nie sú. Najväčšie konverzačné tabu sú peniaze

farmasi

Konverzácii o financiách sa snažíme vyhýbať. A to aj vo vzťahoch či v rodinách. Tým ale škodíme sebe a aj našim deťom, ktoré sa budú správať rovnako

Sex, náboženstvo, politika, smrť. Niektoré témy sú aj v dnešnej na prvý pohľad otvorenej spoločnosti stále tabu. Nová štúdia jednej z najväčších svetových poradenských firiem však zistila, že úplne najväčší strach máme hovoriť o téme, ktoré sa na prvý pohľad zdá byť úplne banálne – o peniazoch.
V globálnom prieskume spoločnosti Devere Group ohodnotilo financie ako najnáročnejšie téma rozhovoru až 56% opýtaných. V ankete vykonanej na viac ako 700 klientoch z celého sveta sa tak peniaze dostali pred sex (18%), politiku (12%), náboženstvo (8%) aj zdravotné problémy (6%). To, že peniaze nepatria k dvakrát obľúbeným témam, napokon potvrdila aj ďalšia štúdia americkej spoločnosti Capital Group, podľa ktorej o financiách hovorí so známymi len 35% Američanov.

Desivá stránka peňazí

Čo sa to s nami deje? Prečo má v spoločnosti, ktorá je jednoznačne jedna z najbohatších na svete, stále väčšina ľudí strach hovoriť o niečom tak základnom? Mnoho odborníkov vidí dôvod v tom, že peniaze už dávno nie sú len „vecou“, ktorá má uľahčiť obchodovanie a popisovať hodnotu tovaru. Predstavujú omnoho viac. Podľa finančného statusu vedome alebo nevedome súdime, ako je daný jedinec inteligentný, krásny, úspešný a dôležitý. Peniaze už jednoducho neurčujú len hodnotu vecí a služieb, ale aj nás samotných.
Mlčanie o peniazoch vo vzťahu je formou straty intimity. Kde nie je intimita, vzťah zaručene odumrie.
„V oblasti peňazí je veľa podtextu a skrytých významov,“ vysvetlil agentúre Reuters Daniel Crosby, alabamský odborník na finančné správanie. Sú skratkou ku šťastiu, moci a osobnej dôležitosti, čo môže byť veľmi desivé. Keď je peňazí málo, možno to považovať za nedostatok na strane živiteľa rodiny. Keď je ich naopak veľa, môžu sa vyskytnúť obavy, že chamtivosť nahradí skutočnú lásku.

Ticho škodí nám i okoliu

My ľudia máme zvyk, že sa nepríjemným konverzáciám čo najviac vyhýbame, alebo ich aspoň odkladáme. Vôbec si pritom ale neuvedomujeme, že práve ono ticho nám škodí najviac. Ak napríklad máme s financiami problémy, ale nehovoríme o nich a predstierame, že neexistujú, budú mať tendenciu sa zväčšovať. „Mlčanie o peniazoch vo vzťahu je formou straty intimity,“ hovorí Crosby. „Kde nie je intimita, vzťah zaručene odumrie.“
Mlčanie ohľadom peňazí umožňuje, aby nespravodlivosť pokračovala.
Ďalšie riziko tabu o peňazí spočíva v tom, že keď o nich nebudeme hovoriť, zvyšujeme tak riziko, že budeme chybovať v nakladaní s nimi. „Konverzačné tabu financií je nutné zlomiť a normalizovať,“ súhlasí Nigel Green, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Devera. „Práve odstránenie stigmatizácie v oblasti peňazí by pomohlo k vymiznutiu prístupu, strkanie hlavy do piesku, čo sa týka osobných financií. Takýto prístup mnohým ľuďom bráni v dosiahnutí finančných cieľov, „hovorí Green. Podľa neho je toto tabu tiež príčinou mnohých nekalých praktík v obchode. „Mlčanie ohľadom peňazí umožňuje, aby nespravodlivosť pokračovala.“

Dôležitá osveta

Pokiaľ máte tendencie o svojej finančnej situácii mlčať, uvažujte tiež nad dlhodobými následkami. Svoje nežiaduce zvyky prenesiete pravdepodobne na svoje deti a tie zase na svoje, čím sa môžu postupne zosilňovať napríklad aj 50 rokov. „O peniazoch sa v základe učíme od svojich rodičov,“ povedala Reuters bývalá riaditeľka poradenskej spoločnosti Wells Fargo Karen Wimbishová. „Ak s deťmi nehovoríte o peniazoch, oslabujete tak ďalšiu generáciu sporiteľov a investorov.“

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.


Finančná gramotnosť sa bohužiaľ na väčšine škôl stále neučí. Preto je dôležité naučiť sa o peniazoch otvorene hovoriť. Nielenže tým uvoľníme moc, ktorú nad nami majú, ale znovu nad nimi prevezmeme kontrolu. Zdieľanie informácií navyše pomôže k lepšej finančnej gramotnosti v celej spoločnosti. Pomôže k tomu, aby sa ľudia naučili o peniazoch inak premýšľať, zbytočne neverili podvodným praktikám a obchodom a tiež sa jeden od druhého inšpirovali, napríklad v oblasti investícií.

zdroj. flowee

Hádky partnerov sú prirodzené. Ale pravdu pri nich nemá ani jeden z nich.

facebook

Ako zmerať veľkosť podprsenky