Vitamín C nie je dôležitý len pre imunitný systém, ale aj pre správne fungovanie celého radu ďalších procesov v tele.
Ako funguje vitamín C
Vitamín C je vo vode rozpustný, presnejšie nazývaný ako kyselina L-askorbová. Tradične sa o nej tvrdí, že je najlepší bojovník proti nachladnutiu a iným nepríjemným chorobám. Takmer každý pozná príbehy námorníkov, ktorí kvôli dlhodobému nedostatku vitamínu C trpeli skorbutom a inými chorobami. Každý tiež vie, že vitamín C si naše telo nevie samo vyrobiť a je teda nutné ho prijímať. Ako ale vitamín C vlastne telu pomáha? Všeobecná predstava tvrdí, že vitamín C aktívne bojuje proti infekčným ochoreniam. To však robí iba náš imunitný systém, skutočnosť je teda trochu iná. Čo vlastne vitamín C v našom tele vykonáva a ako je vlastne prospešný?
Skôr údržbár než bojovník
Vitamín C hrá v našom tele veľmi dôležitú úlohu, ktorá však nesúvisí priamo s bojom proti infekciám. Proti vírusom a baktériám bojujú bielej krvinky, nie vitamíny. Úloha vitamínu C začína oveľa skôr, než sa k nám do tela dostane nežiaduce organizmus. Hlavnou úlohou vitamínu C je zabrániť, aby dochádzalo k zníženiu odolnosti našich buniek.
„Vitamín C nebojuje s infekciou, len ochraňuje bunky!“
Odolnosť buniek totiž neustále narušujú tzv. voľné radikály. Sú to vysoko reaktívne látky, ktoré sa rady viažu na bunky a rozrušujú ich štruktúru. Veľmi nepríjemné sú predovšetkým radikály kyslíka, ktoré dokážu značne škodiť. Hoci je pre nás kyslík životne dôležitý a neprežijeme bez neho, nadbytok kyslíka v podobe voľných radikálov je pre naše bunky toxický. Práve proti voľným radikálom vitamín C bojuje.
Ako to funguje
Pretože je vitamín C významný antioxidant, prepožičia radikálom kyslíka iný atóm, na ktorý sa môžu naviazať. Namiesto poškodenej bunky tak vznikne neškodná molekula, ktorú naše telo vylúči alebo dokonca využije. Vitamín C tak plní v podstate úlohu obchodníka, ktorý nebezpečným radikálom ponúkne alternatívu, aby naše bunky nechali na pokoji. Tým sa bunky lepšie udržujú v kondícii a my sme menej náchylní k chorobám.
Namiesto tabletky radšej desiatu
Buďte ale obozretní a rozhodne sa len na vitamín C nespoliehajte! Účinnými antioxidantmi sú aj iné vitamíny, napríklad vitamín A alebo vitamín E. Tiež vitamíny B sú dôležité látky pre údržbu našich buniek. Problémom je, že naše telo pre správnu funkciu potrebuje oveľa viac látok, ktoré získame napríklad z vláknin a bielkovín. Tiež stopové prvky ako železo alebo zinok našu imunitu pomáhajú udržiavať.
Nespoliehajte sa teda len na doplnky stravy v podobe tabletiek! Oveľa účinnejšie je zjesť obyčajný pomaranč či iné ovocie alebo zeleninu, pretože každý plod obsahuje omnoho viac účinných látok ako obyčajná tabletka. Tak ako tak, žiadna látka nedokáže stopercentne zamedziť nachladnutia, pretože jednotlivých mutácií vírusov a baktérií je jednoducho príliš veľa. Najlepším riešením je opäť vyvážená a bohatá strava, ktorá zaistí, aby nášmu telu naozaj nechýbalo vôbec nič!
Ako najlepšie získavať vitamín C
Správna denná dávka vitamínu C sa pohybuje v rozmedzí 60 až 100 miligramov. Najlepším zdrojom je listová zelenina, paradajky, kel a kapusta, rovnako ako všetky druhy ovocia. Vitamín C sa nachádza vo veľkom množstve tiež v zemiakoch. Ideálnym riešením je šťava z čerstvého ovocia a pravidelná dávka čerstvej zeleniny.
Pripravte si liter čerstvej ovocnej šťavy z pomarančov, grepov a kiwi a nalejte do nej dve deci silného zázvorového čaju. Okrem vitamínov získate aj perfektný antibakteriálny účinok! Doslaďte trstinovým cukrom. POZOR: Šťavu nemiešajte kovovou lyžicou, ale plastovou! Kov s vitamínom C aktívne reaguje a rozkladá ho.
Potraviny obsahujúce vitamín C skladujte najlepšie v chladničke pri teplote okolo 5 ° C. Nezabudnite si vitamíny dopriavať dlho pred očakávaným obdobím chrípkových epidémií a iných krízových období. Samozrejme neuškodí dopriať si vitamínové bomby aj počas choroby, avšak v tejto chvíli už musí pracovať tiež náš imunitný systém.
Zdroj: okay.cz